Mělnická vína

Srpen, 25.08.2011 07:57

Vsobotu 13. srpna jsem vyrazil srodinkou na výlet do Mělníka. Naším cílem byla primárně akce nazvaná Mělnický košt. Stejně jako Iveta a Pepa zČT jsem ochutnával Česko a navíc si odvezl dva lahvové suvenýry. Ryzlink rýnský 2010 od vinařství Kraus a směsku Chardonnay + Rulandské bílé 2007 od vinařství Bettina Lobkowicz. Takže jaká jsou mělnická vína?

Přehlídka vín zMělníka a okolí, snázvem Mělnický košt, se uskutečnila historicky již popáté. Já jsem se akce zúčastnil jako nováček, takže mi bohužel chybí srovnání spředchozími ročníky. Počasí se vinkriminovanou sobotu tvářilo všelijak, během naší návštěvy koštu však panovalo pěkné slunečné polojasno (důkaz viz foto). Ačkoliv Mělníka neznalí, jsme akci našli celkem bez problémů. Stačilo následovat skupinky návštěvníků korzujících po centru města sdegustační sklenkou vruce. U vchodu nás uvítala frontička na kupony a degustační sklenku, která sloužila místo vstupenky. Naštěstí nic kritického, za chvíli jsem se vyzbrojen potřebnými proprietami mohl vrhnout do víru degustování. Jak již ve svém podrobném reportu naznačuje Jižní svah, akce nebyla žádnej med pro davové posery. Možná, že pořadatelé neočekávali takový zájem ze strany milovníků vína, ale ulička, ve které byly stánky vinařů umístěny, opravdu chvílemi praskala ve švech. Pro toulajícího se vinařského renegáta možná žádný problém, ale pro nás, jako rodinku skočárkem, trošku prekérka (co takhle za rok přesun na náměstí?). Nakonec jsme 2x prokorzovali tam a zpět a poté se radši uklidili do jedné zpřilehlých kaváren. Atmosféra Mělnického koštu byla příjemná, bylo vidět, že se lidé i vinaři dobře baví a vínečko chutná. Ostatně „kde se víno paří, tam se dobře daří“J. Velmi sympatickým momentem pro mne byla přítomnost usměvavé Bettiny Lobkowicz na stánku jejího vinařství. Co se týká vín, tak jsem vzhledem krodinným povinnostem stihl ochutnat celkem šest vzorků. Možná jsem byl smolař při výběru, ale ani jeden znich nezanechal nějak výrazný dojem. Spíš než kochutnaným vzorkům se malinko rozepíši o dvou vínech, která jsem si zMělnického koštu přivezl domů. Láhve jsem koupil naslepo stím, že se nechám překvapit, co na mne po otevření vybafne. Prvním vínem byl

Ryzlink rýnský 2010

od známého vinařství Kraus. Láhev je oblepena minimalistickou a moderní etiketou vkombinaci se šroubovacím uzávěrem. Musím říct, že mi tato kombinace docela oku lahodila. Co se týká základní charakteristiky vína, tak vězte, že jde o zemské víno vkategorii polosladké a spouhými 9 % alkoholu. Ryzlink se prezentoval sytější žlutou barvou a poměrně širokou vůní citrusů a meruněk. Vchuti je víno celkem elegantní, sdominantní angreštovou stopou a středně dlouhou dochutí. I přes vyšší hodnotu zbytkového cukru je při správném vychlazení víno poměrně lehké osvěžující pití. Zpočátku jsem si víno užíval, ale vprůběhu večera mé nadšení malinko opadlo. Jelikož manželka toho večera pila španělskou Cavu, měl jsem možnost užít si tento ryzlink až do dna. Upřímně musím říct, že zábavu na celý večer tato láhev neskýtá. Jako kratší zastávka vrámci nějakého degustačního večera příjemné, při delším popíjení víno ztrácelo mou pozornost. Ještě malinko hůře si vedla kabinetní směska

Bettiny Lobkowicz

, Chardonnay a Rulandské bílé 2007. Mít stroj času, chtěl bych se podívat, jak víno chutnalo před čtyřmi lety, ale nyní má již to nejlepší pravděpodobně za sebou. Víno je světle žluté barvy, snevýraznou ovocito-citrusovou vůní. Ani vchuti nijak výrazně neboduje, pokračuje ovocný projev, vústech víno zanechává jemně máslovou koncovku. Víno je lehce zoxidované, vystupuje vněm alkohol (12,5%). Škoda, sliboval jsem si od této láhve více.Každopádně mohu návštěvu Mělnického koštu vřele doporučit. Pokud za rok nebudete vědět, co se srpnovou sobotou, hup za volant či do vlaku a vyjeďte ochutnávat mělnickou produkci, se kterou se zas tak často vpražských vinotékách člověk nepotkává.

2 komentáře:

Jan Čeřovský (Belcarnen)

25. August 2011 08:33

S tou lahví od Bettiny jsi měl fakt špatnou ruku, to byla snad to nejslabší co na stánku měla %-)

Evas

25. August 2011 09:37

Tak to podle popisu vypadá fakt na pěknou tlačenici. Ale to holt člověk musí překousnout :) Škoda té Bettiny, mám s jejími víny jen ty nejlepší zkušenosti.

Okomentovat:

*

Loading...