Mráz ve vinicích vystřídalo sucho

Červen, 1.06.2012 07:29

Určitě jste zaznamenali zprávy o nečekaných mrazech, které vpátek 18. května postihly vinaře a další zemědělce napříč Českou republikou. Dle prohlášení zástupců Svazu vinařů se jedná o mimořádnou situaci, kterou tu vinařské firmy nepamatují minimálně deset let. Oslovil jsem vinaře, které znáte zPodkorkem.net, abych zjistil, jaká je situace u nich. Nejen, že sčítají škody, které u nich mrazivé počasí napáchalo, někteří začínají mít obavy i znedostatku srážek.

Rtuť teploměrů vinkriminované ráno klesla až na 4 °C. Podle dostupných informací byly mrazem zasaženy všechny vinařské oblasti od Znojma po Uherské Hradiště, nejvíce pak Slovácko. Relativně nejlepší situace by naopak měla být na Mikulovsku. Celkem by mohlo být poškozeno až čtvrtina vinohradů, což převedeno na produkci a peníze znamená ztrátu 400 milionů korun. Aktuální situace připomíná pohromu zloňského roku, kdy si počasí nepříjemně zalaškovalo svinaři vČechách. Tehdy mráz zničil až 80 % úrody vMělnické a Litoměřické podoblasti. Nebýt zásob zpředcházejících let, neměli čeští vinaři téměř co prodávat.Podobně jako vinaři u nás letos dopadli i kolegové v Rakousku. Podle rakouské asociace vinařů bylo mrazem, který přišel v noci ze 17. na 18. května, postiženo 6000 hektarů vinic. Největší škody sčítají vinaři v oblasti Dolní Rakousy, mráz zasáhl i vinice v Burgenlandu a Štýrsku. Podle Rakouského vinařského institutu lze očekávat v důsledku květnových mrazů pokles produkce vín o 30 až 50 milionů litrů. Škoda se vyšplhá minimálně k 25 milionům eur. Ale zpět na Moravu. Oslovil jsem některé vinaře ohledně aktuální situace vjejich vinicích a tady jsou reakce. Co se týká rozsahu škod, situace se liší vinice od vinice. Vjednom se oslovení shodují – ušetřena nezůstala žádná odrůda. Vrásky navíc přidělává také sucho:

Otázky:

1) V jakém rozsahu mráz poničil vaše vinice?2) Které odrůdy byly postiženy nejvíce a proč?3) Počítáte s nižší produkcí? O kolik?

Jiří Šebela (Vinařství Dva duby)

Dolní Kounice1) Mráz poškodil 0,25 hektarů ze současných 3 hektarů (jeden díl v trati Horní nová města). Dále pak 500 ks nově vysazených sazenic (trať Karlov).2) Poškození nebylo o odrůdách (proti takovémuto jarnímu mrazu není imunní žádná odrůda), ale o štěstí. Mráz se přelévá krajinou a na jeho cestu má vliv spousta faktorů (přítomnost lesa či zarostlé meze, řeky, tvar kopce, směr větru v daném místě a čase, ….).3) Produkce bude určitě nižší. Ale aktuálním problémem je spíše sucho. To u nás začíná být větším problémem, než byl jarní mrazík.

Jakub Šamšula (Vinařství Šamšula)

Čejkovice1) V našich vinicích jsou postiženy pouze výsadby do 10 %, ale můj největší dodavatel hroznů má zničeno 30 – 40 %.2) U jarních mrazů nezáleží na odrůdě, ale na celkovém stavu vinice a hlavně na lokalitě – mráz sjíždí dolů, takže jsou většinou jsou zasaženy spodní části vinic ve svazích.3) Snižovat produkci si nemohu dovolit, budu se muset podívat po hroznech vokolí.

Tomáš Čačík (Kobylské vinařství Čačík)

Kobylí1) Něco přes 40 % (4800 hlav z11 tis.) 2) V takto pozdní dobu na odrůdě nezáleží. U nás se to dotklo všech keřů ve spodních partiích svahů. CM, RR, Rb, Char, Fr a mladých výsadeb VZ, Sg, RB. 3) Mráz nás připravil asi o 10 tisíc lahví vína. O kolik bude nižší produkce vína, říci zatím nelze. Pořád ještě (od loňského srpna) nepršelo a na místech, kde je málo vody, se začíná růst révy zpomalovat. Pokud voda nadále nebude, může nastat problém při kvetení a následném vývoji bobulí, které se budou špatně vyvíjet. Vzhledem k tomu, kolik vody nyní v půdě chybí a co poškodily mrazy, můžeme očekávat úrodu na úrovni 35-45 % loňského roku. Ale příroda je mocná čarodějka a na tuto otázku se dá odpovědět až po vinobraní.

Miroslav Volařík (Vinařství Volařík)

Mikulov1) Pozdní jarní mráz nám poškodil cca 15 % plochy. 2) Nevím, jak v jiných vinařských oblastech, ale na Mikulovsku byly ošlehnuty mrazem vinice v kotlinách a v nejnižších polohách, tedy v místech, kde sjíždí chlad z vyšších poloh a kde je minimální větrnost. Pro nás to je signál, že některé lokality bychom měli opustit a vinice doplnit ve vyšších polohách. Proti lze použít fakt, že tato situace nastává tak jednou za pět let. 3) Naše vinařství obhospodařuje 80 ha vinic, a to znamená, že jsme utrpěli sice finanční ztrátu, ale máme dostatečnou rezervu, abychom vyrobili plánovaný objem vína. Při hektarovém výnosu 45 hl/ha jsme schopni vyrobit 300 000 láhví s rezervou. Samozřejmě s podmínkou, že už žádné ztráty nebudou.

4 komentáře:

Radim Pytlík

1. June 2012 08:17

Děsnej rok… :(

Vinařství Dva duby

1. June 2012 14:26

Tomas Cacik: 40%? A sakra … tak to uprimnou soustrast :(
js (dva-duby.cz)

podkorkem.net

1. June 2012 15:19

Ani dneska v noci v Dolních Kounicích nezapršelo? Mikuláš

    Vinařství Dva duby

    5. June 2012 08:34

    Zaprselo … a konecne i poradne.
    Tak uvidime, jak ten letosni rocnik dopadne, zatim je to hodne divoke. Vicemene schazi uz jen kroupy a sbirka jarnich strasaku bude kompletni :)

    js (dva-duby.cz)

Okomentovat:

*

Loading...