Odrůdová exotika na Moravě

Srpen, 30.08.2016 07:25

Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský, v modrých odrůdách potom Svatovavřinecké a Frankovka. Ano, tušíte správně, tohle je sestava nejvíce vysazených odrůd v tuzemsku a tedy jakási paleta toho nejtypičtějšího pro vinařské Česko. Tato šestice v současnosti zabírá zhruba 45 % veškerých tuzemských vinohradů. Dnes se ale podíváme na opačný konec žebříčku. Už jste ochutnali moravský Sémillon, Chenin blanc, Pinot Meunier nebo třeba Carmenére?

vinice

Tuzemská odrůdová kniha moštových odrůd je poměrně obsáhlé a pestré čtení. Obsahuje celkem 58 odrůd, včetně takových poťouchle znějících položek jako Erilon, Medea, Vesna, Cerason nebo Kofranka. Přiznám se, že narazit na víno s podobným názvem na etiketě, tak se budu ve vinotéce při placení cítit trochu jako puberťák, který si kupuje první výtisk Playboye a doufá, že po něm nebude nikdo chtít občanku. Prostě odrůdy tak trochu pro nadržené podivínské vínofily. Na druhou stranu státní odrůdová kniha neobsahuje některé odrůdy, které z globálního pohledu určitě patří mezi významné a na jejichž názvy jste tak jistě při bloudění vinotékami museli narazit. Mám na mysli například Viognier, který má u nás v portfoliu Lubomír Glos z Moravské Nové Vsi, nebo již zmíněný kvartet odrůd Chenin Blanc, Sémillon, Pinot Meunier a Carmenére. Tyto odrůdy na Moravě najdete jen okrajově,  s jejich masivní expanzí asi nelze počítat ani do budoucna, na druhou stranu přispívají k již tak bohaté rozmanitosti tuzemské produkce a pro nadšence typu já jsou zajímavým zpestřením:)

Chenin Blanc

Vlastně jen dvě země jsou světovými hegemony, pokud se bavíme o odrůdě Chenin Blanc. Jihoafrická republika s 18 000 hektary vysazených vinic následovaná Francií s 10 000 hektary, z nichž více než polovina se nachází v okolí řeky Loiry. Argentina a USA následují s odstupem a v obou případech zhruba s 2400 hektary. Většímu rozšíření této odrůdy brání její nevyzpytatelnost. Je známá tím, že i když má veškerou péči vinaře, tak dokáže nepříjemně překvapit, třeba že těsně před dobou sklizně přestane zrát nebo vyhnije. Je to odrůda, která je velmi plodná a musí se ve vinici limitovat, jinak z ní vznikají plochá a nezajímavá vína. Přesto je považována za „klasiku“ mezi bílými odrůdami, a to zejména díky výsledkům, které s ní dosahují někteří vinaři v JAR a v údolí Loiry, zejména části Vouvray, Anjou-Touraine. U nás s odrůdou pracuje vinařství Znovín Znojmo a výsledkem je čistě odrůdové tiché víno i šumivý sekt.

Chenin Blanc Brut Znovín de Lux, Znovín, 12,5 %           Hodnocení: 84/100

Sekt vyrobený z hroznů z viniční tratě Staré vinice v obci Havraníky. Víno má středně výraznou vůni, která připomíná zralé citrusy, žluté jablko nebo broskev. Na tradiční metodu sekundárního zrání v lahvi odkazují zřetelné kvasnicové tóny. V chuti víno zaujme vyšší kyselinou v kombinaci s paletou ovocných tónů, od grepu, jablka až po bílou hrušku. Nechybí trochu zelených květinových tónů a náznak medovosti. Celkově víno trochu postrádá na eleganci a hlavně délce. Dochuť je středně dlouhá, spíše kratší než delší.

Orientační cena: 220 Kč

IMG_3867[1]

Chenin Blanc 2011, Znovín, 12,5 %          Hodnocení: 82/100

Polosladké víno, opět z viniční tratě Staré vinice. Vůně je relativně expresivní, nabízí tóny grepu, meruněk nebo bílé hrušky, výrazně nasládlá s patrnou medovostí. Jedodušší víno, čemuž odpovídá i cena, kladné body lze určitě přičíst za příjemnou ovocnost a svěží kyselinu (7g/l), která se celkem dobře staví do protipólu vůči vyššímu zbytkovému cukru (22,5 g/l). Na druhou stranu je víno relativně ploché a spíše kratší. Pokud nejste na sladké, tak toto není sedmička pro vás.

