Praha pije víno

Březen, 5.03.2015 07:51

Toto odvážné tvrzení se mimo jiné loni stalo názvem festivalu naturálních vín, který se uskutečnil v prostorách Trojského zámku. Tomu se ale dnes věnovat nebudu, i když i ten je krásným příkladem rozkvétající vinné scény v Praze. Je to skutečně tak, hlavní město Česka je i klíčovým trhem, co se spotřeby vína týče. Vtipy o „vínech pro Pražáky“ se snad už dneska ve sklípku baví jen filmoví „vinaři“ ze stejnojmenného seriálu.

ochutnavka

Vyrazit v Praze na víno skutečně není problém. Restaurací s obstojným vinným lístkem není málo. K té relativně slušné řádce vinných barů, které v Praze rozlévají vína, postupně přibývají další přírůstky. Nedávno jsem zaznamenal informaci o třetím Vinografu, který aktuálně vzniká na Smíchově (otevřít by měl již 16. března), dvojče dostane i věčně našlapaný vinný bar Na břehu Rhony. Když se člověk podívá do kalendáře ochutnávek na blogu Jižní svah, občas zalituje, že se nelze minimálně rozpůlit či rozčtvrtit, aby bylo možné všechny zajímavé akce obejít. Třeba jen na minulý týden je tam zveřejněno 24 degustací (pozn. i v Praze má týden stále jen sedm dní). Pozvolnou změnu vidím ale například i ve svém nejbližším okolí, které rozhodně netvoří žádné tvrdé vinařské jádro. Spíše pivaři, ale kamarádů a známých, kteří začínají investovat do koupě lepších vín a nebojí se něco málo za kvalitu připlatit je víc a víc.

Ano Praha pije víno. Sami Brňáci více méně potvrdí, že metropole Moravy překvapivě vínem zas tolik nežije a špičkové vinné bary lze spočítat na prstech jedné ruky. Nedávno mi dokonce jeden potvrdil, že kvůli zajímavé pražské degustaci neváhá sednout do svého vozu a strávit několik hodin drncání po D1.

Ale nalijme si čistého vína, s tou vinnou kulturou to stále nějak není ono ani tady v matičce stověžaté. O co více degustací a ochutnávek v Praze probíhá, tím více je potřeba pečlivě vybírat a zvažovat, kam se vydat. Osobně jsem v poslední době navštívil hned tři „řízené“ nebo snad „neřízené“ akce, po jejichž absolvování člověk lituje, že radši nezůstal sedět doma, nekoukal na Václava Moravce nebo nehrál s manželkou žolíky. O nějakém prožitku z vín nemluvě.

Psal jsem tu o vínech Pierra Richarda a Gerarda Depardieu, která se ochutnávala v prostorách degustační místnosti Viničního altánu. Ten je svým hlasitým a neukázněným publikem celkem vyhlášen a ani tento večer tomu nebylo jinak. Ačkoliv se dovozce snažil přítomné obměkčit tím, že o den dříve ztratil hlas a nemůže mluvit příliš hlasitě, dav byl neúprosný a s každým vzorkem stupňoval svůj ryk.

Ještě o stupeň výše byl ale zážitek ze španělsko-portugalské ochutnávky sympatického Františka Šamly z VPV Praha. Pár lidí si přišlo poslechnout jeho povídání a vychutnat vesměs zajímavá a příjemná vína. Zbytek se chtěl asi především pořádně „nalejt“. Nepomáhalo pravidelné cinkání do skleniček, zásahy moderátora. Seděl jsem asi metr a půl od Františka Šamly a snažil se pochytit alespoň něco z toho, co o svých vínech vypráví. Prostě tupé buranství, nezájem a neúcta k člověku.

Do třetice všeho blbého pak příklad toho, že chyba může vzniknout i na druhém konci přijímače. Moje zatím poslední ochutnávka nabídla představení o relativně průměrných vzorcích, z nichž navíc hned dva měly místo ve skleničkách přítomných skončit ve výlevce umyvadla. Překvapuje mě, že je ještě dnes schopen někdo rozlévat totálně zoxidované víno na řízené degustaci, významně si čichat ke skleničce a mluvit o příjemných ovocných tónech. Jihoamerická červená navíc prodávat stylem „můžete se těšit na pořádné pecky“, žádné moravské Frankovky…

Chudák moje oblíbená Frankovka, ta to zase spolu s moravskými vinaři schytala. Asi jsem si měl za těch 400 korun radši jednu pořádnou koupit a necourat se po obskurních akcích… Ale abych ten dnešní příspěvek vrátil zpět do pozitivní roviny, skvělých a profesionálně vedených degustací probíhá čím dál tím více a je radost vidět, jak to v Praze víc a víc žije vínem!

Kam vy rádi chodíte na degustace či ochutnávky? Máte oblíbený bar či vinotéku nebo místa střídáte podle témat a konkrétních vín?

Na závěr jedno hodně příjemné a povedené víno z Itálie, které jsem si z degustace VPV Praha odnesl a s chutí vychutnal v pohodě domova.

Martinette Barbera d’Asti 2010 Superiore DOCG, Boeri Alfonso, 14 %

Název Martinette je odvozen z názvu vinice, z které pochází hrozny pro toto víno. Stáří révy je zhruba 40 let a díky mikroklimatu se zde daří právě odrůdě Barbera. Víno má intenzivní višňovou barvu, vyšší viskozitu. Krásná a výrazná aromatika připomíná sušené ovoce, černý rybíz nebo višně, nechybí zemitost a jemná animální stopa. V ústech pěkně vyzrálé, plnější, s dlouhou dochutí. Tmavé bobuloviny, sušené švestky působící nasládlým dojmem, ale dobře ladí v kombinaci s pevnou kyselinou. Po pěti letech je tohle víno v parádní formě, s potenciálem do několika dalších let.

Orientační cena: 265 Kč (VPV Praha)

IMG_2694

Barbera

Okomentovat:

*

Loading...