Nabušená i šťavnatě ovocná piemontská Croatina

Únor, 10.02.2021 08:36

Dnes navážeme na jeden z posledních příspěvků loňského roku, v rámci kterého jsem tu psal o méně známé piemontské odrůdě Ruché. Další zajímavostí, na kterou můžete narazit zejména v severoitalské Lombardii, v regionu Emilia Romagna a v omezené míře právě i v Piemontu, jsou červená vína odrůdy Croatina. Zajímavá vína Colli Tortonesi Croatina DOC najdete i v nabídce dovozce Víno pro vás.

IMG_20210209_155444~2

Studium italských vín někdy dokáže způsobit bolest hlavy, aniž byste to přehnali s alkoholem. Přesně tohle je jeden z případů. Dvě třetiny z 5500 hektarů vinic odrůdy Croatina vlastní vinaři v Lombardii, necelá třetina připadá na Emilia – Romagna a jen malý podíl na vinaře v Piemontu. V Lombardii se z Croatiny dělá mimo jiné víno s názvem Bonarda, ale pozor, neplést s odrůdou Bonarda, která se pěstuje v Piemontu a nemá s Croatinou nic společného. Dvě známá synonyma pro odrůdu Croatina jsou Nebbiolo di Gattinara a Spanna di Ghemme.

Ačkoliv název Croatina a některé zdroje odkazují na chorvatský původ, známý odborník na italské odrůdy Ian D’Agata ve své knize uvádí, že jde o původní italskou odrůdu s pravděpodobným původem v Lombardii. První zmínky o Croatině pochází ze začátku 19. století, ale přítomna je zejména v regionu Oltrepò Pavese mnohem déle. Po řádění Phylloxery řada vinařů začala nahrazovat Croatinu více spolehlivou Barberou, ovšem v druhé polovině 20. století se začíná odrůda do vinic vracet. Prosazovat se začíná i v Benátsku, kde ji někteří vinaři používají jako menší příměs do zdejších červených vín Amarone.

Nevelká apelace, odkud pochází vína Colli Tortonesi Croatina DOC leží v jihovýchodní části Piemontu, nedaleko zóny, kde se lahvují o poznání slavnější bílá vína Gavi. Vína s tímto označením na etiketě musí být minimálně z 85 % Croatinou, zbytek může tvořit příměs dalších lokálních odrůd. Vína odrůdy Croatina se vyznačují typicky intenzivní tmavou barvou, bohatou ovocností a  potenciálně výraznějšími tříslovinami. Ve vůni a v chuti můžete narazit na tóny malin nebo černých třešní.

Arche 2015 Colli Tortonesi DOC Croatina, La Colombera, 15 %    Hodnocení:88/100

Robustní víno, s vysokým alkoholem. Před nalahvováním zrálo v dubových sudech po dobu 14 měsíců a půl roku v nerezu. Tahle Croatina má intenzivní až nepropustnou barvu, její vůně je bohatá, kombinuje švestky, černý rybíz, maliny, lékořici nebo fialku. Na nose je víno s jemným náznakem oxidativních tónů a nazrálosti. V chuti je víno plné, s bohatou ovocností, celkem nabroušenou kyselinou a lehce hřejivým alkoholem. Nechybí ani drsnější a výraznější třísloviny. Elegancí se nemůže rovnat piemontskému Barolu, ale svaly tohle víno rozhodně má, působí lehce rustikálním, ale i tak atraktivním dojmem. Jednoznačně pro milovníky silných vín, nebo ideální k nějaké flákotě.

Orientační cena: 385 Kč (vinoprovas.cz)

IMG_20210209_155511

Prosone 2016 Colli Tortonesi DOC Croatina, Poggio Giuseppe Paolo, 13 %    Hodnocení:85/100

V tomto případě Croatina zrající 12 měsíců v nerezových tancích. Tmavší rubínová barva, aroma svěží, s tóny tmavých třešní, brusinek, malin nebo fialky. V ústech je středně plné, s lehce kořenitým ovocným projevem. Jemně svíravá, svěží, kyselejší chuť, se středně intenzivními tříslovinami. Dochuť je středně dlouhá, s tóny červených peckovin a příjemným květinovým nádechem. Autentické a přímé víno, po skleničce, k obědu s přáteli.

Orientační cena: 252 Kč (vinoprovas.cz)

IMG_20210209_155503~2

ItáliePiemont

Okomentovat:

*

Loading...