Frankovky od Maguly

Září, 15.09.2017 06:04

Když přijde na vinaře blbý rok, může se utěšovat jedním. Příští bude určitě mnohem lepší. Někdy to vyjde, jindy zase ne… Blbý a ještě horší ročník potkal slovenské vinařství Víno Magula v letech 2013 a 2014. Réva je sice jak známo rostlina, která dává to nejlepší pod stresem, ale všeho moc škodí… Jaké jsou tedy magulovy Frankovky 2013 a 2014?

IMG_20170829_144949

Frankovku řadím mezi své oblíbené odrůdy, zejména některá vína od našich rakouských sousedů snesou nejpřísnější měřítko kvality. Frankovka také určitě patří mezi nejzajímavější středoevropské odrůdy, pěkná vína se dají najít na Moravě, na Slovensku, v Německu i v Maďarsku. Dobře víte, že jsem velkým fandou Ryzlinku rýnského a Frankovka je, alespoň co se týká typicky vyšší kyseliny, šťavnatého projevu a přímočarého ovocnosti, vlastně takovým červeným „rýňákem“.  Frankovka je také náročná na dobré viniční polohy a potřebuje teplé podmínky pro dozrání do ideálního stavu. V opačném případě totiž vína postrádají komplexnost, harmonii a eleganci.

Díky vzorkům, které mi Vladimír Magula loni a letos poskytl jsem měl vzácnou a zajímavou příležitost ochutnat hned čtyři po sobě jdoucí ročníky jeho Frankovky. V rámci ročníků 2011 až 2014 mi pak z tohoto srovnání jako nejlepší vychází ten prvně jmenovaný a jako relativně nejslabší ten poslední. Vzhledem k velmi náročným podmínkám tohoto roku musel Vladimír Magula udělat přísnou selekci hroznů a v případě Frankovky tak ztráty tvořily 30 % běžné produkce.

„Ročník 2014 sa celkom určite zapíše do histórie ako náročný a vína z neho budú dobrými príkladmi pre autentické ročníkové vína. Mierna zima mala za následok zvýšený tlak múčnatky aj perenospóry ku ktorému sa pridali aj nedostatok slnka a nadpriemerné zrážky, ktoré boli 262 mm nad ročným priemerom. Naša statočná Frankovka to ustála a oberali sme pri krásnom slnečnom počasí 18. a 19. októbra. Nakoniec sme namerali cukornatosť 21,3°N. Nedopadli sme až tak zle, lebo všeobecne sa túto sezónu oberali modré odrody už v septembri a použili sa na Rosé,“ uvádí na svých stránkách Vladimír Magula.

Frankovka 2014, Víno Magula, 12 %          Hodnocení: 85/100

Tohle víno jsem ochutnal už v loňském roce a za ten rok bude hodnocení dost podobné. Víno má tmavší rubínovou barvu, ve vůni je výraznější, s tóny malin, brusinek, rybízu nebo nasládlé kořenitosti připomínající marcipán. V ústech lehčí, se středně výraznou kyselinou, příjemně ovocné tóny, maliny, červený rybíz nebo švestka. Na jednu stranu se dobře pije a mizí ze skleničky, ale přece jen tomu trochu chybí délka, větší komplexnost a elegance, jak si pamatuji u ročníků 2011 a 2012.

IMG_20170829_145002

Frankovka modrá 2013, Víno Magula, 13 %          Hodnocení: 87/100

Opět vůně, která se rozhodně neztratí ani ve velké skleničce. Fajn kombinace zralejšího ovoce, malin, švestky, lehké kořenitosti připomínající hřebíček, nechybí lékořice. V chuti toho 2013ka nabízí více než o rok mladší vzorek. Je také v ústech výrazněji nazrálejší, kulatější. Působí příjemným, vláčným dojmem, ovocné tóny doplňuje podrost a zemitost. V závěru vystupuje hezké delikátní tříslo. Sofistikovanější pití než předchozí vzorek, spíše k aktuálnímu vypití než další archivaci.

IMG_20170829_145041

Okomentovat:

*

Loading...