Do sklepa na Čtvrtě a do altánu na Skale

Srpen, 10.08.2022 09:13

Minulý pátek jsme se cestou na mutěnický Autentikfest zastavili v Bořeticích, abychom zde navštívili dvě vinařství, které spojuje špičková kvalita červených vín, ale i stejné příjmení vinaře v názvu. Dallas proslavili Ewingové, toskánská vína rod Antinori a Bořetice zase mají vinařskou rodinu Springerů. Obec leží uprostřed vinařské oblasti Modré hory, která je vyhlášená zejména skvělými podmínkami pro pěstování modrých odrůd. Zatímco ve vinařství Jaroslava Springera se soustředí zejména na Pinotu noir, Pavel Springer své láhve plní Frankovkami, Merlotem nebo vyhlášenými Bordeaux blendy.

IMG_20220805_143214

Dusno a vedro na chcípnutí s teplotami vysoce nad 30 stupňů nás rozhodně nemohly odradit od ochutnávky skvělých červených vín. Lehce po poledni jsme proto přistáli na dvoře vinařství Stapleton-Springer, kde nás radostně uvítal Tomáš Springer. Právě se vracel z vinice, takže těžko říci, zda se více těšil na naši společnost, nebo příjemné klima vychlazeného sklepa.

Vinařství Stapleton-Springer vzniklo v roce 2004 jako společný projekt Jaroslava Springera a amerických bratrů Benjamina a Craiga Stapletonových.  Jak se říká nic netrvá věčně a tak i toto pro tuzemsko netradiční americko-české vinařské spojení aktuálně končí. Obě strany se domluvily, že půjdou výhradně svou cestou. Pro milovníky bořetických Pinotů a Chardonnay by se nemělo příliš změnit, skvělá bílá a červená vína z tratí Záhřebenské nebo Čtvrtě budou dál k dispozici pod značkou vinařství Jaroslava Springera.

Vinice Jaroslava Springera jsou obdělávány v režimu BIO, od roku 2007 jsou vína certifikována. Ve sklepě se v hojné míře používají francouzské sudy François Frères. V rámci ochutnávky jsme si srovnali zejména vína ročníků 2020 a 2018. Zajímavým začátkem byla ochutnávka dvou mladých Chardonnay 2020 z tratí Zábřebenské a Čtvrtě. Prvně jmenované víno s tóny lučních bylin, peckového ovoce a jemné vanilky. V chuti pak zejména o kombinaci výraznější minerality a svěží kyseliny, zatímco Chardonnay Čtvrtě o kulatějším, tělnatějším projevu s bohatými ovocnými tóny připomínajícími grep, broskev nebo nektarinky. Osobně mírně preferuji říznost a potenciál prvního vína.

IMG_20220805_141118

Novinkou v portfoliu vinařství je Pinot noir 2020 z viniční trati Záhřebenské. Víno bylo v plánu již v ročníku 2019, ale kroupy si vybrali ve vinohradu krutou daň. Velmi příjemný Pinot noir, hodně světlé barvy ve skleničce, se svěžími tóny drobného červeného peckového ovoce, doplněné o jemnou fialku. Energické pití s příjemnou kyselinou, lehce minerální v závěru. Geniální červené na léto! Podobného ražení byl i Pinot noir 2020, tedy jakýsi úvod do červeného sortimentu vinařství. Skvěle pitelný a osobitý!

To Pinot noir 2020 Čtvrtě je víno s koncentrovanou chutí, bohatým ovocným projevem připomínajícím tmavé třešně, maliny a tóny sladkého koření. Oproti dvěma předchozím vínům, které si skvěle vychutnáte již nyní, tak Čtvrtě potřebují ještě pár let, aby naplno rozvinuly svůj aromatický potenciál a charakter. Víno má dobrou strukturu, je srovnané má velmi slušnou délku. Jakým směrem se Čtvrtě na láhvi vyvíjí hned následně ukázala verze vína v ročníku 2018. Šťavnaté víno, kde ovocné tóny v chuti doplňuje jemná zemitost, tabák a tóny fialky.

Absolutně nejzajímavějším vínem celé degustace pro mne bylo Roučí 2018. Ve skleničce s výraznější rubínovou barvou, s bohatou vůní zralých peckovin a koření. V chuti lehce nakouřené tóny, připomínající až uzené, kombinace tmavého a červeného peckového ovoce, krásně vyvážený projev a elegantní třísloviny. Dlouhé a elegantní víno s dalším prostorem zlepšovat se na láhvi.

