Lahůdkářství Nikolaihof

Leden, 21.01.2016 09:40

Kdybych měl na přání sestavit žebříček nejzajímavějších degustací, které jsem loni měl tu čest zažít, určitě by na některém z předních míst byla ochutnávka vinařství Nikolaihof. Bylo to myslím v březnu, kdy jsme v zaplněném baru Veltlín hltali páreček vín odrůdy Grüner Veltliner následovaný smrští delikátních Rieslingů. Teď po roce jsem si mimořádný zážitek připomněl třemi skvělými víny. Nebudu dlouho chodit okolo krupicové kaše a narovinu říkám: Pro vína z Nikolaihofu mám prostě velkou slabost!

vina-nikolaihof

Předpokládám, že o tomto legendárním vinařství jste již slyšeli, pokud náhodou ne, dovolím si o něm utrousit pár slov. Ač jeho název zní trochu exoticky, zádnlivě vybízí k myšlenkám na slovanský východ, je Nikolaihof vinařství rakouské, konkrétně z regionu Wachau. Díky až 2000 let starým historickým zmínkám se dokonce označuje za nejstarší vinařství této alpské země. Víno se tu vyrábí od dob Keltů, první dochovaný písemný doklad o tom pochází z doby kolem roku 470 našeho letopočtu. Hlavní prvky dnešní podoby vinařství Nikolaihof pak pochází z 15. století. Ale skočme vpřed vstříc nedávné současnosti, konkrétně do roku 1971. Od tohoto roku totiž ve vinařství pracují v duchu biodynamických principů a Nikolaihof se tak stal celosvětovým průkopníkem v dnešní době tolik diskutovaného vinařského přístupu. Pro jedny jsou myšlenky Rudolfa Steinera svatým písmem, jiní je přirovnávají k modernímu šarlatánství. Spousta vinařů na biodynamiku pohlíží pragmatickým okem a přiznává, že absence herbicidů, pesticidů, umělých hnojiv a maximální péče o vinici a využívání přírodních preparátů prostě révě a podmínkám ve vinici svědčí. Na výsledných vínech je to pak znát.

IMG_3495[1]

Příkladem budiž Nikolaihof. Třeba takový Vinothek Riesling 1995. Toto víno bylo lahvováno v dubnu roku 2012 poté, co strávilo 17 let zrání ve velkých dubových sudech. Když ho pak ochutnal slavný americký kritik Robert Parker ruplo mu z něj v bedně a rozhodl se, prosím pěkně vůbec poprvé, udělit vínu z Rakouska hodnocení 100 bodů (ze 100 možných). Na degustaci jsme se dozvěděli, že toto ocenění vinařství potěšilo, nicméně v té době již víno bylo beznadějně vyprodáno… Do skleničky jsme tak na závěr degustace dostali alespoň Riesling 1997, který zrál 17 let na sudu a my z něj následně mlčeli v němém úžasu.

Vinařství Nikolaihof dnes hospodaří na 22 hektarech vinic s roční produkcí kolem 100 000 lahví. Základními odrůdami jsou Grüner Veltliner a Riesling, které doplňuje Neuburger nebo Gewürztraminer. Bílá vína se lahvují odrůdově nebo v podobě kupáže. Každopádně s Nikolaihofem se nespálíte. Já jsem si vzpomínky na loňskou degustaci osvěžil třemi geniálně delikátními víny. Tři vyrovnaná vína, z nichž to u mě nakonec o prsa asi vyhrálo Neuburské 2012. Jsem zvědav, jestli letos ještě ochutnám lepšího reprezentanta této odrůdy. Ale vyberte si svého favorita sami…

Grüner Veltliner 2014 Federspiel, Weingebirge, Nikolaihof, 11,5 % Hodnocení: 89/100

Víno světlější citronové barvy, s pronikavým aroma s tóny jablek, citronové trávy, bylinek a pepře. Zřetelná minerální nakouřenost. Na jazyku suché, s pikantní kyselinou umě zkombinovanou se svěžími ovocnými tóny, typickou veltlínovskou štiplavou kořenitostí a mineralitou v závěru. Delší dochuť, řízné, delikátní pití. Lehčí ale koncentrované víno.

Orientační cena: 489 Kč (Veltlin.cz)

veltliner-nikolaihof

Neuburger 2012, Nikolaihof, 12,5 % Hodnocení: 91/100

Středně výrazná barva odstínu bílého zlata, vůně charakterem krémově-kořenitá. Kombinuje zralé citrusy, zelené jablka, hrušku, květiny nebo včelí vosk. Chuť je totálně delikátní, elegantní, jemná, s meruňkovými tóny a lehkou medovostí v závěru. Tohle se prostě neomrzí, harmonie, klid, vyšší dívčí neuburková.

Orientační cena: 550 Kč (Veltlin.cz)

neuburger-nikolaihof

Riesling 2006 Federspiel, Vom Stein, Nikolaihof, 12 % Hodnocení: 90/100

Klidně by si mohl zahrát ve videoklipu od Žlutého psa, protože tahle modrá je skutečně dobrá. Až do roku 2014 zrálo víno ve velkých dubových sudech. Barva vína je zlatavá, vyšší viskozita. Aroma je výraznější, s tóny zralých citrusů, žlutého melounu nebo akátového medu. Tenhle štramák je ve skvělé formě. Akurátní kyselina, limetka, meruňka, trocha exotického ovoce, bylinek. Chuť je vláčná, uleželá ale čistá a energická. Delší dochuť.

Orientační cena: 550 Kč (Veltlin.cz)

riesling-nikolaihof

IMG_3506[1]

IMG_3498[1]

Loading...