Jihoamerická Chardonnay

Květen, 11.05.2020 08:13

Chuť po delší době vyzkoušet jihoamerická Chardonnay se dostavila při listování posledním číslem časopisu Decanter. V rámci zajímavého hodnocení tam řada vín dostala skóre na úrovni skvělého bílého z Burgundska, ale s cenovkou velkého bílého vína z Moravy. Já jsem si nakonec vychutnal svěží a minerální Chardonnay 2018 Aconcagua Costa z vinařství Errazuriz a argentinské Gran Chardonnay 2018 od Domaine Bousquet, z vinice vysazené 1200 metrů nad mořem.

IMG_20200511_085303

Vysoká popularita Chardonnay v posledních dekádách tuto odrůdu dotlačila až do pozice nejpěstovanější bílé odrůdy světa. V letech 1990 až 2010 se plocha vinic s Chardonnay celosvětově ztrojnásobila a v roce 2017 dosáhla podle OIV úctyhodných 211 000 hektarů. Podle genetických analýz Chardonnay vzniklo jako  výsledkem křížení odrůd Gouais Blanc s Pinot noir. Aktuálně je pěstováno v 41 zemích světa, na vinicích po celé Evropě, Jižní i Severní Americe, Austrálii nebo v Jihoafrické republice. Největším producentem Chardonnay jihoamerického kontinentu je Chile.

Na celkové ploše vinic v Chile se Chardonnay s 12 000 hektary podílí asi z 8 %. Chardonnay je tedy v Chile čtvrtou nejoblíbenější odrůdou, hned po Cabernetu Sauvignon, Sauvignonu blanc a Merlotu. V loňském roce místní vinaři nalahvovali asi 91 milionů lahví Chardonnay, v lepší i horší kvalitě. Chile se táhne od severu k jihu jako nudle a vinařsky nabízí hromadu různých oblastí s odlišným mikroklima. Pokud je v Chile řeč o špičkovém Chardonnay, převládají spíše vinařské regiony v severní polovině Chile, ať už jsou to relativně blízko And umístěná údolí Elqui, Limarí a Aconcagua nebo naopak pobřežní oblasti se silným vlivem Pacifického oceánu – Casablanca a San Antonio valley. Posledně jmenované regiony těží z chladného pacifického proudění, což je důvodem, že se tu daří také odrůdám jako Sauvignon blanc nebo Pinot noir. V některých vinařských regionech více ve vnitrozemí si vinaři hrají s lokálním mikroklima a nadmořskou výškou, ve které své vinice vysazují. Ta někdy přesahuje i 2000 metrů nad mořem.

Argentina, to je především slavný vinařský region Mendoza, vyhlášený plnými červenými víny. Červená vína v produkci jasně dominují, v čele s odrůdami jako Malbec, Cabernet Sauvignon, Bonarda nebo Syrah. Svou „success story“ zažívá zejména Malbec, jehož výsadby v Argentině za posledních 15 let vzrostly dvojnásobně a který dnes zabírá 18 % (40 000 hektarů) vinic. Bílá vína tvoří jen necelou pětinu argentinských vín a kromě Chardonnay to jsou odrůdy Pedro Ximenéz a Torrontés. Oproti Chile jsou výsadby Chardonnay v Argentině zhruba poloviční, tedy 6000 hektarů. Ta nejlepší Chardonnay se v Argentině podle mnohých dělají v části Mendozy, které se říká Uco valley, a zejména v rámci zóny Tupungato. A odtud je i dnešní parádně nabušené Chardonnay.

Gran Chardonnay 2018, Domaine Bousquet, 14,5 %       Hodnocení: 90/100

Víno z vinic v nadmořské výšce 1200 metrů nad mořem, z organicky certifikovaných hroznů. Ty se sklízely ručně třetí týden v březnu. Před  lahvováním Chardonnay zrálo 10 měsíců ve francouzských barikových sudech. Víno je také Vegan Friendly:) V tomto případě jde o typické novosvětské Chardonnay plného a robustního těla „full-bodied style“. Vyšší viskozita, slzí po stěnách sklenice a disponuje intenzivní zlatavou barvou. Komplexní ve vůni, s tóny žluté hrušky, broskve, zralých citrusů, bylinek a vanilky.  V chuti opulentní, krémové a uhlazené, s vyzrálým charakterem, ale zároveň příjemnou kyselinou a svěžestí v dochuti. Výraznější projev sudu, ale za mne stále ve snesitelné a příjemné podobě. Jednoznačná volba pro fanoušky výrazných a těžších bílých vín.

Orientační cena: 445 Kč (Kupmeto.cz)

 IMG_20200511_085211

Chardonnay 2018 Aconcagua Costa, Errazuriz, 13 %     Hodnocení: 91/100

Spontánní fermentace a hrozny z vinice Manzanar, položené jen 12 kilometrů od pobřeží Pacifického oceánu. Sklizeň probíhala postupně na konci února a začátkem března. Ročník 2018 byl prý v této části Chile velmi chladný a víno se ve výsledku prezentuje zcela odlišným stylem než předchozí vzorek. Naslepo bych se asi docela potil a nevím, jestli bych to do Chile vůbec poslal. Víno, kde prim hrají zralé, ale svěží ovocné tóny připomínající jablka, žlutý meloun, broskev nebo citrusové plody. Víno zrálo 11 měsíců v použitých francouzských barikových sudech, ale v chuti je projev dřeva minimální. Středně plné, šťavnaté a výrazněji kyselé. Absolutně suché, jeden gram zbytkového cukru. Příjemné ovocné tóny, s velmi jemnou kořenitostí a dlouhým pozvolným odezníváním. Minerální slanost. Chilská odpověď na Chablis!

Orientační cena: 399 Kč (Kupmeto.cz)

IMG_20200511_085232

Chardonnay

Okomentovat:

*

Loading...