Dovozce osoba nežádoucí a dvě vína od Springerů

Srpen, 31.08.2018 08:55

Původně jsem tento příspěvek chtěl věnovat výhradně dvěma vínům vinařství Springer a Stapleton & Springer, ale dovolím si malou odbočku na téma těžký život dovozcův. Dostat se totiž tak říkajíc „k lizu“ může být paradoxně někdy problém. Zažil jsem trauma osoby diskriminované na základě pracovního zařazení.

IMG_20180829_165832

Tenhle blog píši již více než sedm let a moje láska k vínu trvá ještě déle. Jak jistě víte, poslední rok a půl se vínu věnuji také jako zaměstnanec společnosti dovážející italské víno. Co je na vínu zábava, to je ochutnávání, ochutnávání a ochutnávání, setkávání se u vína, sdílení různých pohledů a zkušeností, lehce ovíněné tlachání. Proto, když je čas, jezdím za vinaři, chodím po vinařských akcích a se zájmem navštěvuji degustace všeho druhu. Pozitivní energii se tady po vzoru Jana Zákopčaníka snažím sdílet mezi vás. Slunce a víno v duši! Víno nás spojuje!

Tento týden se mi ale stala taková ošklivá nepěkná věc. Poprvé jsem byl jedním z dovozců odmítnut jako účastník jeho degustace. Mikuláš Duda? Ten dovozce? Ne díky… No pěkně děkuju. A to jsem si chtěl samozřejmě zaplatit vstupné, chovat se spořádaně, při ochutnávání vín hlasitě nesrkat, v žádném případě nelepit žvýkačku zespodu stolu. Každý má samozřejmě právo vybrat si, komu chce prezentovat svá vína, píšu o tom jenom proto, že mne to nakrklo, jelikož mám zrovna německý ryzlinky rád a to je jako kdyby vás na pouti někdo odmítl pustit na autodrom a ještě vám rozšlapal cukrovou vatu.

Naštěstí snad jedna vlaštovka ještě jaro nedělá, je poměrně dost lidí z branže, se kterými máme velmi korektní, nevyhrocené a doufám nad věcí na pohodu vztahy. Velmi si vážím toho, když někdy náhodou někdo z kolegů zavítá na mou degustaci nebo na stánek v rámci vinných akcí typu Praha pije víno a poskytne mi svůj pohled na vína. Čestně prohlašuji, že na mých degustacích mají dveře otevřené dovozci, vývozci, vinaři, négocianti, hokynáři i pojistní makléři. Rád si nad sklenkou vína potykám s každým. Víc lásky na tom českém vinném rybníčku…

Dost bylo bulváru a teď ke slíbeným dvěma lahvím. Jednu jsem dostal darem, druhou si koupil. Jedna mi udělala velkou radost, druhá moc ne. V jedné bylo bílé víno, v druhé červené. Obě vína jsou z Bořetic a na obou je uvedeno jméno Springer.

Chardonnay 2017 Bratáčky, Stapleton & Springer, 13 %         Hodnocení: 90/100

Víno zraje na francouzských barrique sudech FF 2x500L a na kvasinkách. Provádí se i battonage, nefiltrováno, nečiřeno. Celkem nalahvováno 1200 lahví, moje měla pořadové číslo 57. Musím říci, že tohle víno mne bavilo moc. Doslova z něj vyzařuje pozitivní energie. Na nose voňavé, s tóny hrušky, bílé broskve, zralých citrusů. V chuti čisté, příjemné, slušně dlouhé. Plnější, s tóny tropického ovoce, hrušky, koření, s pěknou kyselinou, vyvážené. Působí trochu živelně, vybavím si spoustu elegantnějších Chardonnay, ale tohle vás prostě chytne a nepustí.

Orientační cena: 600 Kč (Stapleton & Springer)

IMG_20180829_170019

Pinot noir 2012 Family Reserve, Springer, 12,5 %        Hodnocení: 85/100

Víno ve výběru z hroznů, zrání 10 měsíců ve francouzských dubových sudech a na jemných kvasničných kalech. 1333 vyrobených lahví, část z nich toho času v supermarketech Penny. Víno jsem koupil po velice dobré zkušenosti s Merlotem 2013 od stejného výrobce. Tady to ale úplně nebylo ono. Ve vůni je víno celkem pronikavé, s relativně divokým projevem, který u mne evokoval kombinaci červených peckovin, přes tóny připomínající zelenou papriku nebo marcipán. V chuti středně plné, s jemným tříslem, střední kyselinou, tóny červeného rybízu, třešní, doplněné o nasládlou kořenitost. Celek postrádá eleganci, víno nemá drive. Stálo by za zkoušku vertikálně porovnat s dalšími ročníky, na které lze v Penny narazit.

Orientační cena: 299 Kč (Penny market)

IMG_20180829_170046

1 komentář:

Miroslav Kubeš

2. September 2018 22:56

Vážený pane Dudo,
tím kdo pořádal zmiňovanou degustaci vinařství GH von Mumm a Schloss Johannisberg, na kterou jste námi nebyl pozván a následně jste v článku lživě uvedl že jste nebyl vítán, resp. byl jste „odmítnut“ je společnost VINO-WEIN s.r.o. kterou jako jednatel zastupuje má osoba.
Rád bych tedy reagoval na váš, jak jste sám nazval „bulvární“ úvod k článku.
Mám jen tři důvody, pro které na váš pláč reaguji a těmi jsou jednak očista jména další dovozní společnosti která v minulém týdnu rovněž pořádala v Praze degustaci „německých ryzlinků“, za druhé skutečnost, že jste uvedl do nepříjemné situace člověka, kterého si velmi vážím a který vám v dobré víře a neznalosti skutečnosti nabídl účast na zmiňované akci, třetím důvodem je fakt, že prostě lžete.
Na degustaci o které píšete a o kterou jste projevil zájem pouhý den před jejím pořádáním, jsem vám byl po přečtení pár vašich článku o víně ochoten vytvořit další místo, ačkoliv zmiňovaná degustace byla vyprodaná již týden dopředu a naše kapacita byla překročena o 10 účastníků. Je tedy zcela jasné, že každý další účastník by byl na úkor kvality degustace a pohodlí zákazníků kteří se včas registrovali. Přesto jsem vám místo nabídl, což jsem schopen doložit fotodokumentací korespondence s naším společným kamarádem, který vás pozval. Vy jste pouze jako zhrzená žena účast odmítl, patrně protože jste buď neměl téma pro váš blog, nebo máte prostě jen pocit, že jste ve světě vína natolik VIP, že by jste měl mít přístup na každou degustaci, která je v Praze pořádána.
Váš v článku naznačovaný důvod že jste nebyl přijat z důvodu obav z konkurence je zcela nesmyslný, protože až do středy 29/8/2018 jsme neměli ani tušení, že společnosti pro kterou pracujete vůbec existuje.
S pozdravem

Miroslav Kubeš
Jednatel
VINO WEIN s.r.o.
Vřesová 678/7
181 00 Praha 8
M +420 776 784 100
E miroslav.kubes@vino-wine.eu
W http://www.vino-wine.eu

Okomentovat:

*

Loading...