Devadesátky ze supermarketu

Listopad, 26.11.2019 08:44

Po delší době jsem se vydal na lov do supermarketů. Páteční odpoledne jsem objel berounský hypermarket Albert, Billu, Penny Market a Kaufland. Pátral jsem po vínech Zámeckého vinařství Bzenec, která v soutěži Prague Wine Trophy slušně nakládají nejen české konkurenci. Toužil jsem ochutnat zejména Ryzlink vlašský 2018 řady Herbarium Moravicum, kterému odborná porota v aktuálním 4. letošním kole nadělila prosím pěkně 94,8 bodů a udělala z něj nejlepší vlašák z Moravy.

IMG_20191123_134531

Řadu vín Herbarium Moravicum najdete prakticky ve všech výše jmenovaných obchodech, nicméně vlašáček s titulem Prague Wine Champion nebyl v regálu ani jednoho z nich. Zajímala mne také Frankovka 2018 stejné řady, která vyfasovala 87,5 bodů a Prague Gold. Ze Zámeckého vinařství Bzenec jsem toužil i po Frankovce 2015 řady Collection 1508 (90,8 bodů) nebo Pálavě Collection 1508 ročníku 2018 (89 bodů) a Ryzlinku vlašském Collection 1508 ročníku 2017 (92,8 bodů). Ani jedno z vín ale bohužel není v tuto chvíli na regálech k dostání.

Vína řady Herbarium Moravicum v supermarketech pořídíte za cenu kolem 150 Kč, vzhledem k vysokým hodnocením a dalším oceněním Zámeckého vinařství Bzenec, by mělo jít s trochou nadsázky o nejlepší vína s poměrem cena/kvalita na trhu…  Z nedávných úspěchů vinařství připomeňme Nejlepší vinařství podle Prague Wine Trophy 2016, 2017 a 2018 nebo 6x ŠAMPION Salonu vín České republiky, jak ostatně hrdě uvádí zadní etiketa vín Herbarium Moravicum.

Bylo by smutné odejít z hypermarketu s prázdnou, z dostupného sortimentu jsem tedy nakonec jako vzorky vybral suchá vína tradičních bílých odrůd Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, z červených pak Pinot noir. Možná jsem neměl šťasntou ruku při výběru, protože ani v jednom případě se úplný zázrak nekonal. Na druhou stranu zámecké vinařství Bzenec v uvedené řadě servíruje technologicky dobře zvládnutá vína, která jsou odrůdově dobře čitelná a charakteristická. Přidejte slušnou pitelnost a v rámci kategorie „supermarketových vín za 150“ je to vlastně celkem ok.

Ryzlink rýnský 2018 Herbarium Moravicum, Zámecké vinařství Bzenec, 12,5 %   Hodnocení: 83/100

Víno v pozdním sběru, suché. Barva bílého zlata, ve vůni středně intenzivní, svěží a mladistvé, s tóny citrusového ovoce, jablka a meruněk.  V chuti uhlazené, ovocné, podbízivá kombinace vyšší a ostřejší kyseliny a zbytkového cukru, trochu do „bonpari“. Víno působí tak nějak křehce, chybí mu pevnější střed, v dochuti relativně brzy ustupuje. Na druhou stranu ve stylu a provedení, které se cílové skupině určitě musí líbit, pokud tedy překousne křupavou kyselinu, zmírněnou cukrem a příjemnou ovocností. Vínu nechybí svěžest vybízející k dalšímu napití.

IMG_20191123_134644

Veltlínské zelené 2018 Herbarium Moravicum, Zámecké vinařství Bzenec, 13 %  Hodnocení: 86/100

Opět pozdní sběr, suché víno, zatímco ryzlink byl ze Slovácka, tak Veltlín je z Mikulovska. Méně ovocné a více květinono kořenité na nose než Ryzlink rýnský. Působí relativně nenápadně a pro mě rozhodně s příjemnějším projevem. V chuti sušší, středně plné, s tóny žlutých peckovin, lipového květu a jemné mandle. Víno disponuje fajn minerální slaností v závěru. Veltlín, který se tolik nepodbízí na první dobrou a má potenciál příjemně překvapit i náročnějšího konzumenta.

IMG_20191123_134707

Rulandské modré 2018 Herbarium Moravicum, Zámecké vinařství Bzenec, 12,5 %   Hodnocení: 82/100

Suchý Pinot noir, pozdní sběr, ze Znojemské podoblasti. Víno světlejšího odstínu, které se v pinotové skleničce aromaticky tak trochu ztrácelo. Jemně voní po třešních, červeném rybízu a brusinkách. V chuti lehčí, s delikátními tříslovinami a pěknou kyselostí. Spíše útlejší v těle, s tóny drobných červených peckovin, náznak pepře, jemná hořčinka. Víno působí v chuti trošku divoce, postrádá eleganci a sexappeal. Prostě a jednoduše tohle víno se nepije tak lehce, jak by se na červený Pinot slušelo.

IMG_20191123_134628

Suma sumárum, v rámci supermarketové nabídky řada Herbarium Moravicum tak nějak naplnila má očekávání, nepřekvapila asi pozitivně ani negativně. Z trojice lehce vystupoval Veltlín, na druhou stranu z toho, co jsem ochutnal, jsem se ani vzdáleně nepřiblížil do kategorie, kde bych měl tasit hodnocení 90+. No nezbývá při nákupech sledovat, jestli se přece jen časem neobjeví v regálu ten ultimátní vlašáček.

Morava

Okomentovat:

*

Loading...