Garnacha z Aragonie

Listopad, 3.11.2020 08:46

Není nic neobvyklého, když rodinné vinařství hrdě poukazuje na svou historii. Španělské vinařství Bodegas Tempore jde v tomto ohledu o krok dál a rodinné zástupce rovnou umístilo na etikety svých prestižních červených vín řady Generación. Tři vinařské generace jedné rodiny a čtyři různá vína. Zajímavé portfolio Bodegas Tempore dováží Crianza.cz z jejichž nabídky jsem ochutnal čistou Garnachu Generación 20 a blend odrůd Garnacha-Tempranillo s názvem Generación 46.

IMG_20201022_164759

Na úvod je potřeba uvézt, že číslovka v názvech jednotlivých vín „bohužel“ nepředstavuje ročník vína, ale připomíná rok narození té či oné osoby, které je víno věnováno. Z pohledu současných majitelů vinařství je to tedy dědeček Antonio Aznar (narozený 1920) a tatínek Manuel (1946). Oba se ve svém životě věnovali zejména pěstování révy, samotné vinařství vzniklo až v roce 2002. Dnes vyrábí vína z révy vysazené na 70 hektarech vlastních vinic, které jsou vedeny v organickém režimu. Vinařství vedou sourozenci Paula a Víctor Yago Aznar. Bodegas Tempore najdete v malé obci Lécera, jižně od Zaragozy.

Bodegas Tempore tedy reprezentuje u nás ne tolik známý vinařský region Aragonie (španělsky Aragón). Ten najdete na severovýchodě Španělska, mezi vinařskými regiony Katalánsko a La Rioja. Réva se tu pěstuje po staletí, dlouho to bylo zejména díky místním klášterům. Dnes produkci vín v Aragonii dominují spíše velká vinařství, i když vinařskou scénu v poslední době obohacují i noví menší výrobci rodinného charakteru.

Vládne tu horké kontinentální klima a vinaři v Aragonii tak mají v sortimentu typicky plnější červená vína, případně Rosado z oblíbené odrůdy Garnacha. Tu ve vinicích často doplňuje Cariñena a Tempranillo. Dalšími pěstovanými odrůdami Aragonie jsou Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah nebo Mazuelo. V bílých pak Viura, Macabeo nebo Moscatel. Jak tomu bývá i jinde ve světě, méně známý vinařský region umí nabídnout kvalitní vína za zajímavé ceny. A to je i případ vín od Bodegas Tempore, která kromě eshopu Crianza.cz seženete také v beorunském vinném baru Barrande.

Generación 20 2017, Bodegas Tempore, 14,5 %       Hodnocení: 87/100

V tomto případě jde o 100% Garnachu, ze starých až 75 letých keřů. Fermentace v nerezu, následně zrání 14 měsíců ve francouzských sudech o objemu 500 litrů. Víno má sytější rubínovou barvu, vyšší viskozitu. Vůně je výraznější, kombinuje tmavé ovoce, tmavé třešně, švestky, borůvky nebo lékořici. V chuti středně plné víno, výrazně ovocné, s příjemnou kyselinou a jemnými tříslovinami. Zralé ovoce, jemná kořenitost. Víno má jižanský uhlazený charakter, hutnější, spíše než na uložení je to víno na pití teď. Delší dochuť.

Orientační cena: 390 Kč (Crianza.cz)

IMG_20201103_073846

Generación 46 2017, Bodegas Tempore, 14 %       Hodnocení: 88/100

Cuvée tvořené ze 70 % odrůdou Garnacha a z 30 % odrůdou Tempranillo. Víno zraje 12 měsíců v kombinaci amerických a francouzských 500 litrových sudů. Ve skleničce tmavé rubínové barvy a s bohatou vůní připomínající tmavé třesně, brusinky, fialku, sladké koření jako vanilku nebo marcipán. V chuti je víno živé, s příjemnou tělnatostí a intenzivní ovocností. Moc dobře se pije. Ovoce doplňuje vyšší kyselina, nechybí tóny marcipánu, hřebíčku nebo jemného tabáku. Dochuť je delší, kořenitá, s vystupujícími tříslovinami v závěru. Obě vína mají podobný styl, jsou ze stejného ročníku, 46ka je ale malinko komplexnější a živější ve svém projevu.

Orientační cena: 360 Kč (Crianza.cz)

IMG_20201022_164837

Okomentovat:

*

Loading...