Demeter z Billy

Duben, 27.04.2018 07:49

Aby Češi nekupovali v supermarketech splašky, ale ve vinotékách flašky. Uvádí se v podtitulu tohoto blogu, takže dnes to bude něco jako kovářova bosá kobyla ve tmě pod svícnem. Nejsem samozřejmě takový antisupermarketový nácek, občas chrámy konzumu také navštívím a výjimečně dokonce odejdu i s lahví v ruce. Tato sváteční událost se udála minulý víkend, kdy jsem ze slánské Billy odešel se dvěma sedmičkami bílého od biodynamického Lukáše Rudolfského z Kutné hory.

IMG_20180427_075204_251

Tátovi tam chodívám pro basu piv. Ideálně těch, co jsou zrovna v akci. Bílá vína z Vinných sklepů Kutná hora ve slevě nebyla. Pokud byste po nich náhodou v Bille pátrali, tak se dívejte po „organickém Bio koutku“, tedy jakési oáze kvalitních lokálních potravin, kterými Billa deklaruje svoji zodpovědnost k tuzemskému trhu. Ve Slaném proti pultu s lahůdkami a výkupu lahví od piva. Jinak je pohled do běžného sortimentu vín v Bille spíše tristní. Nabídka bez vůně a bez nápadu.

Jelikož ani ve slánské Bille už láhve nevybírá sympatický pan Tkaloun, při strkání flašek do automatu tu a tam pomrkávám po sedmičkách vína naproti. Tentokrát jsem už neodolal, vinařství i vinice Lukáše Rudolfského jsem před časem navštívil a vína už jsem delší dobu neochutnal. Takže mne jednoduše zajímalo, jaké to teď má.

Müller-Thurgau 2015, Vinné sklepy Kutná hora, 12 %         Hodnocení: 86/100

Suché víno z vinice Nad Kapličkou, které mne oslovilo svou příjemnou a zábavnou přímočarostí. S výraznější svěží ovocnou aromatikou, ve vůni objevíte citrusy, bílou broskev nebo grep. Lehce kořenité, minerální, šťavnaté. Víno má charakter, osobnost, je čisté, mizí ze skleničky. Středně dlouhé, s lehce slaným závěrem.

Orientační cena: 199 Kč

Druhé víno je trochu odrůdová exotika. Cabernet Blanc je kříženec Cabernetu Sauvignon s neznámou hybridní odrůdou, vyšlechtěno ve Švýcarsku. Jde o velice odolnou odrůdu. V tuzemsku prakticky rarita, kromě Lukáše Rudolfského s ní pracuje například Jožka Valihrach. Charakterem vína Cabernet Blanc připomínají Sauvignon Blanc, ale částečně směřují i do Ryzlinku rýnského.

Caberbet Blanc 2015,  Vinné sklepy Kutná hora, 13 %         Hodnocení: 85/100

Opět suché víno, tentokrát vinice U Všech svatých. Výraznější sauvignonová aromatika s tóny broskve, angreštu, trochu do zelena, trochu do bylinek, mandlově minerální. V chuti plnější, víno trochu tlačí na pilu, chce se zalíbit, kombinace tropického ovoce, angreštu, lehce květinové podbízivosti. Hladké, kulaté, slušně dlouhé.

Orientační cena: 250 Kč

Suma sumárum, tahle vína mne potěšila. Vyrovnaná dvojice co nenudí, takový Laurel a Hardy. Zatímco Müller-Thurgau působí na pohled útlejším dojmem, přesto s potenciálem slušně pobavit, Cabernet Blanc se hrdě dere ze skleničky a chce na sebe upoutat pozornost za každou cenu. Záleží jen na Vás, jakému stylu dáváte přednost.

IMG_20180427_065617

Okomentovat:

*

Loading...