Není Greco jako Greco

Srpen, 27.08.2018 08:11

Dal jsem se opět na vojnu. V listopadu se pokusím napodruhé zabojovat o titul Italian Wine Ambassador, který těm nejlepším študákům uděluje Ian D’Agata v rámci Vinitaly International Academy. Cesta k titulu je nelehká, musíte se doslova „prokousat“ stovkami italských odrůd a apelací. Přijde Vám, že tuzemská Státní odrůdová kniha obsahuje příliš položek? Všechny ty Rulandy bílé, šedé a modré, kdo se v tom má jako vyznat? Pak se do studia italských vín vůbec nepouštějte, příkladem mírně komplikovaného tématu budiž například Greco.

IMG-20180825-WA0000

Pokud chcete rozumět italským vínům, musíte rozumět místním odrůdám. To je filozofie, kterou zjednodušeně v rámci kurzu Vinitaly International Academy razí Ian D’Agata. Něco na tom bude, protože Itálie disponuje nejvíce odůdami vinné révy na světě a v Itálii známé mezinárodní odrůdy až na výjimky hrají přinejlepším druhé housle. Jancis Robinson ve své knize Grapes identifikovala 1368 komerčně významných odrůd světa, z nichž hned 377 je z Itálie. Itálie má více autochtonních odrůd než Španělsko, Francie a Řecko dohromady. Třeba taková Kampánie disponuje 70 lokálními odrůdami, schválně dokážete jich vyjmenovat alespoň pět?

Z knihy Native Wine Grapes of Italy, kterou napsal právě Ian D’Agata, je také patrné, že mapování a specifikace italských odrůd je velmi živelný proces, který zejména po rozvoji využívání DNA analýz a dalších moderních technik nabírá často nečekané směry. Některé odrůdy mají velmi podobný název, například odrůdy Fiano a Fiano Minutolo, ale podobně jako Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský spolu nemají nic moc společného. Jiné odrůdy se naopak v různých částech Itálie jmenují úplně jinak, jsou v odrůdové knize Itálie zapsány pod různými názvy a dnes se ví, že jsou vlastně identické. Bádání a identifikaci jednotlivých odrůd komplikuje i to, že nezřídka dochází k případům, kdy vzhledem k dřívějším smíšeným výsadbám ani sami vinaři někdy netuší, jaké odrůdy aktuálně ve vinici mají.

Jako příklad toho, jak se to v Itálii může někdy odrůdově zkomplikovat budiž Greco. Možná jste už někdy ve skleničce měli skvělé minerální víno Greco di Tufo, ale tato skutečnost Vám pro kvalifikaci ambasadora italských vín rozhodně stačit nebude. Takže jen stručně, pojďme si prosvištět pár základních fakt.

LEVEL1:

Greco není jen jedna odrůda, ale skupina odrůd z různých částí Itálie.

LEVEL2:

Hlavní dvě odrůdy, které patří do skupiny odrůd Greco, se jmenují Greco a Greco Bianco. Obě jsou bílé, ale v zásadě spolu nemají nic společného. Greco je rozšířené v Kampánii a dělají se z něj slavná vína Greco di Tufo, Greco Bianco najdete zejména na vinících v Kalábrii, případně Laziu.

LEVEL3:

Greco Bianco je vlastně odrůda Malvasia di Lipari. Genetickými testy se zhruba před deseti lety zjistilo, že obě odrůdy zapsané v odrůdové knize jsou geneticky identické. Greco Bianco tedy vlastně není Greco, ale Malvasia.

LEVEL4:

Greco di Gerace a Greco di Bianco jsou apelační DOC vína z odrůdy Greco Bianco. Gerace a Bianco jsou městečka, z jejichž okolí vína pochází.

LEVEL5:

A teď pozor! Greco Bianco vlastně není jedna odrůda. Ve skutečnosti totiž místní vinaři pod název Greco Bianco zahrnují různé lokální odrůdy, takže ať máte vysazeno v Kalábrii to či ono, „dost často“ se to bude jmenovat Greco Bianco. Takže například odrůda Greco Bianco di Cirò je geneticky identická s odrůdou Guardavalle, Greco Bianco di Rogliano je vlastně Pecorello, Greco Bianco del Pollino je identické s odrůdou Montonico Bianco (pozor, není totožná s jinou odrůdou Kalábrie Mantonico Bianco).

LEVEL6:

Greco di Bianco je jediné DOC Kalábrie věnované sladkým vínům vyráběným z vysušených hroznů, ale DOC Greco Bianco di Ciró je vždy suché víno.

LEVEL7:

Další méně významné odrůdy jsou Greco Giallo, Greco Moro a Greco Nero. Posledně jmenovaná je tak trochu „černá ovce rodiny“, jelikož pokud jste si do této chvíle mysleli, že Greco je vždy bílé víno, tak Greco Nero je červené.

Jinak samotný název odrůd Greco odkazuje na jejich řecký původ. Řekové totiž výrazně přispěli k rozvoji pěstování vína v Itálii. Genetickými analýzami se ale ukazuje, že to není tak jednoduché a řada jihoitalských odrůd, u kterých se řecký původ dříve předpokládal, nemá s dnešními odrůdami rozšířenými v Řecku geneticky nic společného.

Okomentovat:

*

Loading...