Libový Zweigelt. Uhádnete ročník?

Listopad, 30.11.2016 09:59

Včera jsem si otevřel lahev skvělého Zweigeltrebe od Josefa Valihracha. Přiznám se, že jsem korek z hrdla vytahoval trochu s obavami, jelikož vím, že víno strávilo pár let v ne úplně ideálních podmínkách jednoho firemního skladu na dárkové předměty. Obsah lahve každopádně překvapil a potěšil, víno bylo i přes svůj věk ve velmi dobrém stavu. A jeho ročník? Zkuste hádat…

img_4062

Vína Josefa Valihracha jsou známá tím, že většinou dokáží strpět nějaký ten rok ležení v lahvi, tedy schopnost nikoliv automaticky vztáhnutelná na celou tuzemskou produkci. Spíše naopak. Stačí se podívat do eshopu vinařství, kde narazíte na položky jako Aurelius 2009, Rulandské modré 2005 nebo třeba Ryzlink rýnský 1994. Zweigeltrebe, o kterém je ale dnes řeč, tam nenajdete.

Víno má krásně nazrálé aroma, výraznější intenzity, s dominancí tónů sušeného červeného ovoce. Objevuje se červený rybíz, třešňový likér nebo švestky. Nechybí fialka, špetka tabáku. V chuti ovocné, lehčí, vláčné a hladké. Fajn kyselina, jemňoučké tříslo. Chuť připomíná červený rybíz, tmavé třešně. Víno má slušnou délku, v dochuti je příjemné, do tónů sušeného ovoce. Prostě velký palec nahoru.

Kolik mu ale je let? Nabízím 3 indicie, prostřednictvím kterých, věřím, budete schopni odhalit ročník tohoto vína. Co se v uvedeném roce dělo ve světě, v tuzemsku a na zdejší vinařské scéně:

1. V inkriminovaném roce se svět zmítal ve finanční krizi v důsledku hypoteční krize v USA. Strana Jednotné Rusko vyhrála parlamentní volby a následně oznámila nominaci Dmitrije Medveděva pro příští prezidentské volby. Vyšel sedmý díl Harryho Pottera. Severní Korea uzavřela jaderný reaktor v Jongbjonu. Na konci roku došlo k velké konjunkci planet, Měsíce a galaktického jádra:).

2. Co se stalo v ČR? Mirek Topolánek v uvedeném roce sestavil svou vládu. Lidovec Jiří Čunek z ní musel odstoupit kvůli nevyjasněným otázkám ohledně svých financí. V mezinárodní architektonické soutěži na projekt nové Národní knihovny ČR vyhrál Jan Kaplický. Desetibojař Roman Šebrle vybojoval zlato na mistrovství světa. Ve velkochovu v Tisové v okrese Ústí nad Orlicí byl zaznamenán první výskyt viru ptačí chřipky v chovu na území Česka.

3. Na zámcích v Dobřichovicích a ve Slavkově hodnotili vyhlášení domácí a zahraniční sommeliéři kolekce vín v rámci soutěže Vinař roku. V uvedeném roce nakonec titul převzalo vinařství Čebav, druhý skončil Miloš Michlovský. Byla také založena některá dnes známá vinařství jako vinařství Gala v Bavorech nebo Proqin ve Velkých Němčicích. Vítězem soutěže o nejlepšího tuzemského sommeliéra Bohemia Sekt Trophée se stal Jakub Král.

Co se mne týče, v uvedeném roce jsem byl pár let vystudovaný Ing. O víno jsem se zajímal jen okrajově a na tomto blogu nebyl tehdy napsán ani řádek. Rozvedený jsem tehdy nebyl, ba ani ženat. Se svým oblíbeným fotbalovým týmem jsem tehdy slavil titul mistra ligy. Kouty na mé hlavě měly o něco menší hloubku. Nosil jsem brýle, neběhal.

Tak co, už víte, o jakém roce je tu řeč?

Zweigeltrebe

2 komentáře:

Slamáček

30. November 2016 11:33

2007 :) – myslím, že pěkný rok

Mikuláš

30. November 2016 14:34

Tomu říkám dobrý tip:)

Okomentovat:

*

Loading...