Gurdau, aneb Gala alá Kurdějov

Listopad, 9.11.2017 08:54

Poprvé jsem se s projektem Gurdau setkal na konci loňského roku na degustaci Jaromíra Galy ve Vinotéce U Mouřenína. Aktuálně zejména vlašákem proslavený vinař také za projektem stojí a okouzlen terroirem vesničky Kurdějov rozhodl se rozšířit produkci o bílá vína z odrůd, kterým se na vinicích jeho „domácích“ Bavor tolik nedaří. Neodolal jsem a minulý týden si při návštěvě jedné vinotéky pořídil trio vín Pinot blanc 2015, Veltliner 2016 a Riesling 2016. Tři zelené pistole, nabité hodně velkou ráží.

IMG_20171105_074110

„Vždycky jsme si přáli pracovat s odrůdou Ryzlink rýnský. Jsme ale přesvědčeni, že příliš vysoký obsah vápna v půdě, jako je u nás na Pálavě, mu příliš nevyhovuje. Proto jsme v roce 2012 vysadili vinice v Kurdějově, který se nám pro Ryzlink rýnský zdá jako ideální,“ uvádí Jaromír Gala na svých internetových stránkách. Do Kurdějova přitom často jezdil s manželkou, cestou z rodného Kobylí.

Půda v Kurdějově je primárně hlinito-jílovitá, vápenitá spraš, pro Ryzlink rýnský ideální. V minulosti patřil Kurdějov mezi nejvýznamnější vinařské obce na Moravě, před 2. světovou válkou zde bylo kolem 400 hektarů vinic. V roce 2012 to bylo přitom pouhých pět hektarů rozdělených po malých pěstitelích. Ale třeba se situace s příchodem vinařského projetku Gurdau začne postupně měnit a další vinařství začnou obnovovat slávu tohoto vinařsky zapomenutého místa.

„V Kurdějově máme od roku 2012 vysazeno 7,5 hektarů vinic a víc už neplánujeme, z 80 % Ryzlink rýnský, 10 % Veltlínské zelené a 10 % Pinot Blanc. Jméno Gurdau jsme zvolili jako starý německý název obce Kurdějov (bývalé Sudety),“ prozradila pro potřeby tohoto článku manželka Jaromíra Galy Alžběta.

Výsadby jsou mladé, potenciál tak mají do budoucna vína velký. Produkce by se postupně měla dostat až na 30 tisíc lahví ročně. „V současné chvíli prodáváme druhý ročník – 2016. Ročník 2016 nebyl tak horký jako 2015, celý rok byl poměrně deštivý a pak přišlo teplé září. Vína tedy mají výbornou šťavnatou kyselinu,“ doplnila Alžběta Gala. Jako velký fanoušek Ryzlinku rýnského budu tenhle projet v následujících letech se zájmem sledovat. Nedávno jsem tu psal o rýňácích od Neprašů, Gurdau vypadá neméně zajímavě. Jsem rád, že se dle všeho začíná na Moravě začíná ryzlinkově blýskat na lepší časy. Ale pozor, Gurdau není jen RR, třeba i Pinot blanc by rozhodně také neměl ujít Vaší pozornosti.

Veltliner 2016, Gurdau, 12,5 %          Hodnocení: 86/100

Veltlín má světlejší zářivou barvu ve skleničce, na nose je svěží, příjemný, s tóny čerstvého ovoce, jablek, citrónové kůry, meruňky a s jemnou mineralitou. V chuti je víno čisté, vysoce pitelné, šťavnaté, i když s krapet útlejším projevem.  Dochuť je středně dlouhá, dominuje v ní pikantní kombinace citrusových plodů a kyseliny. Víno prostě není tak sebevědomé, jako zbylé dva vzorky, i tak si ale drží velmi slušný standard.

IMG_20171104_132426

Pinot blanc 2015, Gurdau, 13,5 %          Hodnocení: 90/100

Pěkná elegantní barva bílého zlata.  Ve vůni relativně pronikavý, okamžitě vás vtáhne do hry, příjemnou kombinací tónů hrušky, meruňky, žlutého melounu, bílých květin a jemné vanilky. V chuti do sebe všechno zapadá, jednotlivé části tvoří nádherný celek. Víno je plnější a delikátní, s tóny peckovin, kdoule nebo grepu. Ovoce doplňuje špetka vanilky, víno je dlouhé, v závěru s příjemnou kombinací kyseliny a minerální slanosti.

IMG_20171104_132519

Riesling 2016, Gurdau, 12,5 %          Hodnocení: 88/100

Riseling jak má být. Mladý, svěží, hodně do ovocných tónů, s meruňkou, žlutými jablky nebo citrusovými plody, ale nechybí typické bylinkové tóny, něco málo petroleje. Jako byste se koukali na třetí díl Harryho Pottera a řikali si, tenhle klučina začíná pěkně čarovat, ale rád bych ho viděl za pár let. V ústech je víno čisté, krásně harmonické, šťavnaté ovoce v podobě ananasu, meruňky nebo limety ladí s nikterak brutální kyselinou, dochuť je delší, opět s jasně patrnou mineralitou. V mladých keřích se jasně ukazuje potenciál místního terroiru, za pár let se máme na co těšit.

IMG_20171104_132452

Okomentovat:

*

Loading...