Kvevri z Moravy, Merlot z Itálie a Grüner Veltliner

Červenec, 25.07.2018 09:54

S hrůzou jsem zjistil, že to jsou už skoro dva týdny od posledního příspěvku, co jsem se tu z něčeho vypsal. Já vím, ostuda, ale jsou prázdniny a tak nějak lítám mezi prací a sem tam nějakou dovolenou, psaní šlo uplynulé týdny na vedlejší kolej. Vína jsem každopádně pít nepřestal:) Dnes se tedy podělím o tipy na tři zajímavá vína, konkrétně Kvevri Red od vinařství Trávníček & Kořínek, parádní Ried Renner Grüner Veltliner 2014 z vinařství Schloss Gobelsburg a sametově vláčný Rivarossa Merlot 2013 z furlanského vinařství Mario Schiopetto.

IMG_20180725_063542

Nejdříve pojďme na bílého Rakušáka. Víno od Schloss Gobelsburg tu na blogu nezmiňuji poprvé. Vinařství jsem měl možnost osobně navštívit a od té doby patří k mým oblíbeným v rámci rakouské produkce. K nám tato skvělá vína dováží Tomáš Tůma (AustriaWein). Schloss Gobelsburg najdete poblíž známé vinařské obce Langenlois a pánem tohoto historického sídla, které původně sloužilo jako cisterciánský klášter, je dnes charismatický Michael Moosbrugger. Kromě tichých vín v nabídce vinařství najdete i v Rakousku stále více oblíbená vína šumivá. Nedávno jsem ochutnal například jejich Blanc de Blancs Brut a víno mne totálně vystřelilo ze sandálů. Velkých kvalit ale dosahuje i tento Grüner Veltliner.

Ried Renner Grüner Veltliner 2014, Schloss Gobelsburg, 13 %          Hodnocení: 91/100

Renner je špičková Erste Lage, o celkové rozloze 35 hektarů, situovaná východně od městečka Langenlois. Kromě Schloss Gobelsburg z ní vína lahvují také vinařství Allram nebo Hirsch. Víno ročníku 2014 je nádherné, ve vůni s tóny zralých citrusů, meruňky, lučních bylin, lehká stopa medu. V chuti pak elegantní, krásně vyvinuté, sladěné, pije se nebezpečně rychle. Člověk se musí brzdit, aby tu lahůdku doslova nevdechnul. Šťavnaté, energické, s příjemnou kyselinou. Delší, kombinace tropického ovoce a citrusů, jemná kořenitost a mineralita. Tohle mne bavilo moc a brzy budu muset zase pár lahvinek do vinotéky dosypat.

Orientační cena: 584 Kč (Austriawein)

IMG_20180725_063709

Na Moravu dorazily amfory. Obrazně řečeno. Někteří vinaři s amforami pracují už léta, ale jiní se snaží tak trochu „svézt“ na aktuální popularitě naturálních vín, často spojených právě s využíváním těchto nádob. A jak už to u nás bývá, věci se často dotahují až do absurdních rozměrů. Česká republika tak už má díky Tomáši Vicanovi z Vican rodinného vinařství také svůj Kvevri klub vinařů a také Kvevri day, který se letos slavil 25. dubna. Další absurditou bývají ceny vín, která v některých případech vinaři při použití kvevri šponují do zbytečných výšek.

Kvevri RED, Trávníček & Kořínek          Hodnocení: 87/100

Víno jsem dostal darem, bohužel z minimalistické etikety a rozmazaného razítka není patrné, jaký ročník v láhvi je. Každopádně v eshopu vinařství je aktuálně v nabídce ročník 2014. Jde o Cabernet Moravia, který zraje rok v kvevri a rok v sudech. Víno má středně výraznou rubínovou barvu, ve vůni je příjemně expresivní, živé, s tóny drobných peckovin, květinové s tóny fialky a lehce kořenitým nádechem. V chuti středně plné, hezky zakulacené, s jemným tříslem. Dominují drobné peckoviny, třešně, rybíz nebo maliny, nechybí trocha zemitosti a náznak animální živočišnosti. Příjemné překvapení, pěkně pitelné víno, jen ta cena by mohla být podstatně nižší.

Orientační cena: 800 Kč (Trávníček & Kořínek)

 IMG_20180725_063622

A na závěr Merlot z Itálie. Tahle původem francouzská odrůda se v Itálii dobře zabydlela, patří tu dokonce mezi desítku nejrozšířenějších odrůd. Přitom Italové jsou pověstní tím, že většinou sází na odrůdy lokální. Jednou z italských bašt Merlotu je Friuli (Furlansko) na severu země u hranic se Slovinskem. Region, známý spíše bílými víny, v červených vínech tu kromě Merlotu narazíte na odrůdy jako Pignolo nebo Schiopettino. Ve Friuli dělají někteří vinaři skutečně skvělé, koncentrované Merloty, které se v řadě případů mohou směle rovnat prestižním vínům z Bordeaux. Rivarossa z vinařství Mario Schiopetto je tomu důkazem.

Rivarossa 2013, Mario Schiopetto, 14,5 %          Hodnocení: 91/100

Rivarossa je z 90 % Merlot, doplněný o trochu Cabernetu Sauvignon. Víno před lahvováním zraje 14 měsíců ve francouzských barikových sudech. Jeho barva ve skleničce je sytá, vůně je intenzivní. Nejprve se objevily tóny podrostu, připomínající až houby, postupem času se ale stále více začaly prosazovat tóny tmavého ovoce, černých třešní, lékořice a černý pepř. V chuti je víno sametové, vláčné, plnější a dlouhé. Doslova se rozplývá na jazyku. Noblesní tříslo, střední kyselina. Ovocné tóny doplňuje náznak čokolády, kořenitost připomínající hřebíček. Krásné a elegantní víno.

Orientační cena: 490 Kč (VinoDoc)

IMG_20180725_063558

Okomentovat:

*

Loading...