Malbec z Chile

Listopad, 21.11.2017 08:38

Tomuto vínu by to náramně slušelo v kombinaci s grilem a pořádnou flákotou hovězího. Grilovací sezóna už je sice pro letošní rok zdá se nenávratně pryč, ale pokud máte rádi plnější sametově ovocná červená vína, udělá vám Malbec 2013 z chilského vinařství Anakena radost i tak.

IMG_20171119_134031

O Malbecu jsem tu psal relativně nedávno, když jsem se začátkem října účastnil přehlídky argentinských vín organizované v Lucerně. Malbec, ač původem z Francie, je dnes synonymem pro argentinská vína. V Argentině jsou ostatně vysazeny zhruba tři čtvrtiny světového Malbecu. Díky rostoucí popularitě se ale o této odrůdě stále více hovoří i v nedalekém Chile.

Chile je aktuálně dokonce třetím největším výrobcem Malbecu na světě, po Argentině a Francii. Malbec v Chile najdete na zhruba 2300 hektarech vinic, pro srovnání ve francouzském Cahors je to 4000 hektarů. Většina výsadby je v centrální oblasti Central Valley, ale výjimkou nejsou ani vinice v severních regionech Elqui nebo Limarí.

Vinaři v Chile se dlouho zaměřovali na odrůdy Cabernet Sauvignon nebo Carmenére, nyní přichází čas Malbecu. Přibývá vinařů, kteří Malbecu věnují dostatečnou péči a zajímavé výsledky se dostavují. Třeba takové vinařství Viu Manent ovšem lahvuje 100% Malbec v Chile už od roku 1993, postupně zvýšilo jeho výsadbu až na 80 hektarů a dnes má v portfoliu dokonce šest různých Malbeců ze šesti různých poloh.

Moje víno pochází z vinařství Anakena. To založili v roce 1999 přátelé Felipe Ibáñez a Jorge Gutiérrez. V současnosti vinařství disponuje 400 hektary vlastních vinic, největší část z nich v rámci Cachapoal Valley a oblastí Leyda a San Antonio. Ročně vinařství expeduje několik milionů lahví, rozsahem nic výjimečného v místních „neomezených“ podmínkách. Od roku 2015 je pak Anakena součástí skupiny Accolade Wines.

Tama Malbec 2013, Anakena, 14 %           Hodnocení: 88/100

Hodně příjemné víno, s intenzivní a výrazně ovocnou vůní, která připomíná zralé tmavé peckoviny, švestky, fialku nebo pepř. V chuti je středně plné, delší, sametově vláčné, s delikátním tříslem. Pocitově působí až lehce nasládle, přesně typ vína, kterému se říká „juicy“, na jazyku čekejte krásné čisté ovocné tóny. Borůvky, švestky, černý rybíz, trocha pikantní kořenitosti a lesního podrostu. Víno působí mladistvým ovocným dojmem, pár let ještě určitě vyzrávat zvládne. Nový svět jak vyšitej, tohle víno osloví davy, nepotřebuje nikterak náročného konzumenta a málokomu se nebude líbit. Prostě pohodová univerzálka do sychravých podzimních dní.

IMG_20171119_134350

ChileMalbec

Okomentovat:

*

Loading...