Mâconnais s Jiřím Hronem

Srpen, 21.08.2018 06:58

Příjemná degustace proběhla minulý týden ve smíchovské Vinotéce U Lachtana. Jiří Hron představoval zajímavá bílá vína z Mâconnais. Tahle část Burgundska umí nabídnout povedená vína za slušný peníz, dvě tři láhve vás obratem nepošlou do osobního bankrotu, což se potvrdilo i v tomto případě. Nejvíc mi chuťové pohárky polechtalo energické Pouilly-Fuissé „Sur la Roche“ 2016 od Domaine Chataigneraie Laborier a krásně nazrálé Pouilly-Fuissé „Pierrefolle“ 2014 z vinařství Château des Rontets. V příspěvku ale nakonec najdete tipy hned na pět lahví.

pierrefolle

Jiří Hron, to je stálice pražské burgundské scény. Asi málokterý vyznavač těchto francouzských vín nenavštívil alespoň jednu jeho degustaci. Před časem vyměnil Jiří ambiciózní a trochu neosobní ŠMIK restaurant za degustační salónek U Lachtana a troufnu si říci, že tyhle komornější prostory k němu sedí více. Vína chtivé publikum se u jednoho podlouhlého stolu od začátku velmi dobře bavilo. S přibývajícím počtem vzorků samozřejmě akcelerovala i diskuze nad obsahem sklenic.

Sklenice. Ty byly snad jen jediným drobným kazem na kráse, protože prezentovaná vína by si prostě a jednoduše zasloužila něco lepšího. Co se týká degustačního lístku, zrežírované to bylo velmi dobře a kvalita vín krásně gradovala na cílové pásce. Pokud by měl někdo chuť, tak ochutnávka s názvem Mâconnais part 2 je naplánována na 18. září.

Mâcon – Verzé 2014, Domaine Nicolas Maillet          Hodnocení: 87/100

Celkem hodně expresivní na nose, voňavé, žlutá jablka, meruňky, koření a bylinky. Krásně šťavnaté a středně plné. Chuť je čistá, přímočaře delikátní, objevují se v ní citrusy, hruška a jemně sladká kořenitost. Žádná těžká váha, ale ve své kategorii velmi pěkně vyvážené, delší a náramně pitelné.

Orientační cena: 500 Kč

nicolas-maillet 

Mâcon – Solutré „Clos des Bertillonnes“ 2014 Monopole, Domaine Robert – Denogent          Hodnocení: 89/100

Ve vůni rafinované a svěží, s tóny citrusů, meruňky, přecházející až do tropického ovoce. Na jazyku se víno nese na pěkné kyselině, působí živě a elegantně zároveň, objevují se bylinkovo – ovocné tóny, špetka vanilky. Střední tělo, sudu tak akorát, dochuť je delší a příjemná. Zlatá střední cesta, bavilo moc, sázka na jistotu.

Orientační cena: 650 Kč

monopole

Pouilly-Fuissé „Vieilles Vignes“ 2013, Domaine Vaupré        Hodnocení: 90/100

Víno ze starých keřů, v průměru 60 až 65 let. Ve skleničce se prezentuje krásnou sytější zlatavou barvou. Na nose elegantní, s tóny zralých citrusů, kdoule, kořenité s tóny vanilky a lehkou nakouřeností. Chlapácké, plnější v chuti, dobře koncentrované, celkem nabušené, ale nikoliv hrubé. Tenhle chlapík má styl. Pěkná kombinace kořenitosti, zralého ovoce a krémové vláčnosti. Střední kyselina. Vrstevnaté a vyvážené. Příjemná delší dochuť.

Orientační cena: 650 Kč

veilles-vignes

Pouilly-Fuissé „Sur la Roche“ 2016, Domaine Chataigneraie Laborier     Hodnocení: 90/100

Na Sur la Roche mne hrozně bavila jeho pozitivní energie. Fresh, na kyselině postavené, víno, které to hraje pěkně od podlahy. Ve vůni svěží, s tóny jablek, bílých peckovin. V chuti vypulírované do posledního detailu, s pevnou kyselinou, přímočarou ovocností, lehkou mineralitou. Nádherná a návyková dochuť. Tady se vyplatí bez milosti odsoudit láhev na pár let do sklepa a budou se dít věci.

Orientační cena: 700 Kč

Pouilly-Fuissé „Pierrefolle“ 2014, Château des Rontets         Hodnocení: 91/100

Ročník 2014 byl pro bílé Burgundy víc než povedený a toto víno budiž tomu dokladem. Celkem hodně vanilkově toustované na nose, kdoule, zralé peckoviny. Koncentrované, vrstevnaté a pevné v chuti, víno parádně nazrálé a s dalším potenciálem. Pěkně integrovaný sud, s tóny peckovin, dotekem medu a bílých květin. Moc pěkné víno, čistá práce!

Orientační cena: 825 Kč

pierrefolle

Burgundsko

Okomentovat:

*

Loading...