Mé TOP 10 Salonu vín ČR

Červenec, 12.07.2018 08:28

V rámci moravské rekreace jsem také po dlouhé době zavítal do Valtic přechutnat zdejší kolekci soutěže Salon vín. Spíše ze zvědavosti a se střízlivými očekáváními, protože jak známo expozici 100 vín nelze považovat za to nejzajímavější, co se u nás lahvuje. Spousta vinařů, včetně řady malým výrobců tuto soutěž ignoruje. Pokud pojedete kolem a budete mít chuť udělat si obrázek, jak vypadá současný tuzemský kvalitní „mainstream“, zajděte se s kolekcí seznámit. Co v žádném případě nevynechat? Přináším svůj výběr 10 nejlepších vín salonu.

IMG_20180703_102305

V rámci návštěvy jsem stihl ochutnat většinu vín, i když se přiznám bez mučení, že ne vše mi skončilo ve skleničce. Hned pětinu ze stovky vzorků má ve Valticích trojice vinařství Vinselekt Michlovský (9), Zámecké vinařství Bzenec (6) a Habánské sklepy (4), škála výrobců je tak trochu méně pestřejší, než by se dalo očekávat. Nabízí se srovnání s italskou akcí OperaWine, kterou jsem měl možnost letos v dubnu navštívit a jejíž formát mi přišel daleko zajímavější. Také 100 nejlepších vín (výběr z 2500 vzorků), ale každý producent dostal prostor pouze pro jeden vzorek, ukázat to nejlepší, co má.

Co ještě dodat ke statistikám Salonu vín? Většinu tvoří vína bílá (73), červených se vešlo 23, bubliny dvoje, stejně tak rosé. Nejzastoupenější odrůdou je letos se 17 vzorky Ryzlink rýnský.Vinařská oblast Čechy zabodovala se třemi víny z mělnické podoblasti.

Do Salonu jsme dorazili v úterý po 10. hodině dopolední, takže jsme se nemuseli tlačit davy žíznivých cyklistů, celou expozici jsme měli prakticky pro sebe. Jinak návštěvníci Salonu mají po zdegustování vín možnost hlasovat online o svých favoritech a vyhrát něco zajímavých cen. Přiznám se, že když jsem viděl průběžný stav, tak jsme se s VOX POPULI příliš nepotkali.

Za sebe mohu doporučit následující desítku vín:

1)     Ryzlink vlašský 2015 Purmice, pozdní sběr, Mikrosvín – relativně nabušený vlašák, velmi expresivní na nose. V chuti pěkně šťavnatý, s tóny bílých peckovin, citrusů, bylinek a s typickou mineralitou. Lehce patrný zbytkový cukr.

2)     Chardonnay & Pinot Gris 2015 barrique, pozdní sběr, Sonberk – v souvislosti se Sonberkem se teď sice hovoří zejména o jejich Pálavě, ale tohle cuvée si také zaslouží pozornost. Pro mne žádné velké překvapení, prvně jsem ho chutnal v ročníku 2012. Ve víně najdete tóny meruněk, pálavských bylin, kořenitost, vanilku a ušlechtilé dřevo. V ústech je víno plnější a vyvážené.

3)     Ryzlink rýnský 2015, kabinetní, Luděk Vondrák – sekce Ryzlinků rýnských mne zajímala velice a projel jsem si prakticky celou. Z Moravy, musím říci, bylo velmi milé překvapení víno od Jedličky a Nováka, ale nakonec to u mne vyhrál dvojnásobně Mělník. Víno od Luďka Vondráka mi lehce připomnělo voňavá vína z Mosely, s bohatou aromatikou meruněk, bílé broskve a bílých květů, v chuti přímočaré, řízně citrusové, s minerální dochutí a náznakem petroleje.

4)     Ryzlink rýnský 2015, kabinetní, Školní statek Mělník – Školní statek Mělník má v expozici hned dva rýňáky, mne malinko více sedl ten první, v přívlastku kabinetní. Přímočaré víno, krásně odrůdové, s vysokým koeficientem pitelnosti. Ve vůni i v chuti najdete bílou hrušku, meruňky, tóny bylin, lehkou medovost. Zajímavé a zábavné. Velká paráda.

5)     Sauvignon 2016, pozdní sběr, Petr Bíza – Pálavy a Tramíny s vyšším zbytkovým cukrem mne příliš neoslovily, ale chápu, že lid to miluje a lid si to žádá. Z aromatických odrůd se mi hodně líbil přímo ukázkový Muškát moravský 2016, kabinetní, od Libora Pavky. Pokud vám nesedne, tak už jiný Muškát moravský v životě asi nemusíte zkoušet. Moravské Sauvignony zase dobře reprezentuje Petr Bíza, z jehož vína se dere černorybízový list, broskve, angrešt.V chuti je víno pěkně šťavnaté, energické, osvěžující.

6)     André 2013, kabinetní, Vinselekt Michlovský – všechna vína od Michlovského jsem snad ani neochutnal, ale tohle André se mi líbilo moc. Tóny zralého tmavého ovoce, zjemněné sudem, delší, středně plné, příjemně elegantní.

7)     Frankovka 2015 VOC Modré hory, Víno J.Stávek – super zástupce odrůdy, z viniční trati Kolberk. Příjemné peckové ovoce, maliny, třešně, zemitost. Kyselina jak má být, hezky zakomponovaný sud. S chutí bych si dal láhev.

8)     Pinot noir 2015 barrique, Vinařství Josef Dufek – vína odrůdy Pinot noir jsem ochutnal komplet kvarteto, tohle je z nich nejzajímavější. Slušný Pinot, německého ovocnějšího „juicy“ stylu s výraznější stopou sudu. Tóny drobného bobulového ovoce, lehká kořenitost, pěkná délka.

9)     Alibernet 2015, pozdní sběr, Štěpán Maňák – pokud máte rádi robustní, plná červená vína jižanského typu, tohle je ta správná volba. Spousta tmavého ovoce, ostružiny, černý rybíz, nasládlé tóny povidel nebo černého rybízu, neobtěžující tříslo. Zajímavý byl i Cabernet Sauvignon.

10)  Merlot barrique 2015, výběr z hroznů, Vinařství Trpělka a Oulehla – podle mne nejlepší víno celého Salonu. Krásné červené z viniční trati Šibeniční vrch. Komplexní a elegantní víno, které má prostě všechno. Širokou paletu ovocných tónů, strukturu, noblesní tříslo, pěknou kyselinu, délku a potenciál.

IMG_20180703_104343

IMG_20180703_105408

IMG_20180703_111014

IMG_20180703_111230

IMG_20180703_111803

salon vín

Okomentovat:

*

Loading...