Příjemně minerální Timorasso

Březen, 24.03.2021 08:09

Svého času patřilo Timorasso spolu s odrůdou Cortese mezi nejrozšířenější bílé odrůdy Piemontu a mezi jeho fanoušky se prý řadil i slavný Leonardo da Vinci. Od té doby se hodně změnilo a nebýt průkopnického vinaře Waltera Massy, upadla tato odrůda dost možná v úplné zapomnění. Aktuálně patří Timorasso mezi trendy záležitosti a zejména v jihovýchodní části Piemontu, v oblasti Colli Tortonesi, roste počet vinařů, kteří odrůdu navrací do svých vinic. Příkladem budiž Paolo Poggio a jeho příjemně minerální a osobité Ronchetto 2018.

email.seznam.cz

Walter Massa se začal odrůdě Timorasso věnovat nedlouho poté, co v roce 1976 dokončil studium na enologické škole v Albě a převzal rodinné vinařství. Podmínky v Colli Tortonessi podle něj byly vždy vhodnější pro pěstování bílých odrůd než populární červené Barbery nebo Croatiny. První vína z odrůdy Timorasso nalahvoval Walter Massa v malé šarži v roce 1987 a ve vínech okamžitě viděl velký potenciál. Začal se selekcí nejvhodnějších klonů dostupných v místních vinicích a v roce 1990 již vysadil první vinici věnovanou čistě odrůdě Timorasso. Dnes lahvuje několik různých vín pod názvy jednotlivých Cru a svým přístupem inspiroval další vinaře v této části Piemontu.

Ještě před příchodem fyloxéry bylo Timorasso v piemontských vinicích hojně zastoupeno. Důvodem, proč ho postupně nahradily jiné odrůdy, je jeho náročnost na pěstování. Ve vinici je odrůda snadno rozpoznatelná, protože pro její hrozny je typické nerovnoměrné dozrávání. Bobule tak mají různou velikost a barvu. Timorasso má také tenké slupky a pro pěstování je potřeba vybírat dobře ventilovaná místa, aby nedocházelo k napadení plísněmi. Jde o pozdní odrůdu a v minulosti byl také někdy problém s dosažením potřebné cukernatosti hroznů. Tyto problémy současné znalosti a postupy ve vinicích a globální oteplování pomáhají eliminovat. V nedávné době tak výsadby odrůdy Timorasso vzrostly na 130 hektarů, z nichž většina je v Piemontu a menší část v sousedící Lombardii.

Charakterem vín může Timorasso někdy připomínat suchý německý Ryzlink. Vína typicky disponují výraznější kyselinou, nechybí jim mineralita, ve vůni a chuti lze najít tóny citrusových plodů, peckového ovoce nebo bílých květin. Vína jsou středně tělnatá, v těch nejlepších případech mají střednědobý potenciál zrát na láhvi. V současnosti se odrůdě věnuje zhruba 30 výrobců, včetně rodinného vinařství Paolo Giuseppe Poggio.

Vinařství sídlí ve městě Brignano-Frascata, v provincii Alessandria. Současný majitel Paolo je zástupcem třetí generace vinařské rodiny. Rodinná farma se rozkládá na 15 hektarech půdy, z nichž réva je osazena ani ne na polovině rozlohy. Paolo pěstuje také jablka, hrušky, švestky nebo broskve. Ve vinicích jsou nejvíce zastoupeny odrůdy Barbera, Cortese, Moscato a také Croatina a Timorasso. Vína z těchto dvou odrůd najdete v nabídce eshopu vinoprovas.cz.

Ronchetto 2018 Colli Tortonesi DOC, Paolo Poggio, 13,5 %   Hodnocení: 88/100

Bílé piemontské víno z 20letých keřů odrůdy Timorasso. Vinifikace čistě v nerezu, delší ležení na kvasničných kalech. Víno má sytější zlatavou barvu ve skleničce, vůně je příjemně koncentrovaná, kombinuje zralé citrusy, broskev, výrazně herbální a nádechem mandlí. V chuti skvěle pitelné, přímočaré pití naturálního střihu. Střední tělo, vyzrálý charakter, příjemně svěží kyselina. Objevují se tóny citrusových plodů, grepu, broskve, s náznakem medových tónů. Vyvážené, delší, s minerálním závěrem. Radost pít, energické a osobité pití.

Orientační cena: 268 Kč (vinoprovas.cz)

Okomentovat:

*

Loading...