Esence Toskánska

Listopad, 8.11.2018 07:44

Pokud byste se mne požádali, abych pro Vás poskládal kartónek šesti italských vín od šesti různých vinařů, určitě bych tam zařadil jedno víno od Fattoria Selvapiana. Vinařství reprezentující starou dobrou Itálii, jejich Chianti Bucerchiale a „supertoskánec“ Fornace jsou naprosté pecky. A Vin Santo? Kdyby ho ochutnal medvídek Pú, přestal by být závislý na medu a začal místo něj vehementně sosat tento nebeský mok. Začátkem týdne jsem poprvé ochutnal další víno ze sortimentu vinařství – blend Pomino. I v tomto případě Selvapiana potvrzuje svůj vysoký standard.

IMG_20181104_161417

Fattoria Selvapiana reprezentuje to nejlepší v rámci vín Chianti. Vinařství překvapivě nenajdete v nejprestižnější oblasti Chianti Classico, ale v menším a severněji položeném vinařském regionu – Chianti Rufina. Pro nás dobrá zpráva. Skvělé single Cru víno Chianti Rufina „Bucerchiale“ Riserva díky tomu nestojí žádný velký ranec, co se kvality týče, směle se může rovnat řadě velkých láhví s černým kohoutem na hrdle. Potenciál tohoto vína je bez problémů 10 až 15 let.

Vinařství Fattoria Selvapiana má za sebou více než 180 let existence a stála je v rukou stejné rodiny. Aktuálně ho má na povel Federico Giuntini Masseti, který minulý týden dorazil do Prahy na galadegustaci italských vín. A je to velký charakter, stejně jako jeho vína.

18_gdiv2-050-1200x800

Pomino 2013, Fattoria Selvapiana, 14 %         Hodnocení: 88/100

Toto víno pochází z vinic, které si Federico Giuntini pronajímá v rámci Pomino DOC. Jde o historickou oblast Toskánska, která byla spolu s Chianti Classico, Carmignano a Valdarno Superiore vymezena již v roce 1716. Hrozny pochází z šestihektarové vinice položené v nadmořské výšce 400 metrů, keře tu dosahují průměrného věku 10 let.

Základem vína je odrůda Sangiovese (60 %), doplněná o odrůdy Merlot a Cabernet Sauvignon. Fermentace probíhá spontánně pomocí původních kvasinek, v nerezových tancích. Sangiovese zraje ve velkých sudech z francouzského dubu (25 hl), zbylé odrůdy pak v barikových sudech.

Víno má středně výraznou rubínovou barva. Aroma kombinující paletu tónů od tmavých peckovin, přes květinové tóny až po jemnou kořenitost. Tóny švestky, borůvek, tmavých třešní, lékořice, fialky a jemného pepře a vanilky. V chuti svěží, středně plné, s pěknou hladkou ovocností a přítomným tříslem. V porovnání s ostatními víny od Selvapiany tohle víno působí extrémně suchým a tanickým dojmem. V každém případě velmi osobité, zábavné a velmi pitelné.

IMG_20181104_161406

Okomentovat:

*

Loading...