Malbec se vrací do Bordeaux

Říjen, 15.10.2020 07:37

Slavné trio Merlot, Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc. Alespoň jednu z těchto tří odrůd aktuálně najdete prakticky v každém červeném víně z Bordeaux. Vždyť dohromady tvoří 97 % zdejších výsadeb modrých odrůd. O zbylá zhruba tři procenta se dělí odrůdy jako Petit Verdot, Carmenére nebo Malbec. Ty ve většině případů slouží jako doplněk dominantních odrůd a najít čistě odrůdové víno některé z nich není úplně snadné. Malbec 2018 od Château Les Rambauds je tedy z tohoto pohledu celkem rarita.

email.seznam.cz

Odrůda Malbec pochází původem z jihofrancouzského Cahors, kde se dodnes pěstuje, ale známá je díky násobně větším výsadbám v Argentině. Argentinští vinaři udělali z Malbecu svou vlajkovou loď a odrůdu číslo jedna. V dnešní době lze na Malbec narazit prakticky ve všech hlavních vinařských regionech Argentiny, ale nejvíc samozřejmě dominuje v Mendoze. Za poslední dekádu tu vzrostly výsadby o 90 % na aktuálních více než 40 000 hektarů, jen pro srovnání v Cahors je vysazeno něco málo přes 4000 hektarů Malbecu a v Bordeaux je to ještě méně.

Malbec se do Bordeaux dostal z Cahors pravděpodobně v polovině 18. století a v 19. století byl relativně hojně zastoupen ve zdejších vinohradech. Odrůda byla vždy vysazena spíše na pravém břehu a svého času Malbec tvořil například 80 % vysadeb v Côtes de Bourg. Postupně ale ze svého postavení v Bordeaux významně ustoupil. Hlavním důvodem byla pohroma v podobě fyloxéry, po které nebyl Malbec v Bordeaux z velké části opět vysazován. Ostatně dodnes mají některé klony Malbecu údajně problém s roubováním na americké podnože. Finálním hřebíkem do rakve byl na dlouho pro Malbec krutý mráz roku 1956, který v Bordeaux extrémně postihnul vinice této odrůdy. Místo Malbecu tak vinaři ve velké míře začali sázet na Merlot.

Z celkových zhruba 120 000 hektarů vinic v Bordeaux tak Malbec v roce 2000 podle CIVB dosáhl na 966 hektarů. Malé číslo, ale stále více než kolik zbylo na Petit Verdot (375 ha) a Carmenére (4ha!). S ohledem na globální oteplování, změnu klimatu, ale i znalosti vinařů a technologie se ovšem tyto odrůdy postupně vrací do vinic v Bordeaux. Někteří vinaři také věnují pozornost pečlivé selekci kvalitních klonů v Cahors a Malbec se tak opět vysazuje v zónách jako Côtes de Bourg nebo Entre-Deux-Mers. Aktuálně jeho hektarová výměra v Bordeaux činí 1791 hektarů.

Výrazněji s odrůdou Malbec pracuje také vinařství Château Les Rambauds ze zóny Entre-Deux-Mers. To bylo založeno v roce 1968 jako malá firma fungující do dnešních dní na rodinné bázi. Aktuálně mají ve vinařství 25 hektarů vinic certifikovaných jako BIO a zbytek v procesu konverze. Kromě Malbecu ve vinohradech najdete Merlot, Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc. Cenově se vína Château Les Rambauds pohybují do 10 euro za láhev.

Malbec 2018, Château Les Rambauds, 12 5 % Hodnocení: 82/100
Víno má sytější zářivou rubínově červenou barvu ve skleničce. Středně výrazná vůně tmavého ovoce, s tóny švestky, tmavých třešní nebo borůvek. Nechybí květinový tón připomínající fialku. V chuti jednodušší, přímočaře ovocné, s lehkou kořenitostí a vyšší kyselinou. Víno je spíše kratší, s jemnou tříslovinou. Bohožel nikterak výrazně zapamatovatelné víno, taková celkem fajn supermarketovka. Nezbude mi než dál pátrat po kvalitním Malbecu z Bordeaux:)

BordeauxMalbec

Okomentovat:

*

Loading...