Oranžový Tramín a další vína od Turek & Šiška

Leden, 25.01.2021 08:11

Degustační balíček, který jsem obdržel z vinařství Turek & Šiška, v sobě ukrýval tři bílá vína, oranžové, červené a také bublinky z odrůdy Veltlínské zelené. O těch se zmíním v příštím příspěvku věnovaném moravským šumivým vínům. Jestli se nepletu, bylo to mé první bližší seznámení s tímto malým rodinným vinařstvím z Velkých Pavlovic a pamatovat si ho budu hlavně kvůli zajímavému Tramínu červenému a také kořenité Frankovce.

IMG_20210115_153621~2

„K vinaření nás nevedla tradice a zkušenosti předků, ale láska k vínu, která se postupně stala našim velkým koníčkem. Zakoupili jsme vinohrad, sklepní prostory a postupně začali získávat prvotní zkušenosti spojené s ošetřováním révy a výrobou vína. Svá první vína jsme vyrobili v roce 2012,“ popsal pro tento blog začátky vinařství Milan Turek. V současnosti pak Vinařství Turek & Šiška patří mezi členy spolků VOC Modré hory a Víno z Velkých Pavlovic.

Vinařství má celkem široký sortiment, ačkoliv celkově za rok nalahvuje „jen“ kolem 13 000 vín. Pokud kouknete na webové stránky, objevíte tam relativně širokou paletu odrůd, z nichž některé pochází z vlastních výsadeb, další hrozny pak vinařství nakupuje od pěstitelů z mikulovské, znojemské a velkopavlovické oblasti. Nevím, jestli se do budoucna plánují změny, ale mně by určitě byla bližší orientace výhradně na typické odrůdy a terroir Velkých Pavlovic, kde je vinařství doma.

„Naše vinice se nachází v nejlepších tratích vinařské obce Velké Pavlovice – Stará hora. Hospodaříme na cca 0,6 hektarech a z odrůd pečujeme o Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Hibernal a Frankovku. Při obdělávání vinic se snažíme o co nejmenší používání chemie. Své hrozny sbíráme ručně,“ dodává Milan Turek.

Při výrobě vín se používají moderní technologie, kvačení vín probíhá kontrolovaně, vína zrají v nerezu nebo v dubových sudech a sudech typu barrique. „Neustále na sobě pracujeme. Nebojíme se experimentovat, učíme se novým věcem, chceme se posouvat a navyšovat kvalitu našich vín. Naším cílem je zasahovat co nejméně do výrobního procesu, používat jen neutrální kvasinku, bentonit a síru. Při výrobě oranžových vín, pak vína kvasí spontánně, bez přidané síry, jen sud a jeho pravidelné otáčení.“

Tramín červený 2018, Vinařství Turek & Šiška, 14 %   Hodnocení: 88/100

Oranžové víno, ležení a zrání 11 měsíců v kontaktu se slupkami v barikových sudech. Ve skleničce má oranžovou barvu, s jantarovým nádechem, nefiltrované. Ve vůni je intenzivní, s tóny bílé broskve, grepu, exotického ovoce, liči, zeleného čaje. V chuti je víno suché, plnější, příjemně šťavnaté, nechybí mu jemné třísloviny na patře. Delší lehce kořenitá dochuť. Víno, které se moc dobře pije, působí vyváženě, není to žádná divočina. Ideální start pro ty, kdo si chtějí osahat kategorii oranžových vín, ale potěší i náročnější. Dobrých Tramínů je v tuzemsku jako šafránu a tenhle mezi ně rozhodně patří.

IMG_20210115_153356~2

Frankovka 2017, Vinařství Turek & Šiška, 13 %   Hodnocení: 86/100

Suché víno, v pozdním sběru, víno zrálo 24 měsíců v sudech. Viniční trať Stará hora, Velké Pavlovice. Víno má středně intenzivní rubínovou barvu, jeho vůně kombinuje tóny švestky, malin, fialky a sladkého koření, jako je hřebíček nebo marcipán. V chuti je víno středně plné, se střední kyselinou, s tóny švestky, ostružin a červeného rybízu. Víno je sametově ovocné, s jemnými tříslovinami a výraznějšími tóny po zrání v sudech. Delší sladce kořenitá dochuť.

IMG_20210115_153507~2

Ryzlink rýnský 2018, Vinařství Turek & Šiška, 11 %   Hodnocení: 85/100

Suché víno, v pozdním sběru, z viniční trati U Hájku, Dobšice. Víno má zářivě žlutou barvu středně intenzivní, vůně je bohatá, připomíná tóny bílé broskve, mandarinek, lipového květu a nechybí ani jemný sladce medový nádech. Chuť kombinuje vyšší kyselinu a zbytkový cukr, je uhlazená, lehce podbízivá, ale odrůdově typická. Najdete v ní tóny bílých peckovin a citrusů, bonpari a lipový květ. Středně dlouhá dochuť. Věřím, že toto víno má spoustu fanoušků, já dávám i u Ryzlinku rýnského přednost trochu suššímu projevu.

IMG_20210115_153338~2

Veltlínské zelené 2016 barrique, Vinařství Turek & Šiška, 13 %   Hodnocení: 83/100

Víno zrající v barikových sudech, se středně výraznou zlatavou barvou. Vůně je středně intenzivní, s tóny zralých peckovin a dominantními tóny sladkého koření, zejména vanilky, nádech ořechů, tóny připomínajícími kávová zrna. V chuti je víno středně plné, nekomplikované, působí lehce nazrále, v ústech se objevuje kombinace peckového ovoce, bylin a sladce kořenitých tónů. Příjemně vystupující kyselina a střední dochuť. Veltlínské zelené s intenzivním projevem dřeva.

IMG_20210115_153444~2

Sauvignon 2015, Vinařství Turek & Šiška, 12,4 %   Hodnocení: 82/100

Víno v pozdním sběru, suché, ale s 5,6 g/l zbytkového cukru. Hrozny pochází z Mikulovské podoblasti, z trati Pohořelické vinohrady. Před nalahvováním víno zrálo v barikovém sudu. Ve skleničce má víno světlejší žlutou barvu, se stříbrnými odlesky. Ve vůni je intenzivní, působí trochu těžce, s tóny připomínajícími černorybízový list, grapefruit, broskve a náznakem také travnaté podtóny. V chuti je středně plné, nekomplikované, peckové ovoce doplňuje přítomná nasládlost. Dochuť je spíše kratší.

IMG_20210115_153455~2

Morava

Okomentovat:

*

Loading...