Dobrý ročník 2013?

Prosinec, 20.12.2013 09:06

Rok 2013 pomalu končí, jaký byl zpohledu vinařů? Byl letopočet střináctkou na konci povedeným ročníkem nebo obdobím, na které co nejlépe zapomenout? A sjakými plány vstupují vinaři do roku příštího? Stejně jako před rokem jsem si připravil krátkou anketu a požádal o její vyplnění tuzemské vinaře. Odpovědí se mi nakonec sešlo něco přes tři desítky. Tady jsou ty nejzajímavější výsledky.

Po hodně problematickém roku 2012, to letos srozmary počasí nebylo tak dramatické. Na otázku „jaký byl zVašeho vinařského pohledu rok 2013?“ vinaři nejčastěji odpověděli dobrý (41 %) nebo průměrný (32 %). Jen sedm vinařů z35 považuje uplynulý rok za velmi dobrý. Ačkoliv je na hodnocení samotných vín ročníku 2013 ještě tak nějak brzy, při hodnocení podmínek a průběhu roku tak převládá mezi vinaři celkem spokojenost.Optimističtí jsou pak oslovení vinaři votázce množství dosažené produkce. Nejčastěji vinaři odpověděli, že vyrobí zhruba stejně vína jako vloňském roce (41 %), velká část znich pak očekává meziroční nárůst produkce až o čtvrtinu (12 vinařů z34). Jen tři vinaři vrámci ankety počítají sopačnou situací, tedy s poklesem produkce. Výpadky poměrně běžné vloňském roce, způsobené zejména nečekanými jarním imrazy, tak letos vinaře až na výjimky zřejmě nepostihly. Jen pro srovnání, když jsem se na stejnou otázku vinařů ptal loni, tak v porovnání s ročníkem 2011 očekávalo hned 51 % vinařů pokles produkce. Za letošní rok už známe výsledky všech oborových anket. Vinařstvím roku se ve stejnojmenné anketě stal Znovín Znojmo, konkurenčním Vinařem roku pak Jožka Valihrach. Nedalo mi a zeptal jsem se vinařů vrámci vlastní ankety i na to, zda je na tuzemské vinařské scéně někdo, kdo by si zasloužil titul Osobnost roku 2013. Jména padla nakonec různá, svůj věhlas nakonec potvrdil právě Jožka Valihrach (čtyři nominace). U jeho jména padala slova jako výjimečná osobnost, poctivost, slušný člověk a výborný vinař. Po dvou nominacích ještě posbírali nedávno zesnulý prof. Vilém Kraus, Lubomír Glos (který letos slaví 80. narozeniny) a pak také Petr Nejedlík.

Bílé odrůdy vládnou novým výsadbám

Na otázku ohledně nové výsadby vpříštím roce, kladně odpovědělo 13 z33 vinařů. Podobné číslo jako vloňském roce. A jaké odrůdy se budou vysazovat? Například PATRIA Kobylí plánuje výsadbu na devíti hektarech svých vinic, konkrétně půjde o Rulandské bílé, Veltlínské zelené a Muškát moravský. Vinařství Dva duby zDolních Kounic zase připravuje „expanzi“ a na 4,5 hektarech vysadit zejména – Frankovka, Pinot noir a Sylvánské zelené. Vrámci plánů dalších vinařů se nejčastěji objevují odrůdy Tramín červený, Sauvignon, Ryzlink vlašský nebo Veltlínské zelené. Tady je přehled výsadby některých vinařů:0,8 ha – SauvignonNATURVINI0,5 ha – Tramín červenýHana Mádlová1 ha – Ryzlink vlašský, Pálava, Hibernal, Tramín červený, ChardonnayVinařství Šlichta1,2 ha – Ryzlink vlašskýGala Vinařství1,5 ha – Hibernal, Muškát žlutýVinařství Kern4,5 ha – Frankovka, Pinot noir, Sylvánské zelené (možná Neuburské) … Později Svatovavřinecké, MalvaziiDva duby9 ha – Rulandské bílé, Veltlínské zelené, Muškát moravský Patria KobylíVětšina vinařů kromě výsadby hodlá vpříštím roce investovat do vybavení, prostor či techniky svého vinařství (19 z34 vinařství). Konkrétně Vinařství Dva duby do budovy svého vinařství, Leoš Horák zVrbice chce pořídit kalolis a zafinancovat skladovací halu. Vinařství Petr Skoupil zVelkých Bílovic má zase vmerku nový kombajn.

Sáhneme hlouběji do kapsy?

No a jak se to všechno výše uvedené promítne do cen vín vpříštím roce? Máme se obávat nějakého razantnějšího zdražování? Hned 24 z33 vinařů (73 %), kteří na tuto otázku odpověděli, se dušuje, že zachová zhruba stejnou cenovou hladinu vín, jako vletošním roce. Šest vinařů plánuje zdražit část svého portfolia a jeden vinař se přiznal kplošnému zdražení. Naopak zlevnit část své produkce hodlá jeden zrespondentů, odpovědi poskytl anonymně, takže se jeho totožnost zůstává neznámá. Výsledky ankety jsou poměrně pozitivní, vypadá to, že co se týká vín, bude 2013 solidním rokem. Zatím jsem ani jinde vmédiích či prohlášeních vinařů nezaznamenal nějaké extrémní výkřiky nadšení o mimořádnosti uplynulého roku, ale třeba ktomu dojde později, jako tomu například bylo u ročníku 2010. Důležité pro řadu vinařů jistě je, že po hubeném roku 2012 přišel tak nějak „standardní“ rok 2013 a bude možné doplnit sklepy, obnovit běžnou produkci.Děkuji zúčastněným vinařům za jejich odpovědi a přeju jim do roku 2014 minimálně dobrý ročník!

Okomentovat:

*

Loading...