Chameleon Chenin Blanc

Říjen, 17.10.2011 07:29

Nejslavnějšími víny zúdolí Loiry jsou Sauvignony zoblastí Sancere a Pouilly–Fumé. Na následujících řádcích se ovšem podíváme na jinou místní odrůdu, která sice není vtuzemsku tolik známá, ale pro údolí Loiry je klíčová. Jde o bílou odrůdu Chenin Blanc, kterou má oblíbená spisovatelka Jancis Robinson vrámci jednoho ze svým článků označila za nejuniverzálnější odrůdu vůbec. Původně jsem chtěl ještě psát i o odrůdě Cabernet Franc, ale nakonec nějak vtomto příspěvku nezbylo místo, tak někdy jindy.

Odrůda Chenin Blanc je vúdolí Loiry doma, první zmínky o Chenin Blanc pochází z9. století zoblasti Anjou a pravděpodobně vznikla mutací zodrůdy Chenin Noir. Postupně se rozšířila do nedaleké oblasti Tourraine, kde se nachází také hora Chenin. Pokud dodám, že vjejím okolí byly vysázeny vinice této odrůdy, je asi jasné podle čeho byl název Chenin Blanc odvozen. Vprůběhu 20. století na tom byla odrůda Chenin Blanc spopularitou jako na houpačce. V70. letech její výsadba ustupovala oblíbenějším odrůdám, jako například Sauvignon, Cabernet Franc nebo Gamay. Vnásledující dekádě se však Chenin Blanc vrací na scénu, a to zejména díky rostoucímu zájmu o sladká dezertní vína. Konkurenční sladká vína zBordeaux si navíc vté době sama podrazila nohy, když začala významně zdražovat a řada milovníků sladkých dezertních vín tedy padla do otevřené náruče producentů zLoiry.

Chenin Blanc, práce všeho druhu

OdrůdaChenin Blanc vinařům nabízí široký repertoár možností zpracování, od výroby hodně suchých vín, přes šumivá (Crémant de Loire) až po sladká botrytická dezertní vína. Již zmíněná Jancis Robinson trefně označila vína Chenin Blanc za francouzskou odpověď na německé ryzlinky. Jejich věhlasu však zřejmě nikdy nedosáhnou. Může za to poměrně komplikovaný projev mladých vín ztéto odrůdy. Zejména severně položená oblast Anjou produkuje ztéto odrůdy hodně suchá vína svýraznější kyselostí, vodborné literatuře se setkáte i soznačením „chutnají jako hřebíky“. Mladé víno má často chuť trpkého zeleného jablka, hrušky nebo kdoule. Vněkterých případech jsou mladá vína těžko konzumovatelná a kvalitu získávají delším ležením vláhvi. Dobrý Chenin Blanc zAnjou může vklidu odpočívat sedm, deset nebo i 20 let. Stárnutím vína získávají květinové, medové či ocelové tóny.Ačkoliv místní nedají na Chenin Blanc dopustit na mezinárodních trzích naráží její popularita na výrazné limity. Mladé víno prostě nesedne každému a vporovnání soblíbeným Sauvignonem nepřináší líbivé ovocné vůně a chutě. Širší paletu vín Chenin Blanc najdete voblasti Vouvray, kde se ztéto odrůdy produkují nejen suchá vína, ale i sladká vína a šumivá vína produkovaná stejnou metodou jako slavná šampaňská.

Spíše samotář

Většina vín Chenin Blanc je tzv. jednoodrůdových, nejedná se tedy o ve Francii velmi populární odrůdové směsky. Každopádně je vúdolí Loiry povoleno přidávat do vínChenin Blanc na zjemnění až 20 % Sauvignon Blanc nebo Chardonnay. Vjihofrancouzském Languedocu se zase Chenin Blanc kombinuje sodrůdami Mauzac nebo Chardonnay. Mezi další vinařské oblasti Francie, kde se stouto odrůdou setkáte patří kromě Languedocu také Korsika nebo Charentes.

Jednička vJihoafrické republice

ZFrancie se Chenin Blanc rozšířil na většinu vinařských kontinentů. Vprvní řadě ho najdete vlahvích vín zJihoafrické republiky, vtéto zemi je vysázeno neuvěřitelných 25 tisíc hektarů vinic sChenin Blanc. Dlouhá staletí zde byla odrůda známa pod názvem Steen, až vroce 1965 bylo potvrzeno, že se jedná o odrůdu Chenin Blanc. Odrůda se stala důležitou součástí dynamického rozvoj, kterým jihoafrické vinařství prošlo koncem 20. století. Oblasti jako Stellenbosch, Paarl nebo Worcester dnes patří mezi světoznámé vinařské regiony. Jihoafrická vína zodrůdy Chenin Blanc vsobě mohou nést tóny tropického ovoce, medu nebo pomerančové kůry. Slušné zastoupení má Chenin Blanc také vKalifornii, Argentině nebo Austrálii. Univerzálnost odrůdy, která stojí za jejím rozšířením po celé zeměkouli, je ale i jejím prokletím. Zatímco ve Francii jsou stanoveny limity na maximální výnosy zhektaru vinic, které u vín zodrůdy Chenin Blanc garantují alespoň elementární kvalitu, situace vzemích nového světa je jiná. Bez podobných omezení zde existuje velká řada výrobců, kteří vyrábí kvanta cenově dostupných a průměrných vín. Využívají Chenin Blanc jako poměrně neutrální odrůdy vhodné pro produkci oblíbených suchých vína a zaplavují jimi regály supermarketů. Pokud jste tedy dostali chuť na víno zodrůdy Chenin Blanc, je naše zastavení vúdolí Loiry ideální destinací, kde můžete polechtat chuťové pohárky kvalitním materiálem.Příště:Divoch zúdolí LoiryOchutnávka zprodukce údolí Loiry

Okomentovat:

*

Loading...