„I’m not drinking any fucking Merlot!“, prohlásil Miles Raymond v dnes již kultovním americkém filmu Sideways (Bokovka). Stal se tak jedním z nejznámějších novodobých propagátorů vín odrůdy Pinot noir a v Americe vyvoval doslova pinotovou mánii. Důkaz o tom, že jedna z nejstarších odrůd světa stále nepřestává fascinovat vinaře i milovníky vín a úžasných výsledků s ní dosahují vinaři nejen v Burgundsku. Na různé podoby Pinotu noir se zaměříme v rámci degustace Podkorkem NASLEPO, která proběhne 27. září od 19h. Budete mít jedinečnou možnost srovnání špičkové domácí produkce, slavného Burgundska i vín z Nového světa. Nalijeme si čistého vína, bez předsudků či předem daných preferencí.
Deset na deset! Degustace je koncipována pro 10 zvídavých degustátorů, na které čeká deset zajímavých vzorků. Vína budeme poznávat pěkně naslepo, s cílem potrénovat si degustační schopnosti, pobavit se a zkusit se dostat až na dřeň struktury jednotlivých vín. Více o degustaci najdete na stránce NASLEPO a přihlásit se můžete na podkorkem@gmail.com. Pro nerozhodnuté přidávám pět důvodů, proč si dát Pinot noir jak se říká „na slepici“.
1. Přemýšlení o tématu první slepé degustace nebylo dlouhé. Kdo nemá rád vína odrůdy Pinot noir, ať zvedne ruku. Samozřejmě, pokud dáváte přednost sledování MMA před stylovou rvačkou v podání Jamese Bonda a preferujete namakané svaly před elegancí, letí pravděpodobně vaše ruka vysoko ke stropu. Pinot noir je odrůda, která dokáže udělat vinaři ze života peklo, ale milovníka vín může poslat do nebe. Delikátní a zároveň bohatě ovocná chuť, zralé třísloviny, jemný dotek sudu a sametově vláčný závěr. Dobrý Pinot noir, to je impresionistický obraz, který vás dostane svou lehkostí, propracovaností a silnými emocemi.
2. Burgundsko je relativně malý vinařský region, který představuje přibližně jen 0,3 % světové produkce vína. Pro milovníky Pinotu noir je ovšem Burgundsko středobodem vesmíru. Když se řekne Pinot noir a Burgundsko, okamžitě se vybavují slovní spojení jako sofistikovanost, vyváženost a komplexní chuť. Potvrdí Pinoty noir ve slepém srovnání s dalšími víny své výjimečné postavení? Bude jedinečný charakter burgundských vín rozpoznatelný od dalších vinařských regionů?
3. Zaboduje Chile? Chile má vynikající podmínky pro pěstování révy, ale co se týká Pinotu noir, zatím podle mne neukázala svůj plný potenciál. Skvělé Pinoty noir z Chile bych v rámci své dosavadní osobní zkušenosti napočítal na prstech jedné ruky. Jeden Pinot noir z Chile společně ochutnáme, bude to trefa do černého? Nejen Chile, ale USA nebo Nový Zéland, tady všude chtějí vyzvat Brugundsko na souboj. Rozdíly ve stylech vín z Nového světa a Evropy se v posledních dekádách začaly stírat, budou novosvětské Pinoty jednoduše rozpoznatelné od těch z Burgundska a dalších evropských regionů?
4. Zapomeňte na Rulandské modré, na Moravě zase frčí Pinot noir! Odrůda, která aktuálně vede žebříček nejvíce nově vysazovaných modrých odrůd v tuzemsku. Krásné Pinoty noir budiž symbolem rostoucí kvality moravských červených vín. Morava úspěšně profiluje své pinotové specialisty a pinotová Cru. Jak dopadnou moravské pinoty v mezinárodním srovnání?
5. Mladý Pinot noir, to je kombinace zralého červeného ovoce, květinových tónů, zaoblených tříslovin a příjemné svěžesti. Ve vínech se objevuje typická elegance, křupavá kyselina a v ideálním případě jemná mineralita v závěru. Velké Pinoty mají dobrý archivační potenciál, postupně se v jejich chuti do popředí derou tóny zemitosti, lesního podrostu, kůže nebo hub. Vysloveně stará vína ochutnávat nebudeme, ale poznáte mladý Pinot noir od sedmiletého nebo osmiletého vína? Mám tušení, že úplně tak jednoduché to nebude.