Devatenáctky z Gurdau

Duben, 1.04.2021 07:41

Obě mladá vína ročníku 2019 jsem poprvé ochutnal loni v srpnu na romantické vyhlídce v trati Vinohrádky, hned vedle místa, kde vzniká nová budova vinařství Gurdau. S odstupem času jsem se k vínům vrátil a musím říci, že i bez panoramatického výhledu na kurdějovské svahy a vůně letní vinice tato vína chutnají skvěle. Vypíchnout musím zejména Riesling 2019 s úžasným koncentrovaným meruňkovým projevem.

IMG_20210327_124218

Historie vinařského projektu Gurdau sahá do roku 2012 a ještě mu tedy není ani deset. Každopádně vinařství se ve velmi krátké době vyšvihlo mezi nejzajímavější tuzemské výrobce a vysoký standard vín si drží napříč ročníky. Navzdory pandemii budou moci letos v Gurdau slavit, tedy pokud se podaří dotáhnout stavbu architektonicky unikátního provozu vinařství přímo na vinici Vinohrádky nad obcí Kurdějov. „Trať s dominantní polohou přímo nad gotickým kostelem – spatříte ji hned, jak projedete serpentinami od Hustopečí. Tuto dechberoucí polohu jsme vybrali pro stavbu vinařského domu, který vyroste uprostřed vinic a dohlédnete z něj až na Pálavu.“

Vinařství Gurdau v Kurdějově obhospodařuje něco přes sedm hektarů vinic a vlajkovou lodí je Ryzlink rýnský, který tvoří hned 80 % výsadeb. Odrůda je zastoupena ve všech třech viničních tratích vinařství Gurdau, tedy Lipiny, Stará hora a Vinohrádky a v budoucnu se počítá, že každá z nich bude mít i své víno, které bude odrážet specifický terroir.

Ve velké míře jde o mladé výsadby, réva tak představuje velký potenciál do dalších let. Aktuálně v sortimentu najdete Ryzlink rýnský v podobě klasického suchého vína, sladký výběr z bobulí a také novinku šumivý Riesling dělaný tradiční metodou druhotného kvašení v láhvi. Víno, které je v tuto chvíli prakticky vyprodáno. Nestihl jsem ochutnat, ale snad se na něj podíváme někdy příště.

Roční produkce vinařství Gurdau aktuálně čítá zhruba 20 000 lahví a Ryzlink rýnský, v nabídce doplňuje Pinot blanc a Veltlínské zelené.

Riesling 2019, Gurdau, 13 %    Hodnocení: 90/100

Hodně sebevědomý Riesling, který vás jako magnet na první přivonění pevně přitáhne ke sklenici. Světlejší slamově žlutá barva se zlatavými odlesky. Vůně je bohatá, s koncentrovaným meruňkovým tónem, který doplňují tóny mirabelek, grepu, pomerančů a s nádechem lučních bylin. Chuť plynule navazuje na vůni, víno působí středně plným dojmem, je perfektně vyvážené a nabízí sexy kombinaci výrazných ovocných tónů a příjemně svěží kyseliny. Dobrá perzistence, dlouhá dochuť, vystupují v ní meruňky a citrusové ovoce, nechybí jemná minerální slanost v kombinaci s fajn kyselostí. Velmi mladisvtý projev, víno s potenciálem dalšího zrání!

IMG_20210327_124243

Veltliner 2019, Gurdau, 13,5 %    Hodnocení: 88/100

Veltlín, který naslepo snadno pošlete do Rakouska. Ve skleničce se světlejší slámově žlutou barvou, na nose s jemnou a svůdnou vůní, ve které najdete tóny žlutých jablek, broskve nebo ananasu. Ovocnou složku pak doplňují příjemné herbální tóny. V chuti je Veltliner svěží, suchý, s výraznější kyselinou a příjemnou ovocnou strukturou. Objevíte tóny limetky, citronové kůry a jablek. Delší dochuť. V úplném závěru celkem ostré pití, formované svěžími citrusy, jemnou minerální slaností v kombinaci s říznou kyselostí.

IMG_20210327_124146

Loading...