Mladá vína ze Sonberku

Duben, 22.04.2014 06:00

Pod pojmem mladá vína si vsouvislosti smoravskou produkcí asi nejčastěji vybavíme často nedomrlá Svatomartinská vína či jiné fofrem nalahvované rychlokvašky. Sonberk ale patří k menší skupince tuzemských vinařství, která svá vína dávají na trh srelativně delším časovým odstupem. Vněkterých případech až nějaký rok a půl od sklizně. Jako by se se svými víny na Sonberku nechtěli rozloučit a než je předají do cizích rukou, ujistí se, že mají divokou pubertu za sebou.

Výjimku tvoří každým rokem snad jen Muškát moravský, který se lahvuje a prodává ještě ten samý rok, co jdou jeho hrozny zvinohradu. Tomu ale svěžest a mladistvost vysloveně sluší. Jinak vinařství tradičně uvádí Stříbrné Sonberky do prodeje třetí pátek v září následujícího roku od sklizně, a prestižní řadu Velký Sonberk ještě později vbřeznu. No a zhruba před měsícem jsme skamarády na Sonberku seděli a tak mi to nedalo a tehdy ještě „en primeur“ tři lahve vín ročníku 2012 zakoupil. Dnes už jsou vína vnabídce, ale pokud jste je ještě neměli možnost ochutnat, dnešní příspěvek je právě pro vás. Jaká jsou tedy vína řady Velký Sonberk 2012? Nabízím pohled na Ryzlink rýnský, cuvée Chardonnay & Rulandské šedé a Pálavu.

Ryzlink rýnský 2012, Velký Sonberk, 13,5 %

Rýňáček je vpozdním sběru, se světlým odstínem lipového květu, ve skleničce pěkně slzí. Vůně je zajímavá, pěkně strukturovaná. Nabízí meruňky nebo lehkou medovou stopu. Aroma není primárně ovocné, připomíná třeba letní orosenou louku. Vústech působí víno ještě poměrně mladě, pár let ležení vlahvi mu jistě prospěje. Lehké, svěží, scitrusy, bílým ovocem, špetkou kořenitosti. Poměrně přísná aostrá je u tohoto vína kyselina (C: 7,2 g/l, K: 7 g/l). Spíš než kokamžitému vypití je mladý Ryzlink rýnský kandidátem na volné místo do sklepa či domácí vinotéky.Orientační cena: 320 Kč (Sonberk.cz)

Chardonnay

& Rulandské šedé 2012, Velký Sonberk, 14 %Víno „burgundského“ střihu, které vinařství ročníkem 2012 uvádí teprve podruhé. Osobně doufám, že se vprodukci Sonberku usadí nastálo, protože pije se opravdu moc dobře. Víno má světlejší žlutou barvu se zlatavými odlesky, aroma nepostrádá zralé ovoce, kořenitost, smetanu a ušlechtilé dřevo. Vústech plnější, vyzrálé, příjemně sladěné. Kombinuje jakousi ležérnost, eleganci a čistou energii vdochuti. Zábavné pití, zároveň stylové, slavnostní. Pozdní sběr, suché, barrique (C: 0,9 g/l, K: 5,8 g/l).Orientační cena: 320 Kč (Sonberk.cz)

Pálava 2012, Velký Sonberk, 14 %

Mladá Pálava má světlejší barvu se zlatavými odlesky. Jak už to u této odrůdy bývá, vůně je výraznější, parfémová, kombinuje zralé ovoce, nasládlou kořenitost, muškát. Výsledek je ale příjemně svěží, energický. Vústech je víno vybalancované, plnější, sdelší dochutí. Svěžest vínu dodává pěkná kyselina. Tohle je přesně ten typ Pálavy, který mi sedí, nic utahaného, naopak zábavné a náramně pitelné. Po Ryzlinku rýnském druhá vlajková loď vinařství Sonberk a nutno říct oprávněně. Víno je skvělé. Co se týká analytiky, Pálava je vkategorii výběr zhroznů, suchá (C: 6,8 g/l, K: 6,2 g/l). Orientační cena: 320 Kč (Sonberk.cz)

1 komentář:

Martin Čermák

4. May 2014 16:10

Ochutnali jsme tato vína na Festivalu otevřených sklepů a musím říct,že jsou opravdu excelentní,stejně jako jejich další vína…

Okomentovat:

*

Loading...