Frankovky z Burgenlandu

Květen, 14.05.2015 06:13

V krátké době ještě jeden příspěvek na téma Frankovka, respektive rakouská Blaufränkisch. Týden na WSET Diploma jsme trávili především v okolí Neziderského jezera, kde se Frankovkám mimořádně daří. Jelikož se řadím mezi fanoušky vín z této odrůdy, bylo nakoupení nějakých vzorečků přímo povinnost. Výsledek? Čtyři lahve, čtyři skvělá vína.

IMG_2927Rakouské Frankovky jsou opravdu pošušňání. Ve všech případech příjemná červená vína, s výraznější kyselinou, nic přezrálého utahaného. Přiměřená práce s dřevem, vína mají elegantní ovocný charakter, pevnou strukturu, vyzrálé tříslo v dochuti. Takhle nějak mají vypadat zajímavá a osobitá moderní červená vína. Všechna vína působí mladistvě, rozhodně bych se nebál jejich kopie uložit do vinotéky na pozdější časy a slavnostní události.

Blaufränkisch 2011, Leithaberg DAC, Markus Altenberger, 13,5 %

Sytá višňová barva, s fialovými odlesky, vyšší viskozita. Výraznější a svěží aromatika. Tóny zralého ovoce, připomínající ostružiny a maliny. Trocha kořenitosti, tabáku. V ústech charakter vína utváří dominantní kyselina, čisté ovocné tóny, brusinky, maliny a trocha zelených paprikových tónů. Z počátku působí víno relativně hodně svíravým dojmem, postupně se více otevřelo. Druhý den lepší než ten první. Tohle víno ještě potřebuje svůj čas, aby ukázalo svou plnou krásu.

Orientační cena: 18 Euro

altenburger

Blaufränkisch 2011, Gesellmann, 14 %

Středně výrazná rubínová barva. Aroma je komplexní, rozvinuté, hřejivé, nabízí zralé lesní ovoce, borůvky, ostružiny, doplněné o zemitější tóny lesního podrostu, lékořici. Chuť je plná, s tóny zralého červeného ovoce, švestek. Svěží kyselina. Příjemná dochuť připomínající sladké koření, trochu čokolády.

Orientační cena: 20 Euro

blaufrankisch

Blaufränkisch 2011, Mittelburgenland DAC, Weingut Hans Igler, 13,5 %

Elegantní rubínová barva, vyšší viskozita. Relativně nenápadné aroma, kombinující tóny černého rybízu, višní nebo malin. Nechybí pikantní pepřové tóny a trocha tabáku. V ústech svěží, působí lehčím dojmem, ale s komplexní, expresivní ovocnou linkou. Koncentrované zralé brusinky, otružiny. Pevné a vyzrálé tříslo, delší dochuť. Velký potenciál.

Orientační cena: 20 Euro

hans-igler

Atanasius Rot 2012, Gut Oggau, 12 %

Toto biodynamické víno není vlastně čistokrevná Frankovka, odrůda ve víně tvoří menší část. Konkrétně jde o cuvée tvořené z 60 % odrůdou Zweigeltrebe a 40 % Frankovou. A je to znát hned na nose. Aroma je lehké, čistě ovocné, s tóny tmavých třešní, malin. Trocha minerality. Při troše představivosti připomíná burgundská vína. Víno zrálo v nerezovém tanku, je jemné, ale bohaté v chuti. Tohle partnerství Zweiglu a Frankovky dopadlo velmi dobře, víno kombinuje eleganci, vysokou pitelnost a hloubku. Cena je pravda posazena trochu výše, ale po téhle lahvi se po otevření doslova zapráší.

Orientační cena: 25 Euro

Okomentovat:

*

Loading...