Pálavy nejen ze Sonberku

Listopad, 30.11.2015 09:45

Pálava podruhé a letos naposled. V minulém příspěvku jsem se krápanek rozepsal na účet Pálavy, ale v příspěvku chyběly poznámky či doporučení ohledně konkrétních vín. Prostě o víně bez vína. Dnes to bude přesně naopak. Žádné řeči kolem, rovnou na věc. Předposlední víkend jsem totiž strávil na Pálavě a tady si můžete přečíst, jak to dopadlo. Netoulal jsem se v zimním kabátě po kopcích kolem Mikulova, ale ochutnával přívlastková vína, jejichž původ je zaručeně moravský.

palavy

Na následujících řádcích tak najdete poznámky k devíti vínům, z nichž hned pět je z vinařství Sonberk. To se Právě na Pálavu a Ryzlink rýnský specializuje a já měl možnost srovnat vína ročníků 2011 až 2014. Sonberk v přehledu doplňují vína od Jožky Valihracha, Jiřího Kadrnky, Petra Mokrušy a z vinařství Gotberg. Paleta vín je hodně pestrá, od suchých až po výrazně sladké.

Pálava 2012, Velký Sonberk, Sonberk, 14 %           Hodnocení: 87/100

Suché víno v pozdním sběru, středně výrazné citronové barvy. Delikátní aroma příjemné intenzity s exotickými ovocnými tóny, podbarvenými vůní bílých květů. Chuť je přímočará, suchá, primárně ovocná. Nechybí meruňka, žlutý meloun nebo pomeranč, a to v koncentrované až sušené podobě. Objevují se i kořenité tóny připomínající vanilku. Elegantní, harmonické, velmi pěkně nazrálé víno. Plnější v ústech, delší v dochuti.

Orientační cena: 320 Kč

 palava-sonberk

Pálava 2012, Josef Valihrach, 13 %           Hodnocení: 87/100

Víno v pozdním sběru, polosuché. Ve skleničce se objevuje sytější zlatavá barva, aroma je expresivní, výrazné, připomíná tropické ovoce (liči, mango, žlutý meloun), květinové tóny (zimolez, fialku), trochu bylinek či listů čaje. V ústech pokračuje festival chutí, od exotického ovoce, zralých citrusů, bylinek či lehce travnatých tónů, po jemnou stopu medu. Víno je plnější, lehounce nasládlé, energické nikoliv fádní. Takové funky groovy pití.

Orientační cena: 250 Kč

IMG_3398

Pálava 2011, Velký Sonberk, Sonberk, 13,5 %           Hodnocení: 86/100

Tuhle Pálavu jsem měl možnost ochutnat již před dvěma lety, tehdy působila celkem hodně divoce, expresivně. V současnosti je naopak krásně nazrálá, jemná a elegantní. Voní po exotickém ovoci, „tramínově“, po liči, mangu nebo pupenech růže. V chuti je víno hladké, kořenité, doslova hebounké na jazyku, s fajn kyselinou. Tohle suché víno nekřičí, netlačí na pilu nasládlým zbytkovým cukrem, ale má toho dost co nabídnout. Někde kolem svého vrcholu.

Orientační cena: 320 Kč

IMG_3403

Pálava 2013, Velký Sonberk, Sonberk, 11,5 %           Hodnocení: 86/100

Sladký výběr z hroznů (55 g/l zbytkový cukr, kyselina 7,6 g/l), v menší půllitrové lahvi. Víno má zlatavou barvu, pěkně nasládle voní po sušených meruňkách, medu nebo rozinkách. Hřejivé, sváteční. Na jazyku samozřejmě sladké, koncentrovanější, ale ne ulepené. Zbytkový cukr částečně vyvažuje vyšší kyselina a víno je ve výsledku příjemně pitelné. Delší táhlá medově kořenitá dochuť.

Orientační cena: 320 Kč

IMG_3402

Pálava 2014, Ořechová hora, Jindřich Kadrnka, 13 %           Hodnocení: 84/100

Polosuchá Pálava v kategorii pozdní sběr. Barva je sytější, zlatavá. Hodně voňavé, v první řadě se objevují nasládlé medové tóny doprovázené ovocem v podobě mandarinky, meruňky, lehce exotického koření. V chuti plnější, bonbónové, sladší, dochuť středně dlouhá. Zbytkový cukr (cukr: 11 g/l, kyselina 8 g/l) je na jazyku pocitově poměrně výrazný. Ideální parťák k nějakému dezertu, což takhle dát si třeba Sacher dort.

Orientační cena: 240 Kč

 IMG_3400

Pálava 2013, Stříbrný Sonberk, Sonberk, 13,5 %           Hodnocení: 83/100

Polosuché víno, výraznější citronové barvy a vyšší viskozity. Vůně je spíše jemná, nepodbízí se, nabízí zralé citrusy, žlutý meloun nebo mango. Nechybí tóny bílých květů (zimolez). V ústech harmonický poměr kyseliny a zbytkového cukru, působí relativně svěže, středně plným dojmem. Objevují se koncentrované tóny meruňky, pomeranče nebo hroznů. Dochuť je nasládlé kořenitá.

Orientační cena: 220 Kč

 IMG_3399

Pálava 2014, Stříbrný Sonberk, Sonberk, 13 %           Hodnocení: 82/100

Suché víno, se svěžím ovocným aroma. Tóny připomínající citrusy, meruňku, bylinky, v pozadí lehce travnaté zelené tóny. V chuti hodně svěží pití, divoké, s pikantní kyselinou. Ovocné tóny přechází v závěru do lehké hořčinky. Další ležení na lahvi vínu určitě prospěje.

Orientační cena: 220 Kč

 IMG_3396

Pálava 2013, Gotberg, 12,5 %           Hodnocení: 81/100

Polosladká Pálava ve výběru z hroznů, viniční trať Panenský kopec. Nenápadné kořenité aroma, s tóny připomínající rozinky, med nebo fialku. Jednoznačně pro vyznavače vín s vyšším zbytkovým cukrem. Sladce bonbónová Pálava, troška exotického koření, medově vláčné, ale celkově spíše kratší.

Orientační cena: 270 Kč

 IMG_3405

Pálava 2014, Petr Mokruša, 12,5 %           Hodnocení: 80/100

Polosladká Pálava (zbytkový cukr:18 g/l, kyselina: 6,6 g/l) s jemným aroma nasládlých meruněk či mandarinek. V chuti slaďoučké, ovocné, lehce medově-rozinkové. Citrusové tóny a příjemná kyselina podporují sympatický charakter tohoto vína, to na druhou stranu postrádá větší komplexnost a délku.

Orientační cena: 200 Kč

IMG_3407

MoravaPálava
Loading...