Parádní Gravettien Grande Cuvée 2015

Únor, 5.02.2019 10:18

Nedávno jsem se tu celkem rozplýval nad červenými Pinoty od Tomáše Springera. Dnes další příspěvek, jehož přečtení lze doporučit vyznavačům zvrhlého kultu s názvem „na Moravě nejde udělat dobré červené“. Ono to samozřejmě jde a důkazů o tom je stále více. Do kategorie parádních červených z Moravy určitě spadá i červené cuvée Gravettien 2015 z pavlovského vinařství Nepraš & Co.

IMG_20190202_135734 (1)

Na Moravě najdete některá lety prověřená spojení, Springer – Pinot, Stávek – Frankovka nebo Šebela – Svatovavřinecké. Za pár let by k nim mohlo přibýt i Nepraš – Cabernet Sauvignon. O to radostnější zpráva, protože udělat v tuzemských podmínkách dobrý Bordeaux blend postavený na odrůdě Cabernet Sauvignon, to není úplně jednoduché. Cabernet Sauvignon u nás dozrává ne zcela optimálně. Pár vzorků jsem třeba loni ochutnal ve valtickém Salonu, ale ani v jednom případě to nějak nebylo ono. Pamatuji si vína těžkopádná, s dominantním sudem a tóny sladkého koření.

Grande Cuvée od Nepraše takové není. Na stránkách vinařství se k vínu dočtete: „Hrozny pro toto cuvée Merlotu a Cabernet Sauvignonu pochází z organické vinice Ober Hertalzberge (Sahara), chladná fermentace s dlouhou macerací na rmutu dává vínu výjimečný charakter. Toto červené víno zrálo dva roky v sudech o objemu 225 litrů a v roce 2017 bylo bez filtrace lahvováno.“

Víno jsem poprvé ochutnal loni při návštěvě neprašovic sklepa, okamžitě se zamiloval a jednu korkem uzavřenou láhev si  k odnesení okamžitě vyprosil. Nebylo to jednoduché, protože tohle víno bylo a je prakticky vyprodané. Láhev jsem si uschoval na zvláštní příležitost a ta přišla o víkendu. I napodruhé byla tahle 15ka úžasná. Jsem zvědav, zda se podaří vysokou laťku u červeného Gravettienu udržet i v následujících letech.

Gravettien Grande Cuvée 2015, Vinařství Nepraš & Co, 13,5 %         Hodnocení: 91/100

Suché víno v kategorii výběr z hroznů. Zbytkový cukr prakticky nula, kyselina pět gramů. Odrůdové složení 50 % Cabernet Sauvignon, 50 % Merlot. Elegantní a po všech stránkách vyvážené a zábavné pití. Je vidět, že Sahara dostává svému jménu a modré hrozny tu nemají problém krásně dozrát. Vůně je pestrá a bohatá, s tóny červeného i tmavého ovoce, švestky, maliny, tmavé třešně, rybíz, nechybí tóny lékořice, jemná kořenitost hřebíčku a pepře. V chuti plnější, sametově vláčné, vrstevnaté a zábavné, s příjemnou kyselinou. Dlouhá dochuť s náznakem minerality. Tohle červené je radost pít. A pokud máte láhev ve sklepě, klidně si na ní ještě počkejte, není potřeba spěchat.

IMG_20190202_135701 (1)

Okomentovat:

*

Loading...