Domácí tramínový kvintet

Září, 30.09.2015 07:58

Tramín červený buď milujete nebo vás nechává absolutně chladným. Nic mezitím prakticky není možné, s ohledem na exotickou projev a intenzitu aromat typických pro vína této odrůdy. Řada lidí nad tramínem ohrnuje nos a považuje ho za jakési dámské pití. Z podobných soudů ale spíš hovoří neznalost. Ano, tramín je jedna z mála odrůd, které sluší i nějaký ten zbytkový cukr a sladkost na jazyku. Častý nešvar tuzemských bílých vín, tak v tomto případě nemusí být vůbec na škodu.

traminy

Osobně můžu říci, že k tramínům chovám s přibývajícími vinnými zkušenostmi (a možná i věkem:)) stále větší obdiv. Není pro mne samozřejmě každodenní radostí, nemažu si ho tzv. každé ráno na chleba, ale kdykoliv se naskytne možnost na nějaké degustaci či akci zajímavý tramín třeba z Alsaska ochutnat, tak nevynechám. A pěkných elegantních tramínů rozhodně nejsou vagóny. Odrůda je poměrně náročná na pěstování, práce s ní není jednoduchá ve vinici ani ve sklepě. Pokud víno postrádá harmonii nebo strukturu, může se velmi rychle změnit v unylou a nudnou záležitost. Na druhou stranu skvělé tramíny lze ochutnat napříč celým spektrem bílých vín, od svěžích suchých, plnějších polosuchých či polosladkých vín s vyšším zbytkovým cukrem až po přírodně sladká vína.

Je zajímavé, že ačkoliv je tramín všeobecně známou a respektovanou odrůdou, nikde na světě nemá postavení dominantní odrůdy. Asi nejblíže má tomuto statusu v Alsasku, kde se ale o tento titul dělí s ryzlinkem a částečně také rulandou šedou. Většími výsadbami tramínu pak disponuje Itálie, Moldávie nebo Německo. Z Nového světa je to zejména Austrálie a USA.

V tuzemsku je Tramín červený až 14. nejrozšířenější odrůdou, se zhruba 630 hektary osázené plochy. Je zajímavé, že v kategorii aromatických bílých vín u konzumentů žije v jakémsi stínu Muškátu moravského a Pálavy, které mu ovšem vy výsadbách hledí s velkým odstupem na záda. Při toulkách po Moravě na tramín můžete narazit prakticky všude, vysazen je sice nejvíce na Mikulovsku, ale své zastoupení má i na Znojemsku, Velkopavlovicku nebo na Slovácku. A ani do budoucna to u nás s tramínem nevypadá špatně, v letech 2010 až 2013 se nově usídlil na 55 hektarech.

Dnešní pětice vín jasně dokládá již zmíněnou pestrost stylů, jakými se mohou vinaři s tramínem prezentovat. Na jednom pólu dnes stojí přísně suchý a pikantní Tramín 2014 od vinařství Krásná hora, na zcela opačné straně pak polosladký Tramín červený 2014 od Vinařství Volařík. Kdo čte tento blog pravidelněji ví, že jsem velkým fanouškem suchých bílých, v tomto případě ale trochu netradičně dávám přednost komplexnější, odrůdově typičtější a elegantní nasládlé variantě. Více o pěti vínech v následujících poznámkách.

Tramín červený 2014, Vinařství Volařík, 12,5 %           Hodnocení: 87/100 bodů

Viniční trať Plotny, polosladké víno ve výběru z hroznů. Sytější zlatavá barva. Komplexní a bohatá aromatika, ve které nechybí sladší medové tóny, meruňka, zimolez, liči nebo kořenité tóny připomínající vanilku a hřebíček. Chuť je nasládlá, s vyšším zbytkovým cukrem, najdeme v ní medové nebo sirupové tóny žlutého melounu a hrušky. Koncentrované, delší, příjemně pitelné.

Orientační cena: 239 Kč

volarik-tramin

Tramín červený 2013 Flower Line, Mikrosvín Mikulov, 13 %           Hodnocení: 86/100 bodů

Suché víno v pozdním sběru. Barva ve skleničce je středně výrazná, připomíná bílé zlato. Příjemná odrůdová aromatika s tóny exotického koření, bylinek, čajové růže. V ústech je Tramín relativně robustní, vyvážený, kyseliny a zbytkový cukr v harmonii. Celkově víno působí relativně svěžím dojmem, s výraznějšími exotickými tóny pomerančů, ananasu nebo liči doplněných o kořenitost a tóny růže. Příjemně dlouhé.

Orientační cena: 219 Kč

mikrosvin-tramin

Tramín 2014, Mělnické vinařství Kraus, 14 %           Hodnocení: 84/100 bodů

Polosuché víno se světlejší a jiskrnou žlutou barvou. Aroma nezapře typický odrůdový charakter, víno kombinuje ovocné tóny připomínající meruňky nebo citrusy s tóny čajové růže. V ústech víno působí uhlazeně, plnějším dojmem, s kořenitými tóny, bylinkami, broskví nebo fialkou. V dochuti lehká hořčinka, patrný vyšší alkohol.

Orientační cena: 189 Kč

IMG_3282

Tramín červený 2013 Harmony, Vinselekt Michlovský, 13,5%           Hodnocení: 81/100 bodů

Polosuché víno, světlejší citronově žluté barvy. Na tramín netradičně nenápadné aroma, s jemnými tóny připomínajícími lipový med, citrusy nebo chlebovinku. V ústech říznější, ocelová kyselina, přímočaré, spíše kratší. Objevují se limetky, trocha exotického koření, bylinek. Může dobře fungovat v gastronomii, víno na celý večer to spíše není.

Orientančí cena: 195 Kč

michlovsky-tramin

Tramín 2014, Vinařství Krásná hora, 12 %           Hodnocení: 80/100 bodů

Jemně zlatavá barva ve skleničce. Spíše decentní kořenitá vůně, s nádechem minerality. Trocha bílého ovoce. V ústech svěží, lehké, postavené na pikantní kyselině. Tóny připomínající citrusy, jablka, trochu kořenitosti. Jednodušší, kratší.

Orientančí cena: 185 Kč

krasna-hora-tramin

Okomentovat:

*

Loading...