Stalo se to už tradicí posledních let, že se v našem degustačním kroužku kolem Vánoc potkáváme na slepici s tématem Champagne. Každý přinese pečlivě zabalenou láhev a ostatní se snaží identifikovat odrůdové složení bublin, stáří vína nebo dokonce výrobce. Mým příspěvkem letos bylo povedené ročníkové Champagne Le Vintage 2009 Brut z tradičního vinařství Lanson.
Ročníkové Champagne Lanson bych zařadil mezi tři nejlepší vína degustačního večera. Trochu překvapivě to u mne nakonec vyhrálo jediné růžové víno, krásné a chuťově bohaté Zero Rosé Brut Nature z vinařství Champagne Tarlant. Energie, lehká nazrálost, harmonie chuti a osobitý projev. Prostě láska ve skleničce! V rámci Champagne mám velmi rád řízně minerální vína kategorie Blanc de Blanc a v tomto ohledu pak velmi potěšilo biodynamické Champagne Dhondt – Grellet Extra Brut.
To jméno Lanson je součást historie regionu Champagne. Vinařství založil v Remeši Francois Delamotte již v roce 1760, a co se týká dlouhověkosti, je tento šampaňský dům vůbec šestým nejstarším. V roce 1837 vinařství změnilo majitele, dům převzal rodinný obchodní partner Jean-Baptiste Lanson a přejmenoval jej na Champagne Lanson.
První, co zaujme na etiketě vína Champagne Lanson, je výrazný červený kříž. Jde o symbol maltézskému řádu, jehož členem byl nejmladší syn Françoise Delamotta, Nicolas-Louis. To rodina Lansonů byla velmi podnikavá a progresivní ohledně orientace na zahraniční trhy. Velmi úspěšné bylo v tomto ohledu vinařství na anglickém trhu.
Na konci 19. století začalo vinařství Lanson zásobovat šampaňským dokonce královský dvůr Spojeného království a později také Švédska nebo Španělska. I v současnosti je Lanson dodavatelem šampaňského pro britskou královskou rodinu a uchovává si královský jmenovací dekret, který symbolizuje na lahvích erb Alžběty II. Najdete ho ostatně při bližším zkoumání také na etiketě ročníkového vína Champagne Le Vintage 2009 Brut.
Tradičně silné postavení na britském trhu dokládá i dlouholetá spolupráce s nejslavnějším tenisovým areálem All England Club. Ta začala již v roce 1977 a od roku 2001 je Lanson také oficiálním šampaňským Wimbledonu. Ačkoli partnerství mělo vypršet v roce 2023, šampaňský dům a tenisový klub obnovily své partnerství až do roku 2028.
Jako další vinařské domy i Lanson se snaží prezentovat vlastním stylem vín konzistentním napříč ročníky. Většina vín Champagne Lanson neprochází malolaktickou fermentací, a naopak typické je pro ně dlouhé zrání. To platí nejen pro ročníková a prémiová vína, ale i pro základní víno Black Label NV. Místo povinných 15 měsíců ho nechávají ve vinařství zrát až čtyři roky. Vinařství disponuje také velkou zásobou rezervních vín z předchozích ročníků, která v nově uváděných vínech tvoří kolem 30-35 %.
Champagne Le Vintage 2009 Brut, Lanson, 12,5 % Hodnocení: 92/100
Víno je tvořené hrozny ročníku 2009, které byly posbírány na devíti různých polohách kategorie Premier Cru a Grand Cru. Degorzáž proběhla v únoru 2017, tedy po více než sedmi letech zrání. Cuvée tvoří z 52 % Pinot noir a 48 % odrůda Chardonnay. Víno je v kategorii Brut, konkrétně se sedmi gramy zbytkového cukru.
Champagne Lanson Le Vintage Brut 2009 má intenzivní zlatavou barvu ve skleničce, jemné, ale vytrvalé perlení. Na první pohled a přivonění je patrné, že má za sebou delší dobu zrání v láhvi. Na nose se objevují tóny kandovaného peckového ovoce, květů akátu, medu a briošky. V chuti je výrazné a vrstevnaté. Elegantní, s nazrálými tóny citrusových plodů, žlutého jablka, ořechů nebo tónem marcipánu. Příjemná kyselina, minerální slanost a pozvolné odeznívání chuti. Víno aktuálně v perfektní kondici, nepotřebuje další archivaci.