V rámci seriálu Rozhovor s přívlastkem, ve které se představují více či méně známá tuzemská vinařství, se tentokrát podíváme do Dolních Dunajovic, kde sídlí malé rodinné vinařství Baláž. V rámci roční produkce kolem 30 – 35 tisíc lahví se zaměřuje zejména na vína bílá, z odrůd Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Ryzlink Rýnský, Veltlínské zelené nebo stále více žádané Pálavy. Modré odrůdy zastupuje Frankovka a Pinot noir. „Našim cílem je vyrábět autentická vína, která mají jasný, přirozený a jedinečný projev a senzorickou charakteristiku vinic, ze kterých vzešla,“ shrnuje základní filozofii vinařství Jiří Baláž.
V současnosti disponuje vinařství celkem 11 ha vlastních vinic v Mikulovské vinařské podoblasti a ve většině případů jde o vinice v katastru vinařské obce Dolní Dunajovice. Část vinic byla vysazena v 90. letech a v druhé vlně pak na začátku nového století a před vstupem do EU v roce 2004. Malá část našich vinic, konkrétně vinice Plotny v Dolních Dunajovicích, ale dosahuje stáří přes 45 let. Vinice jsou obhospodařovány v režimu integrované produkce, ale ta je podle Jiřího Baláže jakýmsi minimem šetrnosti aplikovaných postupů.
„V souladu s ideou integrované produkce hroznů se snažíme zbytečně nezatěžovat životní prostředí a samotnou vinici. V našem chápání a přístupu to znamená limitovaný a kontrolovaný výnos, který je v našem případě maximálně kolem 2 kg hroznu na jeden keř,“ uvádí na stránkách vinařství rodina Balážových. Více už své vinařství a pohled na výrobu vín přibližuje v rozhovoru vinohradník a vinař Jiří Baláž.
…………………………………………………………………………………………………..
Jaká byla Vaše cesta k vínu a k provozování vinařství?
Je to poměrně jednoduché. Jsem z Moravy, z Dolních Dunajovic a už od mala jsem s rodiči a dědou trávil hodně času ve vinici a ve sklepě.
Vzpomenete si ještě, jaké bylo první Vámi vyrobené víno?
Znovu jasná a jednoduchá odpověď – Ryzlink vlašský.
Která viniční trať je Vaším největším pokladem? Které odrůdy zde pěstujete?
Zimní vrch v katastru Dolních Dunajovic, kde pěstujeme jak tradiční a typické domácí odrůdy jako je Ryzlink vlašský, Sauvignon, Rulandské šedé, Muškát moravský, tak i méně tradiční a nové odrůdy jako je Kerner.
Jaké postupy dodržujete ve vinicích?
Toto je opravdu komplexní otázka, která by vyžadovala několikastránkovou odpověď, ale odpovím jednoduše – maximální omezení veškerých zásahů a chemických vstupů do vinice, kdy integrovaná produkce, ve které pěstuji veškeré své vinice, je minimem mé šetrnosti a opatrnosti ve vinici.
Která odrůda je vlajkovou lodí Vašeho vinařství a proč?
Naší vlajkovou lodí je určitě Ryzlink vlašský a to vzhledem k přirozeným půdním a klimatickým podmínkám, které jsou právě pro „Vlašák“ v našem vinařském regionu jedny z nejlepších a nejpříhodnějších.
Čeští a moravští vinaři s oblibou používají označení rodinné vinařství. Jak se Vaše práce promítá do Vašeho rodinného života?
Co se týče označení rodinné vinařství, můžu říct, že pod něj jednoznačně spadáme. V současnosti se starám o vinice a můj bratr Jan o výrobu vína. Expedici vína pak zajišťuje náš další brat Ludvík. Syn Jiří pomáhá jak na vinicích, tak i ve sklepě, stejně jako přítel od dcery Marek. Dcera Lucie má zase na starosti obchod a fakturace a nemalou měrou pomáhá samozřejmě i zbytek rodiny – manželky i děti.
Jaké máte plány? Jak bude vypadat Vaše vinařství za 5 let?
Pokud bych měl mluvit jen o následujících pěti letech, tak se moc těšíme, až nám dojdou do plodnosti některé nové vinice jako je např. Ryzlink rýnský, který jsme tento rok na jaře nakoupili od uznávaného školkaře z Rheingau (Ferdinand Staab) a vysadili na špičkové poloze, která má velký potenciál produkce výborného Ryzlinku rýnského.
Který ročník byl podle Vás tuzemsku po roce 2000 nejlepší, co se týká kvality vín?
Jednoznačně a bez váhání jde o ročník 2010. A to hlavně, když se zaměříme na typicitu vín z naší oblasti. Dobrá a zároveň neagresivní kyselina, která byla doprovozena jak cukernatou, ale hlavně pak fyziologickou vyzrálostí hroznu.
Jaký je podle Vás ročník 2015?
Jde samozřejmě stále ještě o předpověď, která je založená převážně na vlastnostech a charakteru vlastních vín a případně některých vinařských kolegů, ale dá se očekávat kulatější a plnější ročník s méně výraznou kyselinou a v případě modrých odrůd, resp. červených, by pak mělo jít na naše poměry o pravdu vynikající ročník.