Orientační cena: 120 Kč

IMG_3871[1]

Sémillon

Sémillon to je ve světě vína zejména Francie (Bordeaux, Dordogne) a také Austrálie (Hunter valley!) nebo Jihoafrická republika a Chile. Odrůda pravděpodobně pochází z Bordeaux, konkrétně ze Sauternes, kde dodnes dává vzniknout jedněm z nejlepších sladkých vín. Ačkoliv i v Bordeaux se za posledních 50 let význam Sémillonu snižuje, stále je tu vysazeno nejvíce této odrůdy na světě.  Řada zemí a regionů naopak postupem času zjistila, že u nich náročnému Sémillonu prostě pšenka nepokvete… I u nás je Sémillon velká rarita, vysazen ho má Znovín Znojmo nebo popické vinařství Sonberk. To si ho pustilo do vinohradu zejména jako vhodného partnera do cuvée s odrůdou Sauvignon blanc. „My se dlouhodobě zaměřujeme na nalezení co nejlepšího cuvée Sémillonu se Sauvignonem a vypadá to, že v roce 2015 nám to vyšlo. Lahví je pouze 1200, bude to víno se zajímavým rozsahem a zráním na láhvi,“ prozrazuje za vinařství Sonberk Vladimíra Mrázová. Celkově je Sémillon vysazen na 0,5 hektarech sprašových jižně orientovaných vinic.

Semillon 2013 Stříbrný Sonberk, Sonberk, 12,5 %          Hodnocení: 87/100

Tohle víno potěšilo, určitě nejlepší kousek z ochutnaného kvintetu vín. Vůně je elegantní, jemná nepodbízivá, s tóny svěžích citrusů, meruněk nebo nektarinky, lehce bylinková s decentní medovou stopou.  V ústech plnější, s tóny bílého ovoce, citrusy, příjemnou kořenitou dochutí s tóny vanilky. Víno má říz, odpich, poctivou kyselinku, vlastně velmi dobré do nedávných letních parních dní. Jsem zvědav, jestli si našinec na Sémillon zvykne, mne bavil.

Orientační cena: 220 Kč

IMG_3876[1]

Pinot Meunier

Pinot Meunier, odrůda v tuzemsku známá také jako Mlynářka, je ve světě proslulá jako jedna z odrůd používaných pro výrobu šampaňského. Spolu s Chardonnay a Pinotem noir tvoří slavné trio, které stojí za neprestižnějšími bublinkami světa. S ohledem na výrobu sektů vysadilo odrůdu Pinot Meunier také vinařství Tanzberg z Bavor u Mikulova. „Odrůdu jsme vysadili na viniční trati Brněnská. Tato trať je v těsném sousedství s vinicí Turold, kterou považujeme za nejlepší vinici na Mikulovsku. Celkem máme Pinot Meunier na rozloze 0,9 hektaru,“ vysvětluje Filip Kosek z Tanzbergu. Pinot Meunier lahvují ve vinařství zejména jako Blanc de Noirs v podobě Pinot Meunier & Pinot noir.  Od roku 2014 pak také můžete zakoupit Pinot Meunier také jako růžové víno s vyšším zbytkovým cukrem.

Pinot Meunier 2015, Tanzberg, 11,5 %          Hodnocení: 84/100

Růžové víno sytější barvy ve skleničce a pronikavějšího aroma, které připomíná jahody, maliny nebo sladké bon-pari. Ve výsledku příjemně ovocná vůně. V chuti pak osloví zejména příznivce růžových vín s patrným zbytkovým cukrem, který v ústech doplňuje tóny červeného ovoce. Dochuť je příjemná, s jemně vystupující kyselinou, která dotváří celkový obraz vína. Jak známo Pinot Meunier není odrůda vhodná k nějakému většímu archivování a i tohle víno si nejlépe vychutnáte jako mladé a pokud možno i dobře podchlazené.

Orientační cena: 190 Kč

IMG_3874[1]

Carmenére

Carmenére, to je francouzská odrůda kdysi relativně rozšířená v Bordeaux, která ale našla po řádění mšičky révokazu nový domov daleko na jihu ve vinicích v Chile. Pokud jste někdy pili lahev Carmenére, s největší pravděpodobností to bylo právě z této jihoamerické země. Carmenére je příbuzné s odrůdou Merlot a velmi dlouho také trvalo, než si chilští vinaři uvědomili, že část jejich vinic není osázena Merlotem, ale právě Carmenére. V duchu jihoamerických telenovel pak tento příběh končí radostně a z Carmenére je nyní vlajková odrůda celé Chile. Carmenére potřebuje spíše delší vegetační cyklus a pozvolné dozrávání, v příliš teplých podmínkách může produkovat vína, která postrádají harmonii. Z tohoto pohledu by Carmenére mohly vyhovovat tuzemské chladnější podmínky a možná i proto se rozhodl Josef Valihrach otestovat tuto odrůdu ve svých vinicích.

Carmenére 2011, Josef Valihrach, 13 %          Hodnocení: 86/100

Suché víno, s výraznější rubínovou barvou ve skleničce. Na nose je opulentní, s tóny švestky, brusinky, čerorybízovým listem, s kořenitými pepřovými tóny a trošku vlezlým nasládlým marcipánem. V chuti suché, s výraznější kyselinou, s tóny červeného ovoce nebo sušených švestek. Malinko tabáku či lékořice. Poměrně patrný sud, opět velmi dominantní tóny, které připomínají marcipán či jiné sladké koření. Víno nepostrádá odrůdový charakter, má slušnou délku a příjemnou dochuť. Na druhou stranu cena je nastavena možná trochu moc ambiciózně.

Orientační cena: 500 Kč

IMG_3872[1]

Okomentovat:

*

Loading...