Pomáhejte pitím

Březen, 30.03.2020 08:16

Pijte dobrá vína a podpořte vinaře, jak ty domácí, tak ty zahraniční! V této neveselé době je to více než potřeba. Šmarjá pano, jak já bych si zašel někam na skleničku. Březen měl být nabitý vinařskými akcemi a místo toho šmitec. Těšil jsem se brněnský Natural Wine Fest, pomalu si žehlil kvádro na degustaci amerických vín na Velvyslanectví USA, měl jsem se stresovat se svou první ochutnávkou v Plzni. Svůj termín měla i slepá degustace Ryzlinků rýnských, o které jsem tu psal dříve, a tak dále. O to více lahví je teď potřeba otevírat doma. Já minulý týden s chutí zdegustoval tři povedená bílá vína z vinařství Krásná hora.

IMG_20200326_100204

Popíjením vína můžete podpořit své oblíbené producenty, ale také některé zavřené restaurace a vinné bary. Konkrétně nákupem vína prostřednictvím iniciativy Drinking Against Sinking. Na webu, jehož tváří je v tuzemsku Milan Nestarec najdete omezené šarže vín od některých menších organických vinařů. Za jednotnou cenu 540 Kč si tu objednáte víno a peníze udělají radost hned dvakrát. Část zůstane u vinaře na pokrytí jeho nákladů, spojených s výrobou vína, a zbytek míří na podporu podniků, se kterými vinaři spolupracovali a které musely zavřít.

Na webu 540.cz nyní najdete vína od vinařství Dobrá vinice, Petr Marada, Fabig, Plenér, Vinné sklepy Kutná hora, Koráb, Syfany, Jan Stávek a dalších. Určitě si vyberete. Je tam i víno Pinot Noir Barrel Selection 2018 z vinařství Krásná hora, což je mimo jiné poslední vinařství, které jsem před zavedením omezení pohybu měl možnost osobně navštívit. S Ondřejem Dubasem jsme tehdy ochutnali většinu současné nabídky vinařství.

Dnes se podíváme na trojici mladých vín Pinot Gris, Riesling a bílé Cuvée Viktoria. Ve všech případech jde o suchá, příjemně pitelná, odrůdově čitelná, spíše lehčí a osvěžující vína. Prostě a jednoduše radost pít. Jakýmsi spojovacím prvkem těchto vín je celkem „nabroušená“ kyselina. Každé z vín je zároveň výrazně osobité, takže pokud Vám nevadí vyšší kyselost v dochuti, vyberete si jednoznačně.

Cuvée Viktoria 2017, Krásná hora, 12 % Hodnocení: 87/100

Tradiční bílé cuvée z Krásné hory ve složení 50 % Chardonnay, 25 % Pinot Blanc a 25 % Pinot Gris. Víno má zlatavou barvu ve skleničce, vůně je výraznější, kombinuje žluté peckové ovoce, jemnou kořenitost a tón vanilky. Chuť je středně plná, uhlazená, krémovější. Objevíte v ní tóny hrušky, broskve nebo kdoule a heřmánek. Víno má střední kyselinu, působí v ústech relativně široce. Dochuť delší, příjemná a sladce vanilková. Víno prošlo kratším zráním v barikových sudech, celek je elegantní, vyvážený.

IMG_20200326_100331

Riesling 2018, Krásná hora, 11 %    Hodnocení: 87/100

Broskve, broskve, meruňky, meruňky, to je to, co se okamžitě vybaví po přičichnutí ke skleničce tohoto suchého Ryzlinku rýnského. Vůně je výrazná a koncentrovaná, ovocnost vína doplňují tóny lučních bylin a náznak medu. V chuti víno krásně koresponduje s vůní, na jazyku s okamžitým nástupem peckového ovoce, působí svěže, šťavnatě. Tenhle Riesling působí dynamicky, živě, jednotlivé složky chuti se příjemně prolínají. Dochuť je delší, vystupují v ní citrusy, vyšší kyselina a jemná minerální slanost.

IMG_20200326_100341

Pinot Gris 2018, Krásná hora, 12 %     Hodnocení: 85/100

Lehčí, svěží a vysoce pitelné bílé víno. Nekomplikované, ale zároveň příjemné pití. I přes francouzský název odrůdy, tohle víno stylem míří spíše na jih. Takhle nějak chutná dobré Pinot Grigio ze severu Itálie. Decentní ve vůni s jemnými tóny žlutých jablek, hrušky nebo lipového květu. Při delším kroužení mi ze skleničky vystupuje jemně nakouřený tón, náznakem připomínající tabák. V chuti je víno přímočaré, s výraznější kyselinou a tóny limetky, citronové kůry nebo pomeranče. Víno si dokážu představit i se spoustou kombinací v rámci italské gastronomie. Ryby, těstoviny, risotto.

IMG_20200326_100319

Morava

Okomentovat:

*

Loading...