Klasické Châteauneuf-du-Pape a povedené Ventoux

Prosinec, 9.12.2020 08:47

Dnes po delší době skočíme do jedné z tradičních francouzských vinařských oblastí známé plnými a robustními červenými víny. Svého času lokálním vinařům udělal dobrou službu Robert Parker, který se stal velkým obdivovatelem zdejších červených vín. Snad s výjimkou slavného Châteauneuf-du-Pape navíc stále platí, že se na Jižní Rhôně dají najít hodně zajímavá vína za ceny, které vás rozhodně nepošlou do platební insolvence. Dokladem potenciálu zdejších vín budiž i dva vzorky od eshopu Pierre et Antoine. Konkrétně Châteauneuf-du-Pape 2018 od Château de la  Font du Loup a víno La Croix 2017 od vinařství Château Unang, z apelace Ventoux.

IMG_20201204_123333

Châteauneuf-du-Pape je bezesporu nejslavnější červené víno jižní Francie. Zdejší vinaři byli  mimochodem první v celé Francii, kteří se již v roce 1936 zavázali dodržovat pravidla na ochranu původu vín Appellation d’Origine. Víno Châteauneuf-du-Pape vzniká téměř vždy jako blend několika odrůd, z nichž nejvýznamnější jsou Grenache, Syrah a Mourvedre. Trio někdy označované zkratkou „GSM“. Místní vinaři ale pracují s dalšími doplňkovými odrůdami jako Cinsault, Muscardin, Roussanne nebo Boubolenc. Od roku 2009 apelace pracuje s celkem 18 odrůdami a bílá i červená vína Châteauneuf-du-Pape může tvořit kombinace bílých i červených odrůd. Hned 90 % z 3200 hektarů vinic je ovšem osázeno zmíněným triem GSM, přičemž odrůda Grenace noir výrazně převažuje.

Pro apelaci AOC Ventoux platí spíše označení vycházející hvězda posledních let. Oblast s necelými 6000 hektary vinic leží v jihovýchodní části vinařského regionu Jižní Rhôny. Červená a růžová vína se tu vyrábí z odrůd Grenache, Syrah, Cinsault, Mourvèdre a Carignan (maximálně 30%). Další odrůdy mohou tvořit maximálně pětinu konečného vína. Šest z deseti vín z AOC Ventoux má červenou barvu a třetinu pak tvoří vína růžová. Jen něco kolem 5 % tak připadá na produkci vín bílých. Kvalita vín zdejší apelace je velmi rozmanitá, ale ta nejlepší vína se mohou rovnat slavnějším značkám Jižní Rhôny, jako jsou vína Gigondas, Vacqueyras nebo Beaumes de Venice.

Mezi svěží vítr AOC Ventoux lze rozhodně zařadit i vinařství Château Unang. Toto vinařství na úpatí hory Mont Ventoux od roku 2003 vedou James a Joanna King, původem ze Skotska. Vinařství sídlí ve starém zámku z 9. století, v okolních vinicích se hospodaří organicky, veškerá práce probíhá ručně. Ke kvalitě vín přispívají i velmi nízké výnosy kolem 35 hl/ha.

La Croix 2017, Château Unang, 15 %    Hodnocení: 88/100

Zajímavé červené víno jižanského střihu, s bohatou ovocností, přísnějšími tříslovinami a hřejivým alkoholem. Víno pochází z hroznů odrůd Grenache a Syrah, z nejlepších teras vinařství v nadmořské výšce 350 m.n.m. Velmi malé výnosy, ruční sběr a staré keře Grenache vysazené na konci 60. let 20. století. Před nalahvováním víno zrálo 12 měsíců v kombinaci barikových a 600litrových sudů. Ve skleničce má tmavší rubínovou barvu, vysokou viskozitu. Vůně je bohatá, nabízí koncentrované ovocné tóny, jemnou kořenitost. Nechybí tóny švestek, tmavých třešní, malin, fialky nebo pepře. V chuti je víno robustní, s tóny tmavého ovoce, vyšší kyselinou a vystupujícím tříslem. Ovoce doplňují jemné tóny vanilky, náznak kávy, pepř. Delší dochuť. Víno s potenciálem do dalších let, s chutí bych si ho zopakoval za dva či tři roky.

Orientační cena: 645 Kč (pierreantoine.cz)

IMG_20201204_123516

Název vinařství La Font du Loup je odvozen od La Fontaine du Loup, což v překladu znamená „vlčí pramen“. Podle legendy totiž ke zdejšímu pramenu chodili pít vlci z Mont Ventoux. Malé rodinné vinařství s roční produkcí zhruba 50 000 lahví svá vína rozděluje do kategorií Côtes du Rhône (červené i bílé) a Châteauneuf du Pape (taktéž červené a bílé). Vinařství vede Anne-Charlotte Mélia Bachas, zástupkyně již čtvrté generace vinařů z tohoto vinařství. Font du Loup má zhruba 20 hektarů ekologicky obhospodařovaných vinic, nejstarší keře dosahují věku i 100 let. Specifikem vinařství Font du Loup  je to, že se jejich vinice nachází na jednom z nejchladnějších míst v rámci celé apelace a hrozny tak zde prochází typicky velmi pomalým zráním.

Châteauneuf-du-Pape 2018, Château de la  Font du Loup, 14,5 %     Hodnocení: 89/100

Víno je tvořeno čtyřmi odrůdami, konkrétně je to Grenache (65 %), Syrah (20 %), Mourvedre (10 %) a Cinsault (5 %). Má středně výraznou rubínovou barvu. Ve vůni najdete červené peckoviny, třešně, červený rybíz, lékořici, nebo jemnou stopu tabáku. Nechybí typické tóny připomínající středomořské bylinky. Celek působí mladistvým a svěžím dojmem. V ústech je víno tělnaté, komplexní, najdete v něm červené peckové ovoce v kombinaci s tóny pepře a náznakem zemitosti. Ve svém projevu docela přísné víno, potřebuje čas ve skleničce. Ovocné tóny doplňují výrazné, lehce svíravé třísloviny, příjemná kyselina. Víno má pevnou strukturu, delší ovocnou dochuť s delikátní mineralitou. Aktuálně před svým potenciálem, v následujících letech půjde nahoru.

Orientační cena: 899 Kč  (pierreantoine.cz)

IMG_20201204_123501

Francie

Okomentovat:

*

Loading...