Petr Bíza: Naší klíčovou odrůdou je Sauvignon

Srpen, 24.08.2012 08:06


Vrámci dnešního Rozhovoru spřívlastkem se vám představí Petr Bíza, který provozuje své vinařství vobci Čejkovice. Na pěti hektarech vinic má Petr Bíza vysázeny zejména modré odrůdy, z nichž vyrábí jednoodrůdová vína i cuvée. Specialitou vinařství je výroba slámového vína z červenéodrůdy Neronet. Já mám však produkci vinařství Bíza spojenou zejména skrásnými svěžími Sauvignony, které vposledních letech pravidelně ochutnávám po jejich uvedení na trh. Ostatně Sauvignon považuje Petr Bíza za vlajkovou loď vprodukci svého vinařství. Více již vnásledujícím rozhovoru.


…………………………………………………………………………………………………..

Profil vinaře:

Petr Bíza vystudoval střední vinařskou školu ve Valticích, kde si rozšířil své základní znalosti získané od otce zoblasti výroby vína avinohradnictví, poprvé se zúčastnil odborných degustací. Dále navázal studiem na vysoké škole – Mendlova Univerzita vBrně, obor Vinařství. Studium na vysoké škole bylo pro něj obrovským přínosem zhlediska chemie a biologie, díky kterým zná a přesně ví jaké chemické postupy a reakce probíhají při výrobě vína i následném uskladnění vína vlahvích.Během studia na vysoké škole dokončil Petr Bíza kurz sommeliéra. Udělal inspektorské zkoušky, díky kterým je pravidelným degustátorem na inspekci vín a prestižních výstavách. Ve svém volném čase rád navštěvuje evropské vinařské oblasti, kde se inspiruje vmoderních vinařských trendech jak prodejních tak výrobních. Jeho velkým koníčkem je sběr velkých světových vín.

…………………………………………………………………………………………………..

Profil vinařství:

Vinařství Bíza je rodinná firma založená vroce 1999 a navazuje na tradici předků, kteří přišli vroce 1771 zFrancie na Moravu. Vinařství se nachází vobci Čejkovice, jedné ze tří největších vinařských obcí vČeské republice. Rozloha vinic vinařství je 5 ha (z5 ha se hrozny nakupují) a roční produkce dosahuje 70000 lahví.Rodinné vinařství pod vedením vinaře Ing. Petra Bízy se specializuje na výrobu přívlastkových, archivních a speciálních vín nejvyšší kvality. Vlajkovou lodí vinařství je Grand Cuvée Bizé a Grand Cuvée Caberner. Specialitou vinařství je výroba slámového vína z červenéodrůdy Neronet a sektu kvašeného vláhvi. Filozofií rodinného vinařství Petra Bízy je vyrábět vysoce kvalitní vína, která zaujmou jak začátečníka, tak odborníka.

…………………………………………………………………………………………………..

Jaká byla Vaše cesta kvínu a kprovozování vinařství?

Přirozená, jsem třetí vinařská generace vrodině. Vinařství jsem založil vroce 1999, když jsem přecházel ze střední vinařské školy na vysokou vinařskou školu.

Vzpomenete si ještě, jaké bylo první Vámi vyrobené víno?

Chardonnay a Sauvignon, obě vína ročníku 1996. Poprvé se vína odkalovala a zakvašovala čistou kulturou kvasinek. Výsledná vína byla vpořádku, co se týká aroma, ale neharmonická vchuti, respektive příliš kyselá. Chyběly prostě zkušenostiJ

Která viniční trať je Vaším největším pokladem? Které odrůdy zde pěstujete?

Viniční trať Odměry, pěstujeme na ní Rulandské modré a Cabernet Sauvignon.

Která odrůda je vlajkovou lodí Vašeho vinařství a proč?

Je to Sauvignon. Různé stáří vinic, různé polohy, různé klony – to vše zaručuje bohatost a rozmanitost této odrůdy vnaší oblasti. Mezi další klíčové odrůdy patří Rulandské modré a Cabernet Sauvignon, ze kterých vyrábíme velká vína (Grand cuvée bizé, Grand cuvée caberner).

