Odrůdově pestré Toskánsko

Listopad, 20.11.2019 09:52

Když se řekne Toskánsko, logicky se spontánně vybavují na mysli velká červená vína odrůdy Sangiovese. Toskánsko každý zná díky vínům Chianti Classico, Vino Nobile di Montepulciano, Brunello di Montalcino nebo třeba Morellino di Scansano. Se zhruba 60 000 hektary vinic je ale tento italský vinařský region pestřejší, než by se na první pohled mohlo zdát. Dokladem budiž dnešní dvě zajímavá vína odrůd Ansonica a Foglia Tonda.

IMG_20191116_143829

Pravidelné čtenáře tohoto blogu dnešní příspěvek nemůže překvapit. K lásce k italským vínům a italským odrůdám jsem se tu už několikrát přiznal. Itálie disponuje nejvíce odrůdami révy na světě a jejich poznávání je tak trochu mé hobby. Nedávno jsem měl apulijské Sussumanielo, sardské Torbato nebo třeba Cococciolu z Abruzza. Tentokrát tedy dvakrát Toskánsko a bílá Ansonica a červená Foglia Tonda.

Ansonica je odrůda, která pravděpodobně pochází ze Sicílie, jelikož dle genetických testů je příbuzná s dalšími zdejšími odrůdami, jako jsou Grillo, Frappato nebo Nerello Mascalese. První zmínky o této odrůdě pochází z roku 1696, ale pozor, na Sicílii se Ansonice neříká Ansonica, ale Inzolia. Každopádně oficiální název, pod kterým je zapsaná v italském registru odrůd je Ansonica. Název je odvozen od výrazně zlatavé barvy hroznů, kterou získávají při dozrávání.

Ansonica je vzácným příkladem bílé odrůdy, která dává až lehce tanická vína. Charakteristickým prvkem je také nízká úroveň kyselosti hroznů, která má během zrání tendenci rychle klesat. Na Sicílii tak musí být vinaři velmi opatrní, aby nelahvovali plochá vína bez potřebné svěžesti. Toskánské verze z ostrovů Elba nebo Giglio jsou koncentrovanější, mají patrný slaný charakter a typicky vyšší alkohol než sicilské verze. To je i případ vína z vinařství La Parrina z přímořské apelace Costa DellArgentario. Ta se nachází na úplném jihu Toskánska.

Ansonica 2017, La Parrina, 14 %       Hodnocení: 90/100

Tohle víno mne bavilo hrozně moc. Zlatavá barva, pronikavější a příjemná a elegantní vůně, která připomíná zralé citrusy, žlutý meloun, meruňky nebo středomořské bylinky. Člověka už samotné přivonění ke skleničce hází na prosluněné toskánské pobřeží, kde by ostatně víno muselo chutnat ještě o stupínek lépe. Chuť je plnější, s výraznější kyselinou, příjemnou ovocností. Parádně vyvážené víno, svou komplexností zcela bez problémů absorbuje na bílé víno přece jen trochu vyšší alkohol. Návyková záležitost, nepodbízivé víno, jasný důkaz o tom, že Toskánsko má co nabídnout i v bílých vínech.

Orientační cena: 340 Kč (Vinotéka U Mouřenína)

IMG_20191116_143942

Název odrůdy Foglia Tonda je odvozen od tvaru jejích listů. V doslovném překladu to totiž znamená „kulatý list“. Jednu dobu prakticky zapomenutá odrůda se dnes alespoň částečně navrací na toskánské vinice. Někdy používaná jako příměs do Sangiovese, protože Foglia Tonda většinou disponuje dostatečnou barevnou intenzitou, co se finálních vín týče. Znovuobjevena byla v roce 1870 ve vinicích vinařství Castello di Brolio, o 100 let později se dočkala zapsání do italského národního registru odrůd. I vzhledem k relativně nevelkým výsadbám (maximálně několik desítek hektarů) je v současnosti její role většinou doplňková v blendu s jinými odrůdami. Jako čistě odrůdové víno Fogliu Tondu nelahvuje moc vinařů. Víno Dalle Nostri Mani je tak celkem zajímavá rarita. Ve srovnání se Sangiovese dává Foglia Tonda vína s relativně nižší kyselinou a jemnějšími tříslovinami, vína se nehodí k delší archivaci.

Foglia Tonda, Dalle Nostre Mani, 12 %        Hodnocení: 85/100

100% Foglia Tonda, z organicky certifikovaného vinařství, nefiltrované víno.  Kategorie IGT Rosso di Toscana, etiketa k mému překvapení postrádá informaci o ročníku. Hodně svěží a lehkonohé víno středně intenzivní rubínové barvy. Ve vůni jsou čisté tóny peckovin, švestek nebo tmavých třešní. Ovoce doplňuje jemná zemitost, náznak tabákových tónů. V chuti šťavnaté a energické, ovoce v kombinaci s pěknou kyselinou, velmi jemné třísloviny. Přímé víno s vysokou pitelností, trochu rustikálnějšího naturálního charakteru. Ze skleničky každopádně mizí slušným tempem.

Orientační cena: 300 Kč (Toskana.cz)

IMG_20191116_145924_232

Toskánsko

Okomentovat:

*

Loading...