Málo radosti ze Znovínu

Prosinec, 6.12.2017 09:08

Ve vinotéce Budečská se včera uskutečnila ochutnávka vín vinařství Znovín Znojmo. Šlo o selekci 11 vzorků mladých vín ročníku 2015 a 2016. Obdobnou degustaci jsem na stejném místě podstoupil v roce 2013, tehdy docela pozitivně překvapen. Včera tomu bohužel bylo spíše naopak, na mikulášský večer se ve skleničce objevilo málo andělského pití…

IMG_20171205_230341_540

Znovín Znojmo patří mezi největší tuzemská vinařství, i po mírném zredukování produkce v posledních letech vinařství ročně opustí něco kolem 3 milionů lahví, rozdělených prosím pěkně mezi 160 různých vín. To už je hodně košaté portfolio. Pět stovek hektarů vlastních vinic pokrývá produkci ze dvou třetin, část hroznů pak vinařství nakupuje od pěstitelů.

Vína, která jsme měli možnost ochutnat byla velmi často s vyšším zbytkovým cukrem, příkladem budiž Veltlínské zelené 2015 mešní s více než osmi gramy cukru, díky vyšší kyselině deklarované jako suché. Jedním z mála bílých vín prokvašených prakticky úplně do sucha byl Sauvignon Retro 2016. Znovín Znojmo cílí na masového zákazníka a na vínech je to znát. Technologicky dobře zvládnutá, dokonce bych řekl, že z minima se velmi často daří vytěžit maximum. Ve finále ale na mne působila tak všelijak ohnutě, podbízivě a „bez života“.

Relativně zajímavé bylo srovnání Frankovek stejného ročníku školených za použití akátového sudu a dubového sudu. Frankovka Duel Akát 2015 ve výběru z hroznů má světlejší skoro až pinotovou barvu, na nose s tóny svěžího ovoce, červeného rybízu, malin, v chuti trochu útlejší, primárně ovocná, s jemným náznakem lékořice nebo nasládlého marcipánu. Úplně mi neseděl trochu trpčí závěr. Serióznějším a vyváženějším dojmem v přímé konfrontaci působila Frankovka Duel Dub 2015, rovněž vzh. Subjektivně trochu tmavší barva, vůně kořenitější, s náznakem zakouřeného dřeva. V ústech působí plnějším dojmem, s výraznějším tříslem, celkově serióznější a elegantnější. Oproti předchozímu vínu také s potenciálem zrát v dalších letech. Cena ve vinotéce 350 Kč za láhev mi každopádně přijde docela ambiciózní a v této cenové kategorii už je ve světě vína z čeho vybírat.

 Z bílých na degustaci nevypadl jednoznačný favorit. Fajn byl Sauvignon Retro 2016, docela vyčníval svou svěžestí, minimálním zbytkovým cukrem a šťavnatou kyselinou. Hodně broskvový, s náznakem zelených travnatých tónů ve vůni, v chuti pak svěží citrusové tóny, jablka v kombinaci s bílými peckovinami. V závěru až jemná slanost. Odrůdově čitelné a dobře pitelné „retro“.

Jako milovník Rieslingu jsem nebyl úplně nadšen, ale i tak Ryzlink rýnský VOC 2016 patřil k tomu lepšímu. Cukr přes sedm gramů, kyselina šest a půl. Decentní ve vůni, primárně s meruňkovými tóny, lipovým květem a do bylinek. Chuť je hladká, zaoblená, připomíná zralé citrusy, nechybí jemně medové tóny. Decentní ryzlink, který vám neurve palici svou drtivou kyselostí a který se dá vypít jen tak bez hlubokého přemýšlení.  

Do třetice všeho bílého pak Ledňáček. Sylvánské zelené 2016 s tímto opeřencem na etiketě, hrozny pro výrobu tohoto vína prošly předfermentační kryomacerací. Výsledné víno potěší fandy aromaticky výrazných, svěžích vín. Vůně je hodně expresivní, připomíná bonpari, s tóny grepu, bílé broskve, případně bílých květin. Po ohřátí ve skleničce se objevují také zelenější travnaté tóny. V chuti je víno přímočaré, se šťavnatou kyselinou a příjemnou dochutí. Na Sylvánské zelené prý Znovín chce v budoucnu o něco více sázet, a proto ho aktuálně vysazuje ve svých vinohradech.

Byla to jen malá ochutnávka z velkého portfolia Znovínu Znojmo a věřím, že firma tentokrát neukázala všechny své trumfy. Tak snad jindy a jinde…

Okomentovat:

*

Loading...