Čeští a moravští vinaři soblibou používají označení rodinné vinařství. Jak se Vaše práce promítá do Vašeho rodinného života?

Víno vyráběl na vysoké úrovni již můj děda i můj otec. Já jsem vystudoval střední vinařskou školu, vysokou školu vinařskou a víno je pro mě přirozená součást života, protože jsem vjeho blízkosti vyrůstal.

Který ročník byl podle Vás v tuzemsku po roce 2000 nejlepší, co se týká kvality vín?

Určitě ročníky 2009 a 2011. V těchto letech byl dostatek sluníčka a hrozny byly ve výborném zdravotním stavu. Oba ročníky byly, co se týká podmínek, ideální pro výrobu červených vín.

Kde všude jsou Vaše vína kdostání?

Praha, Brno, Ostrava, Litoměřice, kde je naše víno kdostání ve vinotékách nebo restauracích. Po celé České republice pak víno zákazníkům zasíláme spedičně.

Skvělé víno vzniká ve vinici nebo ve sklepě?

Bílá vína z80 % ve vinici, červená vína z90 % ve vinici. Základem mimořádného vína jsou samozřejmě skvělé hrozny.

Jakou největší raritu ukrýváte ve svém sklepě?

Grand Cuvée bizé 2005 a Grand cuvée caberner 2006.

Jakými změnami prošlo tuzemské vinařství za posledních 20 let od revoluce? Co se nejvíce povedlo a kde jsou rezervy?

Plně se změnila vybavenost sklepů, samozřejmě klepšímu. Dnes v nich převládá nerez, který se postupně kombinuje skvalitními dřevěnými sudy.

Která původně moravská odrůda je Vaše nejoblíbenější? Proč?

Sauvignon, protože každý ročník se od sebe liší v aromatice a vždycky je vysoce kvalitní. Zmodrých odrůd je to Rulandské modré, které na Moravě podává každoročně nejvyšší kvalitu, co se týče vyzrálosti, při výrobě je to vždycky výzva.

Ským a kde nejraději pijete víno?

Nejraději piju víno slidmi, co už mají něco odpité a vínu rozumí. Prostředí musí být čistotné.

Máte nějakou oblíbenou restauraci nebo vinný bar?

Restaurace Sahara café Praha, vinný bar u Kočky Mutěnice, Petit Cru Brno, Hotel zámek Čejkovice nebo na vlastní terase.

Co děláte ve volném čase, když zrovna nejste ve vinici nebo ve sklepě?

Věnuji se rodině, sportuji (hlavně kolo a tenis) nebo degustuji velká světová vína.

Svět vína je především mužský svět. Která dáma je podle Vás největší osobností tuzemského světa vína?

Moje žena.

Jaký je Váš postoj ktuzemským a mezinárodním soutěžím vín? Má smysl na láhve lepit medaile a ocenění?

Čím více je soutěží, tím více ztrácí smysl lepit medaile na lahve (zakoupení a nalepení medaile na lahve stojí peníze a kvalitní víno se musí prodat samo svou kvalitou). Když mám čas rád, chodím degustovat na soutěže, ale jsem překvapený, kdo všechno dneska může degustovat víno (je to někdy výsměch vinařskému řemeslu)!

Lze objektivně srovnávat vína na bodové škále? Např. 0 až 100?

Na bodové škále lze vína srovnávat. Ale nelze objektivně srovnávat vína znerezu a vína zkvalitních sudů. To jsou dva odlišné tipy vín. Znerezu je víno aromatické, čistotné víno Vám hned vykecá jaké je, ale víno ze sudů Vám všechno dávkuje postupně, je rozmanitější a vhodnější na delší uložení. Do sudů se dává nejkvalitnější surovina, aby se mikrooxidací víno nerozpadlo. K těmto vínům se každý člověk musí propit, aby potom pochopil, co vtom víně má hledat a proč za víno dal více peněz než za víno znerezu.

