Nejlepší Pinot z Moravy

Listopad, 28.11.2018 08:45

Zírám udiveně do zdi a vychutnávám si poslední láhev, co mi doma zbyla z letošní návštěvy vinařství Milan Sůkal. Pinot noir 2015 Reserva z viniční trati Kukvička mne vystřelil ze sandálů už tehdy ve sklepě v Novém Poddvorově, kde jsme ochutnávali průřez vín v doprovodu Miloslava Sůkala. I napodruhé jsem si potvrdil, že tomuto vínu chybí k dokonalosti jen velmi málo.
IMG_20181128_081830

Na tuzemské poměry neuvěřitelně precizní víno. Těžko pátrám v paměti, kdy jsem na Moravě ochutnal lepší Pinot noir. Pamatuji si, že i Miloslav Sůkal nám ho hrdě naléval se slovy, že lepší podmínky pro Pinot kromě ročníku 2011 nepamatuje. Své vinařství přitom zakládal již v roce 1990 a s víny je úzce spjat dodnes, i když později zodpovědnost za výrobu vín předal svému synovi Milanovi.

Aktuálně hospodaří Milan Sůkal na šesti hektarech vinic na viničních tratích Krásná hora, Kukvička, Remíz a Stará hora. V roce 2015 bylo vysazeno dalších 2,3 hektaru ve viniční trati Podkovné. Roční produkce vinařství dosahuje kolem 30 000 lahví. Vysazeno mají Sůkalovi relativně hodně odrůd, ale vlajkovou lodí je, minimálně v červených vínech, právě Pinot noir.

Pinot noir 2015 Reserva, Milan Sůkal, 13,5 %          Hodnocení: 92/100
Pinot noir v kategorii výběr z hroznů, z viniční trati Kukvička. Víno zraje 24 měsíců v sudech, následně v láhvi. Barva vína je rubínová, na Pinot noir relativně hodně intenzivní. Vůně je výraznější, ale jemná. Kukvička svůdně poutá veškerou pozornost k obsahu sklenice. Třešně, červený rybíz, brusinky, džem, trocha růže, lékořice, lehce nasládlé tóny dřeva. Od prvního doušku je to pohlazení po jazyku a po duši stejně tak. Víno je plnější, všeho má tak akorát, v chuti se objevují krásné čisté ovocné tóny, špetka vanilky a příjemná mineralita. Dochuť je dostatečně dlouhá, pozvolna odeznívající. Víno působí zdánlivě lehčím dojmem, ale jeho komplexnost a elegance je doslova odzbrojující.

Jedinou překážkou, proč toto víno nekonzumovat po kartonech je jeho dostupnost a cena. Například Global-wines aktuálně láhev tohoto tekutého zlata nabízí za „pekelných“ 666 Kč. Na lahvi je uveden archivační potenciál 7 – 12 let a  v tomto případě to rozhodně nejsou jen prázdná slova.

Okomentovat:

*

Loading...