Neutahujte si z rakouských vín

Říjen, 8.10.2014 21:42

A tenhle znáte? Čtyři Rakušané stojí nad motorem rozbitého auta. Víte co dělají?… Degustují víno. Ano, uznávám, trochu laciný vtípek, který už má navíc svá léta. Podobných žertů se objevilo poměrně dost po roce 1985, kdy v Rakousku propukl skandál s diethylenglykolem přidávaným do místních vín pro zvýraznění jejich chuťového profilu. Příští rok to bude už 30 let od chvíle, kdy si rakouské vinařství jako obor sáhlo na dno. Jak se říká, vše zlé je pro něco dobré, takže dnes? Rakouská vína už rozhodně nejsou nikomu pro legraci.

IMG_2171

Moravští vinaři by mohli závidět. Z těch si totiž aktuálně utahuje kde kdo. Počínaje tvůrci krapet přiblblého seriálu nejmenované komerční televize, až po všelijaké podvodníky, kteří využívají neúčinnosti tuzemských legislativních a kontrolních opatření a prodávají pod hlavičkou moravských vín kdejaký importovaný patok. Objektivně samozřejmě nelze srovnávat situaci, v jaké se ocitli na začátku 90. let moravští a rakouští vinaři. Na Moravě se prakticky začínalo od nuly, leckde chyběly znalosti, zkušenosti i finance, na druhou stranu to, jak se rakouské vinařství dokázalo za poslední tři desítky let posunout, by v některých ohledech mohlo být pro Moravu inspirací.

Osobně mám s rakouskými víny veskrze velmi pozitivní zkušenost, nevybavuji si degustaci či nějakou doma otevřenou lahev, která by byla výraznějším průšvihem. Když koukám do svého degustačního zápisníku, ochutnal jsem letos nějakých 60 rakouských vín. Nedávno jsem například zavítal na ochutnávku mladých vín z Wachau, která dováží Weingut.cz. Některá vína byla skvělá, některá zajímavá, ale nic, co by bylo potřeba znechuceně odlévat (ono také nebylo kam, organizátoři si to pojistili a plivátka nerozdali).

Někdo možná může namítnout, že rakouským vínům chybí ta pestrost, kterou máme na Moravě. Samé suché kyselinou přiostřené svěží ryzlinky, veltlíny, které tak nějak chutnají na jedno brdo. Při bližším poznávání rakouských vín se samozřejmě každý přesvědčí o tom, že každý z rakouských regionů má svá specifika a má, co se vína týče, co nabídnout.

Rakouská vína dnes nabízí zajímavý poměr ceny a obsahu lahví. Pokud mi nevěříte, stačí se podívat, jaké bodové zisky vína dostávají v rámci různých testů v časopisech, průvodcích či publikacích (aktuálně například tuzemský Wine&Degustation). Docela by mne zajímal váš názor na rakouská vína a na zkušenost s nimi. Pokud se podívám například na statistiky čtenosti zdejších textů, které se rakouským vínům věnovaly, je to spíše slabý podprůměr. To mi indikuje domněnku, že vína od jižních sousedů vás příliš netáhnou a že jednoznačně dáváte přednost Moravě.

Proto jsem se rozhodl, že vám na následujících řádcích nabídnu tipy na 10 skvělých moravských vín v kategorii, výběr z hroznů…Ale kdeže, dnešní příspěvek samozřejmě dokončíme v Rakousku. Pokud jste náhodou při čtení tohoto příspěvku dostali na nějaké rakouské víno chuť, tady jsou tři zajímavé a svěží bílé tipy.

Gelber Muskateller 2013, Weingut Schwarzböck, 11,5 %
Vinařství Schwarzböck sídlí v obci Hagenbrunn na okraji Vídně a patří mezi nejzajímavější producenty z oblasti Weinviertel. Firmu vedou sourozenci Rudolf and Anita Schwarzböck. Celkem obhospodařují na 24 hektarů vinic, ve kterých dle předpokladů dominuje veltlín, doplněný o žlutý muškát, ryzlink nebo zweigelt.
schwarzbock

Příjemné, lehké, svěží vínko. Jak známo, jsem poměrně muškátofil, takže jsem si tenhle kousek celkem náramně užil. Výrazná a svůdná aromatika připomínající pupeny rybízu, exotické růže, lehkou kořenitost. V ústech pěkná kyselina, šťavnatost, harmonie na jazyku. Nečekejte nic výrazně komplikovaného. Tohle se dá pít ve velkém jen tak, nebo v doprovodu nějakého exotického pokrmu.
Orientační cena: 240 Kč

Grüner Veltliner 2013 Goldberg, Weingut Zahel, 12, 5 %
Jak uvádí etiketa, jde o víno z Vídně. Ve skleničce se veltlín prezentuje světle zelenožlutou barvou. Jemná, decentní, typicky odrůdová aromatika, ve které nechybí zelené jablko, pepřové tóny. V ústech je víno středně plné, lehčí, samozřejmě suché. Prim hraje ovocný projev, nechybí mandlové tóny a pikantní limetka v závěru. Čisté, přímočaré, doslova se samo vypařuje ze sklenice.
Orientační cena: 250 Kč

veltliner
Riesling 2012 Smaragd, Weingut Schneeweis, 13 %
Zástupce prémiové kategorie vín z Wachau, který si ale drží hodně zajímavou cenu. Víno pochází z vinice Spitzer Graben, která údajně patří mezi nejchladnější polohy v celé oblasti. Podloží je břidlicové. Celkem vinařství disponuje čtyřmi hektary vinic, kromě ryzlinku je v nich vysazeno Veltlínské zelené a Neuburské. V posledních letech vinař trochu experimentuje s etiketami, tuto ultramoderní už prý zase vyměnil za jinou.

IMG_2157Barva vína je středně sytá, se zlatavými odlesky. Slušná viskozita. Vůně je nádherná, elegantní a vyzrálá. Kombinuje zralé citrusy, broskev, jemně medové a bylinkové tóny s minerální kamenitostí. V ústech je víno plnější, kombinuje šťavnatost podpořenou výraznější kyselinou a krémovou ovocnost. V závěru se objevuje jemná mineralita. Dlouhá dochuť. Precizní víno, po všech stránkách toho nabízí hodně. Pokud hledáte skvělý ryzlink za skvělou cenu, tohle by mohla být trefa do černého.
Orientační cena: 310 Kč

Loading...