Jaké víno byste doporučil pro první setkání sbudoucí tchýní?

Nějaké aromatické polosuché.

Který francouzský vinařský region máte nejraději a proč?

Mám rád všechny vinařské regiony, vkaždém se dá najít vysoká kvalita a něco nového, co vás obohatí do budoucna. Každý region má svou filozofii a svoje typické odrůdy. Momentálně intenzivně studuji Italské regiony (Piemonte, Amarone, Alto Adige). Do budoucna bych chtěl poznat co nejvíce vinařských regionů zcelého světa.

Čtete tuzemské či zahraniční blogy o vínech?

Moc ne.

Lze popsat Vaše vinařství jednou větou?

Kvalita a rozmanitost.

…………………………………………………………………………………………………..

3 doporučená vína:

(uveďte název, ročník, přívlastek, popis vína a cenu ve vinařství)

Sauvignon 2011, pozdní sběr

Alkohol 12,5 %, polosuché Víno má slunečně zlatavou barvu se třpytivými odlesky a jemnou perličkou. Bohatá vůně černého rybízu a angreštu je snoubena stóny přezrálých broskví. Chuť je plná, harmonická, s příjemným projevem pomela, grepu a slahodnou dochutí nektarinek.Zbytkový cukr 10 g/l, obsah kyselin 7,4 g/l Cena 230 kč

Cabernet Sauvignon 2011, výběr z hroznů

Alkohol 13,5%, suché

Výjimečné víno vyrobeno z hroznů nejlepší čejkovické viniční trati „Stará hora“. Víno intenzivní rubínové barvy s fialovými odstíny. Vůně je výrazně ovocná, sintenzivními tóny přezrálých ostružin, třešní, černých jeřabin a jahod. Chuť je elegantní, plná, s příjemným projevem jahodové marmelády, švestek, moruší, ostružin a harmonickou dochutí hořké čokolády svýraznou tříslovinou. Víno vyrobeno studenou macerací, snásledným odbouráním kyseliny jablečné. 60 % produkce bylo školeno ve tříletých sudech barrique.Díky svému charakteru je víno určeno nejen kokamžité konzumaci, ale i k uchování v archivu 8-10 let. Zbytkový cukr 2,3 g/l, obsah kyselin 5,2 g/l Cena 230 Kč

Grand Cuvée Bizé 2008, výběr z hroznů

Grand Cuvée Bizé vzniklo kupáží odrůd Rulandské modré 90 %, Merlot 10%. Macerace hroznů trvající 22 dnů na slupkách ve spojení se zráním ve francouzských dubových sudech barrique po dobu 18 měsíců, vložili do vína intenzivní granátovou barvu s cihlovými okraji. Ovocná vůně sušených švestek, třešní a fíků je harmonicky doplněna jemnými tóny vanilky v kombinaci s nugátem, likérem a mléčnou čokoládou s oříšky. V chuti je víno nazrálé, bohaté extraktem, s příjemně vyváženými sametovými tříslovinami a s lahodnou dochutí čokolády a kávy. Podávejte při teplotě 18-20 °C.Cena 650 Kč………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Co je Rozhovor spřívlastkem?

Seriál, vrámci kterého zprostředkovaně promlouvají vinaři zMoravy a Čech. Každý vinař dostává stejnou sadu 30 otázek a je jen na něm, jak se snimi popasuje. Podmínkou uveřejnění rozhovoru je zodpovězení alespoň poloviny znich.

Předchozí díly seriálu Vinařův rok:


Ludvík Maděřič

, Jiří Šebela, Milan Nestarec, Jakub Šamšula, Miroslav Volařík, Lubomír Glos, Miloš Michlovský, Vladimíra Mrázová, Richard Stávek, Bogdan Trojak, Jaroslav Osička, Tomáš Čačík, Marek Vybíral, Petr MokrušaJste vinař a chcete se zapojit do seriálu Vinařův rok? Napište na podkorkem@gmail.com

Okomentovat:

*

Loading...