Nevelké a melancholické od Milana Nestarce

Červenec, 4.07.2022 07:18

Milan Nestarec je jeden z mála tuzemských vinařů, který je slavnější za hranicemi České republiky než doma. Však také drtivou většinu svých vín směřuje na export. Současně je asi nejkreativnějším vinařem, pokud jde o názvy a grafickou prezentaci svých vín. Příkladem budiž bílé cuvée s netradičně upřímným názvem – I am not a big wine 2018 a krásně vyvedená láhev určená nejen milovníkům podzimních depresí – Melancholia 2019.

IMG_20220703_152654__01

Na úvod si neodpustím jednu záludnou otázku. Uhodnete, který vinař jako jeden z prvních poskytl v říjnu roku 2011 rozhovor pro začínající blog Podkorkem? Ano, byl to začínající 23letý vinař Milan Nestarec a těch pár šťastných čtenářů si tehdy mohlo přečíst dost možná první rozhovor s budoucí star. Od té doby ušel Milan setsakramentsky pestrou vinnou cestu. Jeden čas to na mne byla asi moc velká divočina, ale aktuálně to vypadá, že Milan Nestarec hraje s lehkostí Jaromíra Jágra v Pittsburgu Penguins.

Jak I am not a big wine, tak Melancholia, jsou čistá, skvěle pitelná a hlavně osobitá vína. Po jejich dopití nemáte pocit, že vám někdo udělal lobotomii mozku. Plni životní energie šoupáte sandálem po světnici a přemýšlíte, co otevřít dalšího. Milan Nestarec se propracoval v mezinárodní hvězdu, což se mi v zahraničí několikrát potvrdilo, pokud přišla řeč na téma českých vín.

Výhledově se podívám po dalších vínech z produkce Milana Nestarce a snad o nich i něco sepíšu. Teď už ale hurá na víno, o kterém Milan Nestarec tvrdí, že vůbec není velké. Na svém webu o něm uvádí: „Každý vinař chce udělat “velké víno” a podřizuje tomu vše. Terroir, sudy, míchání na kvasnicích… Ne že by to nebylo důležité, ale většina vín, která mi za můj život uvízla v paměti, si nehrála na nic velkého. Prostě měla energii, kterou předala svým konzumentům. Vypita na správném místě ve správný čas, se správnými lidmi při plácání o všem a ničem. Což je pro mě daleko důležitější. Většina vinařů, kteří mne inspirují tím, jak skvělá vína dělají, o nich stejně nemluví jako o “velkých”.“

Základem vína jsou starší keře, jen krátký kontakt se slupkami a dva roky ležení na kvasničných kalech, v neutrálních akátových sudech. Nejdominantnější odrůdou je v tomto případě Ryzlink rýnský, doplněný o další odrůdy z vinice Sahara.

I am not a big wine 2018, Milan Nestarec, 11,5 % Hodnocení: 87/100

Víno má intenzivní zlatavou barvu ve skleničce. Ve vůni je bohaté, ucítíte zralé citrusy, broskve, ale také s tóny připomínajícími med a letní rozkvetlou louku. Zatímco na nose působí lehce nazrálým až meditativním dojmem, v ústech je to úplně jiná voltáž. Nejprve víno navazuje na aroma a nabízí zralé peckoviny v doprovodu květin, postupně se do popředí derou svěží citrusy, sebevědomá limeta a kyselina, ke které lze připojit označení ocelová. Hodně svěží víno, perfektní resfresh s vysokou kyselinou a nízkým alkoholem! Možná není big, ale rozhodně není small, čisté a zajímavé pití. Pro fanoušky Ryzlinku rýnského téměř povinnost.

Orientační cena: 529 Kč (Winehouse.cz)

IMG_20220703_152744__01

IMG_20220703_152841__01

Další víno je z mé oblíbené odrůdy Neuburské, které se Milan Nestarec s citem věnuje od počátku svého vinaření. Ostatně v roce 2011 se Neuburské nebál označit za svoji „vlajkovou loď“. O víně Melancholia uvádí: „Čím dál tím víc mě baví jednoduchost, klid a soustředění se na podstatu místo šumu a hlasitých věcí, které křičí o vaši pozornost. A toto víno je toho skvělým příkladem. Ne že bych o něj usiloval, jako spousta jiných dobrých věcí se nám prostě stalo – je to 100% Neuburg, můj miláček, z naší zásadní vinice Slovenské. Konkrétně ze středu svahu, kde je nejmenší vrstva humózní ornice a zároveň i vyšší podíl vápna v půdě.

Melancholia 2019, Milan Nestarec, 11,5 %    Hodnocení: 90/100

Víno s podtitulem Silence is Sexy. Pošlapané hrozny, lisováno následující den, pak ve velkém sudu na kvasnicích až do jara 2022. O vínech odrůdy Neuburské se někdy říká, že jsou neutrální, to ale není tento případ. Ve vůni působí Melancholia opravdu uklidňujícím dojmem, rafinovaná kombinace tónů broskve, žlutých jablek nebo pomeranče, přecházející do polohy bylinného likéru. V chuti je víno perzistentní, je koncentrované, ale elegantní a uhlazené zároveň. Příjemně plyne a přechází do delšího jemně minerálního závěru. Střední až vyšší kyselina, náznak taninů na patře, skvělá struktura chuti. Klobouk dolů, tohle je Neuburské, které vám na tváři vyloudí rozněžnělý úsměv. Stejně jako zimní krajinka od Josefa Lady.

Orientační cena: 549 Kč (Winehouse.cz)

IMG_20220703_152805__01

Okomentovat:

*

Loading...