Kde všude jsou Vaše vína k dostání?
Většinu našich vín, tak kromě vlastního prodeje ve vinařství, najdete ve vinotékách, specializovaných prodejnách s vínem a restaurací téměř po celé České republice a nově i na Slovensku.
Jakou lahev máte právě otevřenu v lednici?
Náš Ryzlink vlašský z ročníku 2013 z rodinné řady Baláž.
Jakými změnami prošlo tuzemské vinařství za posledních 20 let od revoluce? Co se nejvíce povedlo a kde jsou rezervy?
To je opět složitá otázka. Povedlo se toho opravdu hodně a člověk si to uvědomuje hlavně při výjezdech do zahraničí, kdy je to srovnání mnohem víc vidět, ale pořád je toho neuvěřitelně mnoho, co je potřeba zlepšit. Jako takovou hlavní věc, na které je potřeba zapracovat je vzdělání a větší ochota se „podívat ven“ a učit se.
Mění se v posledních letech tuzemští konzumenti vína, případně jejich preference?
Jednoznačně a my se měníme s nimi. Doba, kdy se víno prodávalo podle toho, co se vůbec vyrobilo, je naštěstí už dávno pryč. Trh, a nejen ten s vínem, funguje na základě jednoduché rovnice poptávka rovná se nabídce. No a my v posledních 10 letech zažíváme poměrně velké změny v trendech a preferencích zákazníků a samozřejmě pak i v akceptaci ceny vína. Alespoň já za sebe a naše vinařství můžu říct, že je stále větší zájem o tradiční domácí odrůdy a o suchá až polosuchá bílá vína. Z čehož máme obrovskou radost.
Která odrůda je Vaše nejoblíbenější? Proč?
Možná to bude znít už trochu otřepaně a nudně, ale i zde je to Ryzlink vlašský. Jde o takové domácí zlato, tedy hlavně zde u nás v Mikulovské vinařské podoblasti, a odrůda, která má obrovský kvalitativní potenciál a můžete z ní vyrábět běžná stolní vína ke každodennímu pití, až po noblesní a vzácná botrytická vína. Navíc zde má obrovskou tradici.
Máte nějakou oblíbenou restauraci nebo vinný bar?
Nemohu jmenovat konkrétní restauraci nebo vinný bar, mám rád totiž všechny podniky s příjemnou atmosférou a dobrým vínem.
Doporučil byste nějakou knihu o víně?
Asi tak před 14 dny se mi dostala do ruky anglicky psaná kniha Wine Words, na které se jako spoluautor podílel i jeden můj kamarád z ČR, a která je zároveň vydaná u nás. Já ji vnímám jako jeden z kroků jak posunout dále nejen své odborné vinařské znalosti a schopnosti, ale jak se dál posunout i celkově.
Co děláte ve volném čase, když zrovna nejste ve vinici nebo ve sklepě?
Velice rád jezdím do jiných vinařských oblastí a regionů. Nejčastěji si ale vybírám regiony, kde jsou podobné pěstitelské podmínky jako u nás a já se tam tak můžu něco přiučit. Naposled jsem byl toto léto na Mosele.
Jaký je Váš postoj k tuzemským a mezinárodním soutěžím vín? Má smysl na láhve lepit medaile a ocenění?
Chápu, že v případě úspěchu vína na soutěžích, má komerční smysl, na lahvi úspěch deklarovat v podobě medaile, pečetě atd. My sami se pravidelně účastníme několika soutěží jako je např. Král vín, Festwine, AWC Vienna, WEINparade atd. Nicméně alespoň já se ze strany svých klientů v posledních několika letech setkávám s reakcí, že to, kolik má láhev na sobě medailí není rozhodující při jejich výběru vína.
Lze popsat Vaše vinařství jednou větou?
Jsme malé rodinné vinařství a naším záměrem je produkce špičkových, originálních a typických vín, které ve svém charakteru a senzorickém projevu prokazují svůj původ a jedinečnost.
…………………………………………………………………………………………………..
3 vína doporučená vinařem:
Ryzlink vlašský, 2014, jakostní
Suché bílé víno z viniční tratě Plotny a z naší základní řady Klasik. Lehké až středně svěží víno s jasnými odrůdovými znaky Ryzlinku vlašského, křupavou kyselinou a ovocnou aromatikou. Vhodné na vypití do 2 let.
Cena: 135 Kč
Ryzlink rýnský, 2014, kabinetní
Suché bílé víno z vinice Valtická a z naší rodinné řady Baláž. Víno s pevnou křupavou kyselinou, středně plným ovocným tělem a jasnou svěží citrusovou kyselinou zakončenou dotekem lehké slanosti a minerality. Vhodné na vypití do 3 let.
Cena: 185 Kč
Chardonnay – Sur Lie, Barrique, 2014, pozdní sběr
Suché bílé víno z viniční tratě Pod Slunným vrchem a z naší nejvyšší řady Tannowitz. Velké až opulentní víno s výraznou aromatikou a dlouhotrvajícím patrem. Víno k zvláštním příležitostem, vhodné k dlouhodobé archivaci, ze které bude obrovsky profitovat a umocňovat svůj charakter a senzorický projev.
Cena: 295 Kč