Drsný svět vína na Netflixu

Leden, 4.01.2021 07:47

Během korony jste už možná stihli na Netflixu shlédnout vše, od Dámského gambitu po Korunu. Pokud už nevíte co, odskočte si na vinice Languedocu nebo čínského regionu Ningxia. Dostanete se tam prostřednictvím dokumentárního seriálu Rotten, konkrétně pak epizody s názvem Reign of Terroir. Zajímavý pohled pod pokličku jihofrancouzské vinařské teroristické skupiny CRAV, na zoufalý boj proti globalizaci a vinným podvodům nebo na nehezké souvislosti produkce čínských vín, která by ráda prorazila na světové trhy.

534585

Languedoc je největší vinařský region Francie, který produkuje moře levných vín horší či lepší kvality. Na ochranu svých zájmů a businessu někteří místní vinaři neváhají sem tam hodit nějakou tu zápalnou láhev, podpálit vinohrad, blokovat dálnice nebo rozsekat sekerou nějaký ten sud s vínem. Zatímco dříve byla jejich nepřítelem číslo jedna levná vína z Alžíru, dnes je to produkce ze Španělska či Itálie. Terčem jejich nevybíravých praktik jsou už po desítky let někteří obchodníci s vínem, ale i vinaři, kteří mají na věc jiný názor.

Ilegální skupinu CRAV, tedy Comité Régional d’Action Viticole, ukazuje dokument velmi zblízka a nutno říci, že jde o partu ostrých hochů. Příkladem budiž majitel jednoho výrobního družstva, který kromě vinařství provozuje noční klub pro swingers party. Když člověk vidí všechny ty zapálené pneumatiky, zápalné láhve a podomácku vyrobené výbušniny, zpětně musí ocenit kultivovanou reakci moravských vinařů na podvody se sudovým vínem:)

Ale zpět do Languedocu. Někteří tamější vinaři v souvislosti s poklesem domácí spotřeby paradoxně vidí spásu v Číně, která by se ovšem v budoucnu chtěla sama výrazněji prosadit s exportem vlastních vín. Ta aktuálně nemají důvěru zákazníků, ale to by měly změnit mimo jiné nové velkorysé a ambiciózní projekty v regionu Ningxia. Krátký pohled za oponu čínského vinařského průmyslu je neméně zajímavý jako potetovaní jihofrancouzští fanatici vína.

Toť velmi stručně o tématech zajímavého dokumentu. Rotten: Reign of Terroir je příjemný vánoční dáreček od Netflixu, necelou hodinu trvající podívaná rozhodně stojí za shlédnutí, bonusem navíc jsou určitě české titulky.

Jo s připíjím na zdraví a pohodu v roce 2021!

Okomentovat:

*

Loading...