eCUVEE – Austrálie, Nový Zéland, Burgundsko, Winebot, Fairtrade, Queer

Červen, 25.06.2012 07:00

eCUVEE to je informační směska s osobitým buketem. Některé vinařské státy již mají za sebou sklizeň roku 2012. A jak že todopadlo? VAustrálii zaznamenali vinaři až na výjimky nižší výnosy, údajně nejhorší za poslední pětiletku, ovšem kvalita vín by měla být dobrá. Východ Austrálie negativně ovlivnilo chladné počasí zpočátku sezóny, velmi suché jaro a deště, které vbřeznu přišly těsně před nebo rovnou při sklizni. V regionech na jihu, jako Barrosa nebo údolí McLaren, se urodilo až o 20 % méně hroznů oproti průměru. Velmi nadějně vypadají prý červená zodrůd Cabernet Sauvignon nebo Shiraz. Někde počasí vzalo, jinde přidalo. Vinaři na západě kontinentu jsou spokojeni, hroznů je víc než obvykle. Hodně si slibují zejména od místních Chardonnay.Vinaři z

Nového Zélandu

hlásí jeden znejchladnějších ročníků za posledních 20 let. Velmi studený prosinec a leden způsobily pokles výnosů o 10 – 40 % vzávislosti na oblasti. Slunné počasí vobdobí sklizně však pomohlo ve vinicích zachránit kvalitu. Hrozny jsou menší, než je obvyklé, o to koncentrovanější by měly být. Oproti běžným termínům se sklizeň posunula o dva až tři týdny. Vína ročníku 2012 by měla mít díky chladnějšímu počasí dobrý poměr cukrů a kyselin. Co se týká oblíbených Sauvignonů, tak ty by letos měly mít míň tropického ovoce a více citrusových, broskvových nebo grapefruitových tónů.Zjižní polokoule se teď vrátíme zpět na evropský kontinent. Velký podvod otřásl tradičním francouzských regionem Burgundsko. Jeden zvýznamných négociantů Labouré-Roi byl obviněn ze zakázané manipulace s1,5 milionem lahví vín. Do vín měly být přidávány nepovolené příměsy zjiných apelací, ročníků nebo stolních vín. Zhruba milion lahví mohlo být označeno jiným ročníkem, než jaký byl ve skutečnosti jejich obsah. Na lahvi se například objevilo Meursault 2006, přitom víno pocházelo zhroznů sklizených o dva roky později. Asociace sdružující místní vinaře se bojí možného negativního dopadu na image burgundských vín ve světě. VBurgundsku se vyrábí ročně na 200 milionů lahví vín, znichž rovná polovina míří za hranice Francie. Pokud bude négociant Labouré-Roi nakonec uznán vinným, hrozí mu až dva roky za mřížemi a pokuta vřádu desetitisíců euro. Schválně jestli se také někdy dočkáme podobně tvrdých postihů u šizuňků a podvodníků, kteří podivně manipulují svíny vtuzemsku. Možná by to chtělo na podobné vyčůránky nasadit těžší kalibr. Co takhle speciálního robocopa nebo chcete-li winebota? Srotačním vínometem na šest lahví? Jednoho takového vsoučasnosti prodává majitel vUSA za 7000 dolarů. Ve skutečnosti jde o stojan na víno na 32 lahví, který je vyroben zpoužitých dílů zautomobilů a motorek. Já ho žeru, ale nevím, co by řekla manželka na to, kdybych si ho postavil do kuchyně místo své současné vinotéky.

Olympijské hry

v Londýně se kvapem blíží, začnou téměř přesně za měsíc. Je potřeba tedy doladit poslední oficiální dodavatele produktů a služeb, aby vše bylo jednotné jak má. Občerstvení má na starost McDdonald, nealko nápoje Coca-Cola a pivečko Heineken. Pokud se na svátek sportu a konzumu chystáte a dostanete chuť na víno, pravděpodobně vám ve skleničce přistane oficiální „olympijské víno“. IOC (International Olympic Committee) jeho výběrem pověřila obchodní společnost Bibendum a ta zvolila fairtrade vína zJihoafrické republiky a červené zBrazílie. Kategorie fairtrade vín je vUK vposledních letech stále více populární, loni se jich na ostrovech prodalo 6,5 milionů litrů. Kolekci olympijských vín tvoří bílý Chenin Blanc a růžové (Pinotage+Shiraz+Merlot) od vinařství Stellenrust a již zmíněné brazilské červené zodrůd Shiraz and Tempranillo od vinařství Seival Estate, jehož výběr je odkazem na příští letní olympiádu 2016 vRiu. Olympijská vína budou prodávána v75ml a 18,75ml PET lahvích, cena té menší petky bude necelých 5 liber. Takže vzhůru do plastu.

Na závěr skvělá zpráva pro tuzemské gaye a lesbičky. Vinné sklepy Lechovice se rozhodly udělat jejich život o něco růžovější a připravily pro ně speciální kolekci vín Queer. Dle zástupkyně společnosti firmě ani tak nejde o zisky zprodejů, ale o poukázání na netoleranci ve společnosti a podporu práv menšin. Ano, nejen heterosexuálové mají právo na růžové víno! Vína budou kdostání ve vybraných podnicích vPraze a vpodnikové vinotéce vBrně.

1 komentář:

Anonymous

25. June 2012 13:39

Tomu říkám pozitivní diskriminace IOC,v kategorii fairtrade víno v plastu nemáme vůbec žádnou šanci uspět a neboť v ní vůbec nepůsobíme.-mv-

Okomentovat:

*

Loading...