Není Coeli jako Coeli

Listopad, 10.11.2016 09:47

Pokud dostanu dotaz na tip na moravské červené, tak poslední dobou odkazuji všechny do Dolních Kounic. Na první pohled trošku „ospalá díra“, stojící mimo hlavní turistické tahy fanoušků seriálu Vinaři, ale tuzemská Mekka pro všechny fanoušky Frankovky nebo Svatovavřineckého. Ba ani Pinoty tu nemají špatné… Vína, která svou specifickou nakouřeností, mineralitou a často říznou kyselinou nehladí po tvářičce, ale řádně pročísnou chuťové pohárky.

img_40341

Ale pozor. Když jsem byl v Dolních Kounicích naposledy já, stala se mi taková ošklivá až nepěkná věc. Když už jsem po návštěvě Jiřího Šebely z Vinařství Dva duby pomalu opouštěl katastr obce ve voze Seat Ibiza Combi bílé barvy, zahlédl jsem periferním viděním na vratech jednoho sklepa slova: Coeli, prodej, vína. Okamžitě se mi v hlavě promítnulo logo Regina Coeli, jména Trpělka & Oulehla, štíhlé lahve a v nich Frankovka a Pinot. Zastavil jsem o pár desítek metrů dál, spáchal dopravní přestupek a vrátil se nakoupit pár lahví.

Skromně potemnělý sklep, cedule se soupisem asi 12 vín a jeden pán. První co mne zarazilo, byly ceny, i u starších ročníků kolem 60 Kč za lahev. Vína Regina Coeli ale nepatří k těch cenově přestřeleným, takže asi to mají ve sklepě “za pár euro”. Vzal bych si dvě lahve Pinotu povídám. “Nerozumím,” on na to. Povídám dvě lahve Pinotu. “Nerozumím”,  on na to. Za to já už jo. “Dvě lahve Rulandského modrého?“, kopíruji text na ceduli. Majitel spokojeně pokývne a tahá lahve z krabice. Koukám na ně a dostavuje se nejistý údiv číslo 2. „Vy máte nové etikety?,“ dovolím si ještě jednu nesmělou otázku… „Nemám!“ A jsme doma. Není Coeli jako Coeli.

Stojím v provozovně vinařství Rosa Coeli a začínám mít nejistý pocit v žaludku. Nemám koule na to, abych z tohohle vlaku vystoupil stanici před konečnou… Kupuji si tedy ještě jednu Frankovku, jiný ročník než psaný na ceduli, ten už není, a při odchodu se mi dostane na cestu ještě poznámky „už máme oficiálně půl hodiny zavřeno“. Ta vína měla jen o chlup lepší úroveň než prozákaznický přístup ve sklepě Rosa Coeli. Člověk údivem netušil, jestli se ocitnul na konci 70. let nebo v ranných 80. Každopádně Regina Coeli to je jiná písnička. Těmhle vínům dlouhodobě fandím a zejména v případě červených jsou pro mne jistotou na tuzemském rozbouřeném rudém moři.

Vinařství Trpělka & Oulehla založili již v roce 1991 pánové Václav Trpělka a Luboš Oulehla. Dnes vinařství sídlící kilometr od Dolních Kounic disponuje 26 hektary a pestoru paletou odrůd, zejména těch modrých – Frankovka, Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe, Rulandské modré, André a Merlot. Z bílých vín pak Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Pálava, Rulandské šedé, Chardonnay a Sauvignon.

Uplynulý víkend jsem si otevřel trojici vín z produkce vinařství. Zejména Svatovavřinecké 2012 je opravdu trefou do černého.

Svatovavřinecké 2012 Regina Coeli, Vinařství Trpělka & Oulehla, 12,5 %         Hodnocení: 87/100

Suché víno v pozdním sběru, staré keře. Červené ovoce se na nose mísí s výraznou minerální nakouřeností, lékořicí, doplněnou o nazrálé tóny lesního podrostu, sušených švestek. V chuti víno nádherně navazuje na aromatiku na nose, přidávají se jemné tabákové tóny, ostružiny. Výrazně minerální. Parádní, charakterní víno, trošku rustikálního projevu, ale delikátní a dlouhé.

Orientační cena: 190 Kč

img_40381

Pinot noir 2011 Regina Coeli, Vinařství Trpělka & Oulehla, 13,5 %         Hodnocení: 85/100

Suché víno v pozdním sběru, ve vůni bohaté, s tóny červených třešní, červeného rybízu, květin. Nechybí jemné oxidativní tóny, trocha sušeného ovoce. V chuti středně plné, šťavnaté díky svěžím tónům červených peckovin a vyšší kyselině. V dochuti ovoce doplňuje příjemná bylinková koncovka. Příjemně pitelné, víno rozhodně neřeklo poslední slovo.

Orientační cena: 250 Kč

img_40351

Pálava 2015 Regina Coeli, Vinařství Trpělka & Oulehla, 13 %         Hodnocení: 83/100

V ročníku 2015 je Pálava Regina Coeli polosuchá s více než 13 gramy zbytkového cukru. Musím říci, že mi v minulosti daleko více seděla čistě suchá varianta. Ve vůni je víno celkem příjemně decentní, s tóny bílých květů, meruňky nebo ananasu. V chuti nasládle ovocné, připomíná broskev, bílou hrušku nebo angrešt. Zbytkový cukr celkem zdařile vyvažuje 8 gramů kyseliny, ale ve výsledku víno přece jen působí trochu líbivě a podbízivě. Středně dlouhé.

Orientační cena: 190 Kč

img_40361

2 komentáře:

Marek

10. November 2016 10:22

Když už budete na dolnokounicku, stavte se u Plačků (www.vinoplacek.cz) v Moravských Bránicích. Dělá dobré růžovky (k bazénu, jak jinak) a má fajn svěží vína.

miky

10. November 2016 17:43

Díky za tip. Víno Plaček znám, ale ve vinařství jsem se ještě nebyl podívat. Mikuláš

Okomentovat:

*

Loading...