IMG_20220805_140746

Do altánu na Skale

Ve sklepní uličce nedaleko od hotelu Kraví hora pak sídlí Vinařství Springer vinaře Pavla Springera. Ten nás kolem čtvré odpolední uvítal v dřevěném altánu přímo naproti svému sklepu. K dispozici má Pavel Springer pět hektarů vinic v trati Skale, ze které ročně vyprodukuje kolem 25 000 lahví čistě odrůdových vín a bílých nebo červených cuvée. Réva je obdělávána v bio režimu, výnosy jsou přísně redukovány a sklizeň probíhá pouze ručně. I v tomto případě je vinařství známé především červenými víny, ale vyhledávaná jsou i některá bílá vína vinařství Springer, v čele s bílým cuvée CHASY.

To přišlo na řadu hned po úvodním lehčím Neuburském 2018. Báječné komplexní bílé cuvée CHASY 2015 tvoří kombinace 50 % Chardonnay, 40 % Sylvánské zelené a 10 % Ryzlink rýnský. Víno, které zrálo částečně v nových dubových sudech, u kterého proběhla šestiměsíční battonage. Odzbrojující už na nose, se svůdnou a výraznou kombinací tónů zralých citrusů, lučních bylin a heřmánku, a sladkou kořenitostí vanilky. Příjemně nazrálé, v chuti skvěle vyvážené, plnější s kombinací peckového ovoce, citrusů a vyšší kyseliny. Delší minerální závěr.

IMG_20220805_172619

Co je bez debat potřeba ochutnat z vinařství Springer, jsou Frankovky. Jedna z mých oblíbených odrůd se představila ve dvou odlišných provedeních. Svěží, energická Frankovka 2020 nabízí bohatou škálu ovocných tónů, připomínajících švestku nebo brusinky, ale také tóny fialky a hřebíčku. Středně plná, s ostřejší kyselinou, skvělou pitelností. To Frankovka 2019 Family Reserve je o plnosti a komplexnosti, s koncentrovanými ovocnými tóny a zakulaceným charakterem po osmnáctiměsíčním zrání v sudech Seguin Moreau. Lehká nakouřenost, mineralita a dlouhý závěr!

Vlajková loď vinařství je červené cuvée SKALE, které jsme si mohli srovnat ve dvou posledních ročnících 2017 a 2016. Mladší víno je tvořené kombinací 60 % Merlotu a 40 % Cabernetu Sauvignon, 18 měsíců zrání v barikových sudech. Podíl nových sudů byl v tomto případě 50 %. Víno, které je hodně o koncentraci a svalech, tónech sušených plodů, stylem připomínající až Amarone z Itálie. Výrazně více se mi líbil elegantnější a vrstevnatější styl vína SKALE 2016. V tomto případě je podíl obou odrůd obrácený, tedy s 60 % Cabernetu Sauvignon. Víno je komplexní, nabízí tóny švestek, černého rybízu, lékořice nebo fialek. V chuti harmonie, elegance a noblesní tříslo. Víno, které se ve skleničce postupně krásně otevíralo, což Pavel Springer okomentoval tak, že „Skale je nejlepší třetí den od otevření.“ Takže prosím vás, příště to SKALE okamžitě nevdechněte, ale nechte si ho 72 hodin otevřené v lednici a choďte se na něj pravidelně dívat.

IMG_20220805_173815

S Pavlem jsme se podívali i do sklepa, kde jsme ochutnali některé zajímavé vzorky ze sudů, včetně šťavnatého Pinotu noir a také pěkného Ryzlinku rýnského. První návštěva u Pavla Springera a ačkoliv jsme neměli vzájemně z návštěvy asi žádná konkrétní očekávání, nakonec se dlouze povídalo nejen o víně a odjížděli jsme po mnoha hodinách s úsměvem na tvářích. Třešničkou na dortu bylo úžasné SKALE 2008 z magnum láhve, které jsme ochutnávali a ochutnávali, až z něj nakonec nezbylo vůbec nic. Na toto úžasné bořetické odpoledne asi díky oběma vinařům jen tak nezapomeneme.

IMG_20220805_174505

………………………………………………

Líbil se Vám tento příspěvek? Máte rádi blog Podkorkem? Můžete přispět na jeho další rozvoj. Více.

Okomentovat:

*

Loading...