Obludy z Rakouska

Říjen, 5.10.2015 06:13

Už Arthur C. Clarke se svou křišťálovou lebkou věděl, že je něco mezi nebem a zemí, co lze jen těžko vysvětlit a podobné nahlížení na svět mají i Gruberovi z Röschitzu. Jejich vinařství Gruber Röschitz stojí v rakouském Weinviertelu relativně nedaleko moravských hranic. Hravost a nadsázka, s jakou Gruberovi přistupují k prezentaci vinařství, je mi prostě sympatická. Hodně povedené etikety vín s dominantními obludkami, nebo přesně řečeno duchy Spiritus vinosi Gruberialis (v měřítku 1 000 000:1) odporují představě o „suchých“ konzervativních Rakušanech. To obsah lahví suchý je a co víc, rozhodně není obludný, ba naopak. Moderní, čistá vína s otiskem jednotlivých viničních poloh.

IMG_3296[1]

Malí duchové vína Spiritus vinosi Gruberialis sice nejsou okem pozorovatelní, prý ale existují a pomáhají ve vinicích i ve sklepě. Dejme tomu taková mystická reinkarnace obyčejné kvasinky. Ať tak či onak výsledek je zábavný, originální a prostě dobře vypadá. Kombinace, která by se oborově mohla v omezené míře rozšířit i na sever od Weinviertelu.

Jinak vinařství vzniklo v 60. letech 20. století, kdy se Ewald Gruber rozhodl svou farmu přeměnit na plnohodnotné a moderní vinařství. Bylo mu tehdy 16 let. Dnes je již v důchodu a od roku 2012 se o dobré jméno rodinné firmy starají tři z jeho šesti dětí. Ewald Gruber mladší je enologem, jeho sestra Maria má pod palcem obchodní záležitosti a mladší bratr Christian je vinohradníkem.

WeingeistimKeller

Vinice v okolí Röschitzu jsou na skalnatém podloží, nechybí v nich žula a jemné spraše. Vinařství Gruber Röschitz pracuje jak se svými vlastními vinicemi, zhruba 80 hektarů, tak s hrozny od dalších pěstitelů. Jelikož jsme ve Weinviertelu, asi nepřekvapí, že klíčovou odrůdou je Veltlínské zelené, které tvoří celou polovinu vysazených bílých odrůd. Grüner Veltliner doplňuje Riesling, dále pak Gelber Muskateller, Sauvignon Blanc, Chardonnay nebo Welschriesling. Z modrých odrůd vinařství pracuje s Zweigeltrebe, Pinotem Noir, Svatovavřineckým a Cabernetem Sauvignon.

Grüner Veltliner 2013, Reipersberg, Gruber Röschitz, 13 %     Hodnocení: 89 /100 bodů

Víno pochází z jižně orientované terasovité vinice, s typickým žulovým podložím, které dává vínu minerální charakter. Stáří keřů je až 60 let. Barva vína ve skleničce je výraznější zlatavá. Aroma je svěží, pronikavé a komplexní s tóny jablek, citrusů, trochou sušeného tropického ovoce. Nechybí typické pepřové tóny, bylinkovost, jemný dotek medu. V chuti je víno šťavnaté, s živou kyselinou, citrusy a bílým ovocem. V dochuti víno uzavírá jemná minerální slanost. Povedený, koncentrovaný a vybalancovaný Veltlín.

Orientační cena: 219 Kč

IMG_3294[1]

Riesling 2013, Königsberg, Gruber Röschitz, 12,5 %     Hodnocení: 87 /100 bodů

Vinice leží v nadmořské výšce 353 metrů nad mořem, umístěná je východně od obce Röschitz. Riesling má spíše světlejší citronově žlutou barvu. Po přivonění se ze skleničky derou vůně připomínající akátový med, zralé citrusy, sušené meruňky, broskve. Objevit lze i lehce nakouřenou mineralitu. V ústech je víno relativně přísné, s táhlou svíravou kyselinou. Působí ale komplexním a vyzrálým dojmem. Nechybí meruňkový sirup, bylinky, vlhké kameny, mineralita.

Orientační cena: 249 Kč

IMG_3293[1]

St. Laurent a Pinot noir 2011, , Galgenberg, Gruber Röschitz, 13 %     Hodnocení: 86 /100 bodů

Víno pochází z vinice, kde dříve stál šibeniční vrch. Lokalita je bohatá na jílovité půdy, keře Svatovavřineckého a Rulandského modrého dosahují 15 let věku. Barva vína je sytější rubínová. Ve vůni dominuje tmavší ovoce, jako švestky nebo brusinky, doplněné o jemnou kořenitost a špetku tabáku. Při troše fantazie se objevuje i vůně lesa, lesního podrostu. Středně plné v ústech, s relativně tvrdým tříslem, které překrývá sametové ovocné tóny třešní, černých višní nebo malin. Nechybí vařené ovoce, tabák. V tuto chvíli působí víno trochu hrubě, určitě má potenciál do dalších let.

Orientační cena: 259 Kč

IMG_3295[1]

Okomentovat:

*

Loading...