Příjemná červená vína z Vinařství Tři Čtvrtě

Listopad, 14.11.2019 08:45

Nedávno jsme si tu prostřednictvím rozhovoru představili Zuzanu Bukovskou a její Vinařství Tři Čtvrtě. S víny jsem se poprvé lehce seznámil už na letošním festivalu Praha pije víno. V záplavě vzorků a zážitků jsem si ale upřímně zapamatoval jen „příjemná Frankovka“. S velkou chutí jsem si tedy produkci vinařství důkladněji připomněl pěkně doma „v klidu a v bačkorách“. Ze dvou oranžových a dvou červených mne opět zaujala hlavně Frankovka a velmi pěkné cuvée s poetickým názvem FRSV 2017.

IMG_20191113_221150_371

V rozhovoru mimo jiné od Zuzany Bukovské zaznělo: „Největším a jediným pokladem je trať Čtvrtě. Na to, jakou máme malou rozlohu, je odrůdová skladba opravdu široká. Na rozloze půl hektaru máme asi 10 odrůd, což je dáno i tím, že velká část vinohradu je vysázena v 70. letech. V té době se prostě sázelo, co bylo. Dominantní jsou modré odrůdy – Frankovka, Vavřinec, Modrý Portugal, Merlot, Cabernet Moravia. Z bílých máme vysázen Ryzlink vlašský, dále Tramín, Veltlínské zelené a Neuburg.“ První dvě jmenované bílé odrůdy jsem ochutnal v jejich oranžovém provedení.

Ryzlink vlašský 2018 má světlejší oranžovou barvu, ve vůni je výraznější, lehce s tóny kvasinek, žlutých jablek a dalších peckovin. Vybavila se mi popravdě i hruškovice. V chuti výrazně pitelné, nekomplikované, středně plné. Působí vyváženě a uhlazeně. To Tramín 2017 je ve všech ohledech o jeden level intenzivnější, v barvě, vůni i chuti. Prostě našlapanější a sebevědomější a asi mne ve finále bavil i o kousek více. Už jsem to tu psal a přiznám se znovu, oranžová vína popíjím opravdu jen okrajově a málokdy mne doslova nadchnou. Tady jde v obou případech o vína se sympatickou pitelností, není v nich potřeba hledat recept na ekologické vesmírné palivo, ani řešení vleklé uprchlické krize:)… Prostě vína přímá, osobitá a troufnu si říci, že s láskou dělaná.

Posledně jmenovaná charakteristika platí i pro dvojici povedených červených vín. Ostatně jsme v Bořeticích, kde se hodně hraje na červenou notu a i v případě Vinařství Tři Čtvrtě bych do budoucna sázel tímto směrem. Mladá Frankovka se mi líbila díky své nespoutané živelnosti a šťavnatosti, o rok starší cuvée Frankovky a Svatovavřineckého pak potěšilo komplexnějším a serióznějším projevem.

Frankovka 2018, Tři Čtvrtě, 12 %       Hodnocení: 85/100

Mladá Frankovka z tratě Čtvrtě. Ve skleničce zářivě rubínového odstínu, ve vůni relativně nenápadná, trochu mladá divoška. Tóny na nose připomínají drobné peckoviny, maliny, červený rybíz a také fialku. Lehce kvasnicové „ciderové“. Nefiltrované, milé a přímočaré pití. Chuti dominuje příjemná ovocnost, náznak pepře,  pevná kyselina. Spíše lehčí a opravdu krásně šťavnaté. U popíjení takového vína snad nelze mít blbou náladu, člověk zapomene na starosti všedních dní. Vozil se po tobě dneska v práci šéf? Dej si Frankovku Tři Čtvrtě. Dostal si od měšťáků pokutu za blbý parkování? Dej si Frankovku Tři Čtvrtě. Prostě tekutá energie. Frankovka co dává křídla a já bych se asi neuživil jako copywriter Vinařství Tři Čtvrtě:)

IMG_20191113_215951-1

FRSV 2017, Tři Čtvrtě, 12 %        Hodnocení: 87/100

Kombinace Frankovky a Svatovavřineckého z tratě Čtvrtě. Trochu tmavší, ve vůni výraznější, s tóny švestek, tmavých třešní a malin. Nechybí tóny lékořice, pepř, jemně sudu. Působí serióznějším dojmem než mladá Frankovka. Tohle už je víno, u kterého se dá tak trochu zírat do zdi (přemýšlet). Plnější v chuti, s výraznějším a pěkně integrovaným tříslem a tóny do tmavého ovoce, okamžitě se objevují tóny ostružin, švestek, s přechodem až do povidlových tónů, kořenité a minerální víno. Zhruba po hodině od otevření se krásně rozdýchalo a pak už prostě mizelo z láhve. Jestli je předchozí Frankovka postavená spíše na kyselině, v tomto případě hraje prim pěkné tříslo. Elegantní víno, s delší příjemnou dochutí. Tohle bavilo opravdu moc, opět víno s velkou pitelností.

IMG_20191113_215858

Okomentovat:

*

Loading...