Minerální Sauvignon a další novinky z Krásné hory

Únor, 17.02.2021 08:24

Loňský rok byl pro vinařství Krásná hora jistě komplikovaný, stejně jako pro ostatní vinaře, na druhou stranu plný dobrých a zajímavých zpráv. Vinařství se stalo jednou z nejviditelnějších tváří a hybatelů vzniku biodynamického spolku Demeter CS, velkou část produkce stále valí do světa a začátkem tohoto měsíce usilovalo o titul v soutěži Vinařství roku 2020 České republiky. Úspěchy vinařství jeho fanoušci nyní mohou zapít kolekcí nových vín ročníku 2019 a některými mladými víny 2020.

IMG_20210205_142651

Není mnoho vinařství na Moravě, se kterými bych udržoval tak dlouholetý vztah, jako s Krásnou horou. Když jsem byl poprvé začátkem roku 2013 na Krásné hoře, tak v Praze ještě nestála Blanka a v Brně teprve dokončovali nepřehlédnutelnou AZ Tower. Pamatuji si, jak na mne jako na amatérského fanouška moderní architektury vinařství v jinak trochu ospalé vesnici mimo hlavné turistické trasy zapůsobilo jako zjevení. I taxikář, který nás tehdy s kamarádem vezl z Velkých Pavlovic, prohlásil, že stejně jako my ve Starém Poddvorově nikdy nebyl.

Od té doby se toho hodně změnilo, ale na Krásnou horu se stále rád vracím. Především díky zdejší milé a inspirativní vinné posádce a samozřejmě také kvůli vínům. Vinařství si samozřejmě prošlo určitým vývojem, vnímám, jak se mění styl jeho vín. Dvě produktové řady se rozšířily na tři, přibyla mladá svěží vína nebo sekt dělaný tradiční metodou druhotného kvašení v láhvi. Obsah lahví a filozofie vinařství mi ale i po letech stále sedí.

Od svého založení v roce 2009 se ve vinicích Krásné hory hospodaří v duchu organiky, od roku 2014 pak začíná práce s biodynamickými preparáty. Marek Vybíral pak loni na adresu biodynamiky pro tento blog uvedl: „Všechny technologie a postupy, které za posledních 200 let vznikly, nám všem hodně pomohly. Můžou nám pomoct i dál jenom je musíme využívat takovým způsobem a s takovým cílem, abychom si sami sobě pod sebou nepodřezávali větev. Biodynamika určitě není jediná možná cesta ekologického hospodaření, ale může vám pomoct otevřít oči, abyste si s půdou a přírodou lépe porozuměli.“ S dalšími spřátelenými vinaři z tuzemska a Slovenska založili spolek Demeter CS.

Není žádným tajemstvím, že vinařství Krásná hora se orientuje zejména na francouzské odrůdy jako Chardonnay, Pinot Blanc a Pinot Gris a samozřejmě Pinot noir. Osobně se vždy také těším na svěží meruňkový Ryzlink rýnský. Z aktuálních novinek pak musím vypíchnout také krásně vyvážený a komplexní Sauvignon blanc 2019 z prémiové řady Barrel Selection.

Sauvignon blanc 2019 Barrel Selection, Krásná hora 89/100

Z řady Barrel selection jsem doposud dával spíše přednost Chardonnay před Sauvignonem, tentokrát mi ale o chlup více sedlo právě toto víno. Středně intenzivní žlutá barva ve skleničce, ve vůni výrazně aromatické s tóny broskve, ananasu, kdoule a lučních bylin. V chuti je víno vyvážené, s vyšší kyselinou, bohatým ovocným projevem, podpořeným stopou ušlechtilého dřeva a tóny vanilky. Víno je dlouhé, v závěru jemně minerálně slané. Bavilo mne moc, vyvolalo mi vzpomínky na báječná vína, která jsem před dvěma lety ochutnával v jihorakouském Štýrsku. Suše a stručně: Super Sauvignon!

Chardonnay 2019 Barrel Selection, Krásní hora    88/100

Klasické víno z Krásné hory, možná je to jen můj subjektivní pocit, ale oproti předchozímu roku trochu méně dominantní sud a naopak vyváženější ovocnější projev. Víno se potřebovalo nadýchnout, ale pak potvrdilo krásný odrůdový charakter a bohatost chuti. Zářivě zlatavá barva, ve vůni komplexní s tóny žlutých peckovin, s nádechem exotického ovoce, tóny vanilky a ušlechtilého dřeva. V chuti je plnější, komplexní, zároveň ale působí příjemným a elegantním dojmem. Šťavnaté, s tóny zralého ovoce, decentní smetanovostí, vše podpořené příjemnou kyselinou. Víno má skvělou délku, v závěru je kořenité a lehce minerální.

Chardonnay/Pinot 2018, Krásná hora, 12 %      Hodnocení: 86/100

Blend tvořený z 50 % Chardonnay a 50 % Pinot blanc. Dvě různé odrůdy z různých vinohradů, zpracované dvěma různými metodami kvašení. Pro mne je toto cuvée v portfoliu vinařství vždy vínem, které má skvělý poměr cena výkon. Víno má výraznější vůni zralých citrusů, bílé broskve, pomerančové kůry, nechybí jemné a decentní tóny dřeva. Středně plné víno v chuti, s tóny broskve, grepu a svěží limetky. Šťavnatý projev, závěr je delší, minerálně slaný. Víno postavené na příjemných ovocných tónech a pěkné kyselině.

IMG_20210205_143058

Riesling 2019, Krásná hora, 11,5 %    Hodnocení: 85/100

Nová etiketa vína vyjadřuje nový přístup k vínu. Část vína zrála v dubových sudech barrique, část kvasila se slupkami. Prakticky bez přidané síry. Mladý svěží a šťavnatý rýňák. Na první pohled nefiltrované víno, se světlejší zlatavou barvou. Velmi naturální projev, grep, bílá broskev, nektarinky středně výrazné na nose. V chuti je víno lehčí, se střední až vyšší kyselinou, tóny citrusů, jemně bylinkové, opět výrazněji minerální. Středně dlouhý závěr.

IMG_20210205_143011

Pinot gris 2019, Krásná hora, 12,5 %    Hodnocení: 84/100

Pinot Gris ze tří různých vinic a tří různých klonů této odrůdy. Pětina vína kvasila v dubových sudech barrique a zbylá část v nerezových nádržích. I tady si troufám říci posun ve stylu, na který jsou zákazníci zvyklí. Víno má středně výraznou žlutou barvu, se zlatavými odlesky. Ve vůni je intenzivní s tóny zralých citrusů, broskve, heřmánku, náznak smetanového tónu. V chuti objevíte tóny svěžího citrusu, žlutých jablek, závěr je středně dlouhý, svěží a šťavnatý.

IMG_20210205_142945

Morava

Okomentovat:

*

Loading...