Organické Španělsko z Berouna

Leden, 16.01.2019 09:34

Po delší době Španělsko. Dvě zajímavé láhve jsem ukořistil v novém berounském winebaru Barrande. Krásně šťavnaté Tempranillo 2016 od Bodegas Tempore a také specialitku v podobě vína Rebuzno 2016. Jde 100% o Maturanu Tintu, odrůdu, která jeden čas ze španělských vinic prakticky vymizela.

IMG_20190112_113601

Beroun a víno. Spojení, které začíná mít reálný obsah. Je to něco přes rok, co jsem tu shodou okolností zakotvil a od té doby se místní vinná scéna zajímavě rozrůstá. Již jsem tu zmiňoval vinný bar a kavárnu Má úcta, který od ledna najdete pod místním kopcem medvědím. Příjemný vinný bar provozuje Pavol Velič, aktuální sommeliérský vícemistr ČR. Kromě vytříbeného servisu se tu můžete těšit na velmi zajímavý výběr především tuzemských vín, se silnou českou stopou. V lednu je tu zavřeno, ale počínaje dalším měsícem zas fajnová vína po skleničce i po lahvích. Až pojedete někdy do Berouna na výlet, rozhodně se na skleničku u Pavola Veliče stavte.

A před pár měsíci se centrum Berouna rozrostlo o další vinný bar Barrande (koukněte případně na FB). Malý útulný podnik najdete na náměstíčku Joachima Barranda hned za nejslavnější berounskou  hospodou Black Dog kantýna. Majitelé baru vozí Španělsko (crianza.cz), takže sortiment je tu hodně zaměřen tímto jižanským směrem. Najdete tu ale i pár lahví z Rakouska nebo Moravy. Můžete posedět, nebo si láhev odnést se slevou domů. A to jsem právě učinil já, jelikož bydlím hned naproti.

Když jsem bydlel v Podolí, měl jsem za rohem italské bistro, ale abych na jeden vinný bar koukal z okna a druhý měl pět minut pěšky od domova… to jsou těžké tlaky na rozbujení mého alkoholismu. No ale pojďme kouknout na ty dvě láhve.

Materana Tinta. Přiznám se, že mne moc baví šlapat s vinaři po těch trním zarostlých cestičkách a ochutnávat zapomenuté a znovuobjevené odrůdy. Ostatně Itálie je takovými příběhy prošpikovaná skrz naskrz. Sagrantino, Pecorino, Torbato… dnešní doba přeje lokálním specialitám a i díky tomu je nabídka vín pestrá jak nikdy.  A Španělsko má zas svou Maturanu Tintu. Odrůda dříve významná v oblasti Rioja padla za obět škůdci s názvem phylloxera a na konci 19. století přenechala své místo ve vinicích odrůdám Tempranillo nebo Garnacha. Dnešní výsadby nejsou velké, Maturanu Tintu najdete zejména v podoblasti Rioja Alta. Od roku 2007 je Maturana zařazena do DOC klasifikace, což by mělo napomoci důstojnému postavení mezi prestižními víny z Riojy.

Rebuzno 2016, Las Cepas, 14 %          Hodnocení: 87/100

Organické víno odrůdy Maturana Tinta, spadající do DOC Rioja. Víno kvasilo 10 dnů v 5000 l sudech. Dále zrálo 4 měsíce ve francouzskýh dubových sudech. Barva je temně rubínová, nepropustná. Vůně výraznější, s tóny zralého tmavého ovoce, švestek, černého rybízu, lékořice. Chuť je plnější, těžší až likérová s kořenitými tóny vanilky, karamelu, hřebíčku. Střední kyselina, jemné tříslo, hodně tmavého ovoce. Víno uhlazené, juicy, jižansky exotické a robustní. Na jazyku se objevují i terciální tóny, dle mého názoru ideální vypít teď.

Orientační cena: 310 Kč

IMG_20190112_113634

IMG_20190112_113641

Druhé víno je klasické odrůdy Tempranillo. Vinařství Bodegas Tempore je relativně mladý projekt založený v roce 2002, ale těžící z vinařských zkušeností čtyř generací rodiny Yago Aznar. Nachází se v malém městečku Lécera. Dnes vyrábí vína z vlastních 70 hektarů vinic, které obhospodařují v organickém režimu. Hrozny určené pro výrobu vína Generación 76 Tempranillo pocházejí dokonce ze sedmdesát let starých vinic. Víno zraje jen krátce ve dřevě, konkrétně dva měsíce v nových francouzských sudech o objemu 500 l.

Generación 76 Tempranillo 2016, Bodegas Tempore, 13,5 %        Hodnocení: 88/100

Asi nejhezčí fousy, co jsem na etiketě vína zatím viděl:) Víno má příjemnou svěží vůni s tóny jahod, švestek a malin. Květinové, nechybí fialka, sladké koření. V chuti středně plné, příjemně šťavnaté, s pěknou kyselinou. Má větší „šťávu“ a říz než předchozí vzorek. Vyvážené, kompaktní, jen lehce na sudu. Kombinace  červeného a tmavého ovoce, kořenitosti, pepře, hřebíčku. Vysoce pitelné, ideální na takové to domácí každodenní popíjení.

Orientační cena: 250 Kč

IMG_20190112_113619

IMG_20190112_113624

Okomentovat:

*

Loading...